Jump to content

wkłady ceramiczne


krzysow

Recommended Posts

Ciekaw jestem co ile wymieniacie w swoich filtrach biologicznych wkłady? Ja mam calutki filtr zasypany ceramiką a na wlocie prefiltr. Ostatnio zaglądałem do niego po prawie roku pracy i wcale nie było za dużo brudu, przepłukałem ceramikę i ...no właśnie pytanie

1.wymieniać 1/3 lub 1/2 na nową

2.zostawić starą niech bakterie dalej pracują

Jak długo tak naprawdę używacie ceramiki i czy ta wyjęta to już definitywnie do kosza się tylko nadaje ?

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Prawdę mówiąc, to w moim filtrze znajdzie się jeszcze ceramika sprzed 3, może 4 lat... Niewiele, bo to raptem parę litrów, ale jest :wink: .

W niedługim czasie mam zamiar robić rewolucję w akwa i wtedy pewnie trochę wymienię... Reszta wkładów ma 1,5 roku, ale to głównie biobale, których nie trzeba w ogóle wymieniać, keramzyt, za który się niedługo wezmę i grys koralowy (też chyba pora wymienić)...

Link to comment
Share on other sites

wiesz ja podobnie jak Mateusz jeszcze nigy nawet kawałeczka cramiki nie wywaliłem, głownie wynika to z faktu ze przybywa mi zarówno litrażu jak i baniaków i przy zakładaniu czegos nowego to zawsze mieszam starą z nową dodają cdo nowego filtea i uzupełniając w starym. Nawet ja jakiś baniak był chwilowo likwidowany i filtr wyłączany z obiegu to ceramikę z niego tylko gruntownie płukałem i po jakims czasie wykorzystywałem ponownie.

W Twoim przypadku po roku czy nawet dwóch nic bym nie ruszał [poza okresowym przepłukiwaniem w wodzie z akwa oczywiście potem to juz trzeba indywidualnie obejżeć i zobaczyć na ile ta ceramika jest "zarośnieta" brudem.

Link to comment
Share on other sites

ok ceramika przepłukiwana co jakiś czas i do filtra ale jeśli chodzi o żwirek koralowy czy keramzyt to chyba bym częściej zmieniał bo to raczej ma stabilizować parametry wody a nie namnażać bakterie?

Link to comment
Share on other sites

jeśli chodzi o żwirek koralowy czy keramzyt to chyba bym częściej zmieniał bo to raczej ma stabilizować parametry wody a nie namnażać bakterie?

keramzyt to jest taka nikła namiastka ceramiki i nic nie stabilizuje tylko własnie namnaża - ale jego ze wzgledu na śmieszna cenę można i profilaktycznie czasem ciut podmiaeniać, co do gresu/żwieku koralowego to on ma stabilizować ale działa dość długo więc tez nie ma co szaleć z podmianami tego substratu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.