Skocz do zawartości

500l - czas zacząć .......będzie ciekawie


mazilo

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Bartek_De napisał:

Dopiero wróciłem z pracy i wcześniej nie mogłem nic napisać, nawet nie musiałeś tej podmiany robić, też by zadziałało. Jak masz bakterie w zapasie to wlej teraz ampułkę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Właśnie z bakteriami już 😞 , jutro podjadę do sklepu i może ku mojemu zdziwieniu będą mieli 🙂

Mimo wszystko zamówię display 6 szt  , nie zaszkodzi mieć . Nad datą przydatności będę czuwał i ewentualnie dodawał ,aby nie zmarnowały się .

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z bakteriami już  , jutro podjadę do sklepu i może ku mojemu zdziwieniu będą mieli
Mimo wszystko zamówię display 6 szt  , nie zaszkodzi mieć . Nad datą przydatności będę czuwał i ewentualnie dodawał ,aby nie zmarnowały się .
Jakby co to może być Seachem Stability, to będzie na pewno oczywiście jeśli zoologi są pootwierane. Podjedź do Skalara w dawnym Realu

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Git 🙂

NO2 - >0,01   

Jak narazie codziennie będę kontrolował NO2 i NO3 póki NO2 nie będzie stabilne .

Pompę obiegowa zmniejszyłem  na pierwszy bieg bo widzę za wszystko powoduje płochliwość ryb .

Dzisiaj  również dodałem 1 szt. ampułki z bakteriami .

Edytowane przez mazilo
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jakoś to dziwnie wyglada 😞

Na dzień dzisiejszy parametry :

NO2-0,075    
NO3-1    
NH4- 0,05 ( kolor mocno żółty wiec nawet chyba > 0,05 jeśli dobrze rozumiem ).  
PH- 7,7

Rybki karmie 3 x dziennie w niewielkiej ilości ( od wtorku ) .

Dziwi mnie ten wzrost NO2( w ciągu 6dni - z 0,01 do 0,075).Podawanie pokarmu miałoby wpływ na wzrost NO3.

Filtr mechaniczny nie był czyszczony od początku i jest brudny ,ale to też miałoby wzrost na NO3

Ryby są nadal zestresowane , ale już prawie jest dobrze . Widzę ze znacznie przeszkadza im oświetlenie które w pełni funkcjonuje od przedwczoraj . 
Ryby żywe , podczas karmienia wychodzą z kryjówek . Kopią w podłożu niemiłosiernie 🙂 . 
Niestety kolejny zgon - tym razem Yellow .

W sobotę podmienię 30% wody bez żadnych dodatków , wymienię watolinę w filtrze mechanicznym i zmierzę parametry po około 2h . Jeśli NO2 nie spadnie , dodam kolejny raz 75mln Sera toxivec i jedną ampułkę bakterii 

I tak wyglada to dużo lepiej ,ponieważ po wpuszczeniu ryb , na drugi dzień odnotowałem znacznie wyższy skok NO2. Teraz urosło  NO2 w Ciągu tygodnia wiec wszystko wskazuje ze biologia zaczyna działać .

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZTOS 🙂

BIOLOGIA zaczyna działać 🙂 NO2 przed podmianą 0,025 🕺🕺🕺

W dniu dzisiejszym podmieniłem jednak 20% wody , wymieniłem/wyczyściłem korpusy mechaniczne ; do jednego korpusu dodałem troszkę MATRIX .Mimo wszystko dodam kapsułkę bakterii ( nie zaszkodzi ).

Nadal będę kontrolował NO2 . 
Całość zaczyna przynosić efekty ; i rybki coraz bardziej zadowolone 🙂 

Edytowane przez mazilo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie 🙂

Ryby odważniejsze , ale to jeszcze nie to .

Kilka 2/3 szt Yellow jest mocno bladych i cała reszta zdecydowanie odstaje od reszty gatunków pod względem przyswojenia się . 

Najlepiej w akwarium czuja się Maylandia estherae i Pseudotropheus socolofi .
 

7DD7F60F-8F8D-40EB-A732-1875DB6ED881.thumb.jpeg.3e16c58e15abce960ec5f983a870bf93.jpeg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po podmianie wody (20%) ,po około 4h ( około 22:30) zauważyłem ,ze kilka ryb zaczęło ocierać się o kamienie . 
Ryby są już u mnie 2/3 tygodnie i cały czas ma wrażenie, ze są to ryby przydenne . W środkowej i górnej toni bywają zazwyczaj jak podaje pokarm .

Przed chwilą przypomniałem sobie ,ze filtr węglowy w ustrojstwie był wykorzystany przy pierwszej próbie rozruchu (19.11.2019) a następnie wysechł .
Czy możliwe jest , ze za owe zachowanie i problemy z NO2 odpowiedzialny jest właśnie on ? .

 

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 tygodnie to za mało żeby ryby zaczęły się naturalnie zachowywać. Prawdę powiedziawszy tak do 3 miesięcy ryby mogą chorować z powodu transportu, pokarmu, stresu, układania się hierarchii w zbiorniku. Szczególnie młode ryby. W tym czasie sporo ich może paść.

Jeśli chodzi o ocieranie to po podmianie często tak się dzieje - nowa woda o trochę inne temperaturze, lekki skok parametrów, małe bąbelki powietrza.

Jeśli chodzi o węgiel. Osobiście nie znam żadnego bezpośredniego mechanizmu według którego miałby mieć jakikolwiek wpływ na zawartość NO2 w akwarium. Ani go nie usuwa ani nie powoduje wzrostu. Pośrednio możne być sytuacja, że stary węgiel puści do akwarium chlor. Ten z kolei zabije bakterie, które przetwarzają NO2 w NO3 co w rezultacie spowoduje wzrost NO2 bo nie będzie redukowany.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłą niedziele dołożyłem 17szt  Saulosi , ponieważ cały czas miałem niedosyt . Oczywiście cała obsada do mocnej redukcji .
Dziś badam parametry i odnotowałem NH4>0,05 (kolor mocno żółty ; proszę o moje potwierdzenie czy to wynik > 0,05 czy może około 0,1. Pasek kolorystyczny pokazuje kolor żółty w innym przedziale i nie wiem czy dobrze to rozumiem )

Reszta parametrów :

NO2-0,025

NO3-1

PH-7,8

Ryby czasami się ocierają o kamienie .

Czy mam działać ? 86510EED-411D-48A6-8005-6CC4A8D6FFF8.thumb.jpeg.8222a3eda739da2dc9052f494b48c005.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.