Skocz do zawartości

Małe Malawi 80x35x45 - 126 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Córka dostała (w niekonsultowanym prezencie) akwarium 80x35x45 cm, 126 litrów, szyba 6mm, bez wzmocnień, float. 

Akwarium miałoby stać w pokoju córki, więc w grę wchodzi możliwie najcichsza filtracja. - Myślałem o kubełku Midi-Kani 800 , albo HW-302 ? 
Szafka jest głęboka na 35cm brutto, minus 4cm plecy i drzwiczki, to zostaje w środku 30-31cm i muszę w to zmieścić kubełek. Narurowca pod tak maciupeńki litraż budował nie będę ;), a na kaseciak szkoda miejsca w baniaczku? 

Podpowiedzcie proszę jakąś sensowną filtrację, zarówno pod kątem wydajności jak i obsługi. 

Co do pozostałych kwestii realizacji zbiornika sobie poradzę.

Gorzej w pewnym sensie z obsadą, bo tu nie poszalejemy i jeden gatunek jak rozumiem to wszytko, co może pływać w takim litrażu i to raczej gatunek nieosiągający ani zbyt wielkich rozmiarów, ani nie mocno terytorialny. 
Z drugiej strony muszę uzyskać kompromis, aby akwarium nie tylko uczyło, ale i cieszyło więc pewnie wybór padnie na Saulosi.., no bo co innego? :)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to bardzo rozsądną opcją jest Unipump plus Midikani 800 ewentualnie multikani z 3 pojemnikami. Do tego na zasysie prefiltr Eheima. W zasadzie uważam, że można nawet zrezygnować z prefiltra a do środka takiego multikani na samym dnie dać gąbkę. Jeżeli bez prefiltra to według mnie multikani odpada. O ile w midikani otwierasz 4 klamry i koniec to już w multikani zabawa z kluczykami aby to wszystko rozkręcić.

W przypadku wyboru midikani możesz pokusić się również o wrzucenie gąbki tudzież waty w pierwszym koszyku u góry. Dzięki temu otworzysz kubeł raz na dwa tygodnie i wymieniasz watę albo płuczesz gąbkę bez wyjmowania pozostałych mediów. Chwila zabawy a jeden kubeł załatwi i mechanikę i biologię.

Co do obsady to albo saulosi albo poczekaj aż z Twojej dorosłej obsady coś się urodzi i te 120 litrów potraktuj jako ozdobny kotnik. Dopóki rybki nie osiągną dorosłości takie akwarium powinno być w sam raz.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Jerry_jerry napisał:

W przypadku wyboru midikani możesz pokusić się również o wrzucenie gąbki tudzież waty w pierwszym koszyku u góry. Dzięki temu otworzysz kubeł raz na dwa tygodnie i wymieniasz watę albo płuczesz gąbkę bez wyjmowania pozostałych mediów. Chwila zabawy a jeden kubeł załatwi i mechanikę i biologię.

Czyli jak rozumiem, jednak bez Unipumpa? 
A jak z jakością wykonania i szczelnością tego Midikani800? Czy Twoim zdaniem - (bo chyba dobrze pamietam, że miałeś/masz ten filtr) - istnieje poważniejsze ryzyko że filtr się rozszczelni? Uszczelka dobrze jest dociskana przez pokrywę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z unipumpem. Bez niego to pompka jaka jest standardowo dostarczana niestety będzie za słaba na mechanika. Biologię opędzi ale mechaniki już nie. Dlatego też zamiast standardowej to możesz zastosować unipumpa.

Ja nie mam tego filtra. Aby uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania trzeba by przywołać do tablicy prekursora czyli @AndrzejGłuszycaoraz osobę, która posiada dwa takie filtry czyli @agentj23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Unipumpa mam uraz, miałem w 240stce Unipump 1500 + HW-302 i burczał/brzęczał niemiłosiernie. Kombinowałem na wszelkie sposoby, aby zniwelować te dziwne drgania, ale bez efektu. Poza tym Midikani800 + Unipump1500 to wydatek około 370 zł, a w tej cenie to już można znaleźć np. eheim classic 2215.
Zastanawiam się, czy sam kubełek HW-302 + niewielki cyrkulator nie dałby rady? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja mam uraz do HW. ;)  Miałem 304 i chodził jak traktor.

Jak rozumiem nic wewnętrznego w stylu AC nie wchodzi w grę?

To może po prostu w miarę mocny kubeł powiedzmy ikola lub nowy model HW 3000 i prefiltr na zasysie. Jako prefiltr albo Eheim albo HW 602/603 albo narurowiec.

Ewentualnie możesz pomyśleć nad Ultramaxem. Podejrzewam, że w dużych internetowych sklepach już powinny być modele v2. Ultramaxy mają w sobie prefiltr więc to też jest jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultramax ma wymiar podstawy 28x28cm i obawiam się, że nie zmieszczę w szafkę głęboką na 35cm brutto. 
Ale chyba zrobię tak, że mając już to akwarium jakie mam, zamówię pod nie szafkę na 35cm głęboką i po pomiarze z natury faktycznej głębokości szafki netto dobiorę filtr. Może uda zmieścić się tego Ultramaxa. 

O HW 3000 czytałem na grupie fb szybką recenzję, że jednak ten filtr nie powala na kolana.  Ikoli nie znam - poczytam, pooglądam. 

Generalnie, szukam rozwiązania, które oprócz dobrej wydajności, pozwoli też na taką obsługę, że nie zachlapię wodą pół pokoju (te tanie szafki wiadomo jak chłoną wodę, a dodatkowo mam panele podłogowe więc ostrożności nigdy za wiele :) ). 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikola 600 ma według danych wymiary podstawy 23cm x 23cm. Uważam, że jeżeli ikola to tylko z prefiltrem HW lub Eheimem. Ikolę i HW ma swoich 200 litrach @egon44i z tego co pisał jest bardzo zadowolony.

2 minuty temu, suricade napisał:

Multikani sobie odpuść to są filtry do małych kostek.

Tutaj się zgodzę jednak poleciłem ten wynalazek tylko w przypadku zastosowania unipupma. Łukasz ma jednak awersję do tej pompy dlatego też nie drążę dalej tematu z takim zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, suricade napisał:

Może jednak warto pójść w stronę kaseciaka ? Zabieraniem miejsca bym się nie przejmowała.

Druga sprawa jakie filtry masz obecnie w zapasie ?

Zwykły kaseciak, czy turbo kaseciak? - nie ukrywam, że jeśli chodzi o budowanie kaseciaka to zielony jestem, ale poszukam na forum instrukcji budowy i damy radę. No i woda w obiegu nie wydostaje się poza baniak, co jest bardzo wazne w tym konkretnym przypadku. 
Szkło ma wymiar 80x35x45cm wysokości - ile z tego zabierze mi kaseciak z obudową? 

Zapasowych filtrów nie mam nic sensownego na ten moment, za wyjątkiem Aquael Pat Mini. 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.