Skocz do zawartości

Malawi 500L - przygotowanie i rozruch


Falcowski

Rekomendowane odpowiedzi

Cisza jest sama w sobie odpowiedzia. ;) Teraz już baniaków się nie maluje, wewnętrzne tło (2D albo 3D) jest bezpieczniejsze, szybsze do montażu i łatwiejsze do zdemontowania przy zmianie koncepcji/sprzedaży zbiornika.

Jeśli jesteś w 100% zafiksowany na malowaniu to użyj akrylu w spreju. Tylko nie kładź go za grubo i zostaw do wyschnięcia na minimum 72h zanim zalejesz, inaczej się rozpuści jak baniak zalejesz. 

Aha, jeśli nie wyczyścisz dokładnie calutkiej szyby to farba nie złapie i będziesz miał tło w ciapki, niestety. Dowolne zarysowanie szpejem czy piaskiem też prawdopodobnie zostawi trwały ślad, szkło nie zostało wymyślone jako trwały nośnik farby.

Edytowane przez hilux
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to bardzo pomogło.

No i mam kolejne ciekawe pytania:

1. Czy próbowaliście/słyszeliście o tym sposobie na NO3: https://pl.wikipedia.org/wiki/Denitryfikator ?

Odp. Już znalazłem: 

 

2. Czy oprócz sumpa małe akwarium z roślinami warto włączyć do obiegu jako filtr NO3 i czy wtedy wodę do niego pompować z komina, czy z powrotu sumpa też można (mimo, ze będzie już trochę wyjałowiona zapewne)?

Edytowane przez Falcowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Falcowski napisał:

Dzięki, to bardzo pomogło.

No i mam kolejne ciekawe pytania:

1. Czy próbowaliście/słyszeliście o tym sposobie na NO3: https://pl.wikipedia.org/wiki/Denitryfikator ?

Odp. Już znalazłem: 

 

2. Czy oprócz sumpa małe akwarium z roślinami warto włączyć do obiegu jako filtr NO3 i czy wtedy wodę do niego pompować z komina, czy z powrotu sumpa też można (mimo, ze będzie już trochę wyjałowiona zapewne)?

A zostawialeś  się  na hydroponiką/akwaponiką. Zamiast tego akwarium z roślinami?  Masz dodatkowy filtr biologiczny i bardzo skutecznie usuwa  NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zakładasz akwarium od zera i ewidentnie planujesz duży projekt to sprawdź najpierw poziom NO3 w kranie. Jeśli nie będzie zbyt wysoki to zrób instalację do automatycznej albo półautomatycznej podmiany wody, dołóż adsorber z purolite do sumpa i zapomnij o denitryfikatorach, akwariach roślinnych i innych metodach wynalezienia koła na nowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kranie wg info z wodociągów mam bardzo mało NO3, blisko 2.

Akwa roślinne 20L z gupikami i bojownikami oraz z ampulariami mam już od lat, stabilne i chcę je włączyć w obieg, żeby przy nim mniej robić, a przy okazji by mogło służyć jako absorber zastępujący hydroponikę.

Akwa będzie w salonie, w bloku i nie mam możliwości pociągnięcia hydrauliki do źródła wody/ścieków.

Mam tylko zwijany wąż 4/6 rozciągany z kuchni od zestawu 3 fitrów mech/carbo (przed RO) do zalewania akwa i rozciągany 12/16 do spuszczania przy podmianach, ale dążę do tego, by robić tych podmian jak najmniej.

Dolewki będę robił z istniejącego RO.

Chcę dać też Zeolit ZA CERAMIKĄ, mimo że piszą by dawać przed, ale nie chcę by absorbował mi amoniaku i NO2, a jedynie NO3, żeby nie tracić zbyt szybko pojemności i rozważam w tym momencie denitryfikator.

Dlatego zastanawiam się, czy woda powrotna z SUMPa nie będzie już zbyt jałowa dla roślin (nie zależy mi na ich wzroście jakoś szczególnie, ale żeby nie padły).

 

Ogólny cel jest taki, żeby teraz doinwestować projekt, ale żeby później obsługa i koszty były możliwie najniższe.

Edytowane przez Falcowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google mówi, że bojowniki wymagają pH w okolicy 6-6.5, malawijskie 7.5+ będzie dla nich zbyt zasadowe. Nie prościej posadzić te kilka roślin w baniaku? Moje nurzańce i żabienice  walczą o azotany z purolite i rosną sobie bez problemu bo adsorber nie wyciąga wszystkich azotanów jak odkurzacz. 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Falcowski napisał:

Ogólny cel jest taki, żeby teraz doinwestować projekt, ale żeby później obsługa i koszty były możliwie najniższe.

To jeżeli chcesz zrealizować taki cel to cały system musi być jak najprostszy. Można się bawić w RO, sole, buffery i inne pierdoły. Warto jednak zadać pytanie czy w naszym biotopie a co najważniejsze mieszkańcom takiego akwarium to wszystko jest potrzebne. Ryby chcą żyć w stabilnych parametrach. Nie oznacza to zawsze w książkowych czyli zerowych ale stabilnych. Zdarzają się przypadki, że i na kranówie z azotanami na poziomie 30 ryby mają się dobrze. Jeżeli nie kupujesz ryb bezpośrednio z odłowu a od hodowcy to już pokolenie, które w pewien sposób przyzwyczaiło się do pewnych warunków. Wybrałeś sump. Ok. To też filtracja. Tak jak już pisałem na początku tematu powsadzaj klasykę złóż filtracyjnych i obserwuj parametry. Zeolity, dodatkowe akwarium roślinne może i są dobre ale przekombinowane. Pisałeś, że chcesz zbudować taki system bo nie wykluczasz, że przejdziesz na morskie. Może przejdziesz a może nie. W życiu bywa różnie i może zanim postawisz morskie to zrezygnujesz z akwarystki. Wtedy dojdziesz do wniosku, że po co mi to wszystko było - nie mówiąc już o niepotrzebnych kosztach. Według mnie nie ma co myśleć w kategoriach kupię lepszy filtr, mocniejszy cyrkulator to będę miał na zaś a może w przyszłym roku postawię większe. Do przyszłego roku może się wszystko wydarzyć a sam sprzęt padnie lub nie zda egzaminu i okaże się, że dwa razy mocniejszy cyrkulator był kompletnie niepotrzebny. Stałe podmiany i inne wynalazki muszą być bardzo dokładnie przemyślane aby nie doprowadzić do katastrofy. Czytając co piszesz widzę u Ciebie naleciałości morskie. Super. Morskie to wyższa szkoła jazdy i czemu nie mamy od nich brać rozwiązań. Jeżeli sprawdzają się w słonej wodzie to i w słodkiej dadzą rade. Musisz jednak wiedzieć, że gro użytkowników różnych forów morskich wywodzi się ze słodkiej wody i stosują to co się w niej sprawdza. Korale rosną, ryby pływają i wszystko hula bez problemu. Taki kubełek w morskich. Herezja, zabobon i fefefe. Wiesz ile baniaków morskich ludzie w domowych zaciszu prowadzą na kubłach? Nie piszą o tym na forach ale stosują. Oczywiście starzy wyjadacze takich ludzi piętnują i od razu pytają się co będzie jak taki kubeł padnie. No co? To samo co w słodkiej wodzie. Bakterie padną i parametry szlag trafi. Życie w akwarium ucierpi. Odpukać w niemalowane ale ile razy taki kubeł może paść? To jest ryzyko, które w tym hobby mamy wliczone więc argument bez sensu. Na naszym forum również znajdziesz kilka przykładów, że póki nie otworzysz puszki pandory to nie dowiesz się, że ktoś coś stosuje. Po prostu czasami lepiej się do czegoś nie przyznać niż być okrzykniętym za tego najgorszego. Powracając jednak do meritum sprawy. Według mnie powinieneś pójść w prostotę a wszelkie techniczne aspekty rozważać dopiero po zapoznaniu się z parametrami kranówki. Bez tego ani rusz.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej.

Baniaczek już stoi. Jeszcze wprawdzie niekompletny, czekam na pokrywę i muszę lampę polutować, ale teraz przyszedł czas na aranżację.

Na razie wykorzystałem zbieraninę tego, co znalazłem na plaży, ale zastanawiam się,

czy nie kupić po prostu ze 3-4 dużych ładnych ciemnych kamieni w sklepie kamieniarskim.

Będzie non-mbuna, więc więcej będzie piasku, niż skał. Planuję wsypać około 100 kg. Jutro jadę do żwirowni.

Czy jak kupiłbym te ciemne, czy łączyć je jakoś z tymi co są,

czy pozostać przy jednej barwie, żeby nie było ciapowato?

Trochę mi tych szkoda, bo całkiem fajne kształty mają.

Dajcie znać, co myślicie.

20181116_180637.thumb.jpg.f9d6788fba5b61dea6ff0882f82f0eb2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.