Skocz do zawartości

240 L - wstępna obsada


KEPSI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich wielbicieli ryb z j. Malawi!

Jestem początkującym akwarystą i chciałbym usłyszeć Wasze zdanie co do wstępnej obsady Malawi w 240l zbiorniku. Moja wizja jest następująca, otóż chciałbym w nim na początku umieścić 8 gatunków w ilości 28 szt. i o wielkości 2-3cm (wiem: PRZERYBIENIE!). Po 6-9 miesiącach zrobiłbym selekcję i zostawił ok. 12-14 szt.


Metriaclima msobo - 5 szt.

Pseudotropheus Cobalt - 3 szt.

Melanochromis johanni „Red” - 2 szt.

Pseudotropheus acei - 4 szt.

Pseudotropheus zebra (Red red) - 4 szt.

Aulonocara Fire Fish - 3 szt.

Aulonocara Red rubin - 3 szt.

Labidochromis caeruleus-yellow - 4 szt.


Wybrałem te gatunki, ponieważ wizualnie najbardziej mi odpowiadają.

Proszę o wasze rady. Oczywiście te które będę chciał usunąć mogę oddać w dobre ręce do sklepu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jak mi to mówili? ..idź na spacer w takiej sutuacji. Prosze poczytaj o obsadach do akwarium 240l. Dla podpowiedzi mogę tylko powiedzieć ze 3 gatunki max do 240l. Kontrolowane przerybienie jeśli coś takiego wogóle istnieje też ma swoje zasad, a to poprostu będzie wyglądać jak karpie w wiaderku przed świętami. Tematów jest wiele na forum. Potem w tym temacie wybierz te ryby które do 240 się nadają i doradzimy jak to połączyć razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie poźniej piszesz że zrobisz przesiew

tzn ?

pozbędzioesz się 5 gatunków czy zostawisz po parce z każdego ?

Mam 720 l miałem osiem gatunków i pomimo wielkości akwarium dziś uważam że jest ich za dużo, Jeden gatunek powędrował na szczęście do innego chodowcy, pozostakje mi jeszcze 5 maingano które chcę oddać niestety to same samce więc chętnych szybko nie znajdę, ale muszę bo te moje "kontrolowane przerybienie" to porażka - nie mogłem obserwować wielu ciekawych zachowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Czester i Yaro. Nie ukrywam że na was liczyłem w tej kwestii :) . Najchętniej zostawiłbym po parce, ale z tego co poczytałem nie jest to dobre rozwiązanie. Docelowo chciałbym pozostać przy 3 (1+3), ewentualnie 4 gatunkach: (1+2). Myślałem, że przy wielkości rybek na początek 2-3cm taka ilość na rozkręcenie przejdzie, a tak będę musiał coś wykreślić. Może na początek zrezygnuję z P. acei - 4 szt., Melanochromis johanni „Red” - 2 szt., oraz z Labidochromis caeruleus-yellow - 4 szt.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wkońcu masz akwarium? Bo ten opis jest troche mylny to raz. Dwa gdy ryby młode musisz kupić z 8 młodych z każdego gatunku. I tak jak mówie max 3 gatunki. Jeśli to twój początek to odradzam łączenie mbuna z nonmbuna bo nie jest to takie proste. Przejżyj obsady i zdecyduj się na jakieś 3 gatunki PASUJACE do tego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(wiem: PRZERYBIENIE!). Po 6-9 miesiącach zrobiłbym selekcję i zostawił ok. 12-14 szt.


U Ciebie niestety PRZERYBIENIE, nie wsytepuje, trzeba spojrzeć duzo wyzej, panuje u Ciebie totalna ignorancja wszelakich praw i kodeksow malawijsko-akwarystcznych. Spowodowana niewiedzą? Wątpie, moim zdaniem totalna olewka tematu.


Prosisz teraz o rade?

Ok oddaj ryby do sklepu.

Zostaw spory haremy np Msobo badz ktoras z aulonek i zrob akwa jednogatunkowe na 2-3 samcach, ewentualnie polacz ktoras z aulon z yellow. Ale nie trzymaj pysi po 2-3 osobniki bo tak SIE NIE ROBI.

Najlepiej poczytaj serwis, poczytaj opisy gatunkow, wroc ze sprecyzowanymi pytaniami. IMO Polak zawsze wie lepiej.


Docelowo chciałbym pozostać przy 3 (1+3), ewentualnie 4 gatunkach: (1+2). Myślałem, że przy wielkości rybek na początek 2-3cm taka ilość na rozkręcenie przejdzie, a tak będę musiał coś wykreślić. Może na początek zrezygnuję z P. acei - 4 szt., Melanochromis johanni „Red” - 2 szt., oraz z Labidochromis caeruleus-yellow - 4 szt.......


Acei odpada na bank, bo jest za duze, harem to conajmniej 1+3, i nie ewentualnie przy 4 gatunkach a ewentualnie przy 3 :wink:


Sporo pracy przed Toba, bardzo sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa ma 240 litrów dla przypomnienia.

A ryb jeszcze nie mam, tylko pytałem i grzecznie pytam o wasze opinie co do takiej obsady. Wiadomości czerpię z tego forum oraz z książki Ad'a Konings'a "Przewodnik po Świecie Pielęgnic z Malawi". Obsadę tworzę z myślą o dzieciach, które jak to dzieci uwielbiają kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl obsadę jeszcze raz, wiem że pewnie wybrałeś obsadę z ksiązki i w ten sposób wybrałeś sobie ryby które najbardziej Ci się podobają.

Niestety nie popatrzyłeś nawet na ich dostępność.

Pomyśl nad wybraniem trzech gatunków ryb, a w związku z tym że piszesz że jesteś początkujacym akwarystą nie wchodź od razu na głęboką wodę łącząc mbuniaki z nonbuną.

Nie chcesz przygody z akwarystyką rozpocząć od klęski, wybierz sobie obsadę łatwiejszą i również bardzo kolorową.

Proponował bym Ci zatem

Ps. saulosi 8 - 10 szt

Iodotropheus sprengerae 8 - 10 szt

Melanochromis maingano 8 - 10 szt

Sprawdź co Ci z tego wyrośnie i poostaw haremiki, które są to 1 + 3,4

a nie 1 + 2.

Taka obsada nie będzie tak duzym wyzwaniem jak połączenie mbuni z nonbuną ale sprawi Ci ona wiele radochy i wybaczy niektóre błędy które pewnie zrobisz jako początkujący akwarysta.

No i ostatnia rada: czytaj, czytaj, czytaj to forum - znajdziesz tutaj dużo odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dostępność tych ryb to sprawdzałem u siebie w okolicy. Wszystkie 8 gatunków, które wypisałem są do zdobycia od ręki. Ale zgodnie z sugestią skupię się na góra trzech ewentualnie czterech gatunkach. Yaro dzięki za radę. A co zamiast Ps. saulosi (nie zachwyca mnie) i Iodotropheus sprengerae (niedostępna w okolicy)?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.