Skocz do zawartości

Moje pierwsze Malawi 240l - filtracja


agentj23

Rekomendowane odpowiedzi

Być może u mnie przyczyną "buczenia" było własnie to, że unipump umiejscowiony był w szafce i choćbym nie wiem jak się starał, to i tak zawsze mogły być gdzies punkty stuku węży z szafką i drgania się przenosiły. Instalacja u mnie wykluczyła możliwość innego montażu, niż wewnątrz szafki. Być może , gdybym zamontował tak jak @AndrzejGłuszycatj. poza szafką, nie było by problemu. No i równolegle, czego już dziś nie sprawdzę, mógł zaistniec czynnik niejednorodności egzemplarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luck83 napisał:

choćbym nie wiem jak się starał, to i tak zawsze mogły być gdzies punkty stuku węży z szafką i drgania się przenosiły.

Właśnie...nie napisałem ,że otwór przez który przechodzą węże mam znacznie powiększony właśnie po to aby węże nie dotykały pleców. Szafkę mam z drzwiami więc nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja połączyłem HW-603 z pompą N-RMC 4000 https://www.plantica.pl/produkty/pompy-i-glowice/pompy-obiegowe/n-rmc-4000-pompa-obiegowa-kontroler-4000lh-30w-9350 Cenę rekompensuje duża wydajność i wysoka kultura pracy (jest praktycznie nie słyszalna)

 

20180723_212707.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

OT

A powiedz mi @Bartek_Deczy nie myślałeś aby wlot do HW dac dołem a wylot górą? Wszystkie media będą równo obmywane niczym w Eheimach Classicach.

EOT

Myślałem, a nawet w pierwszej wersji miałem tak podłączone, ale wysoka wydajność pompy powodowała zapowietrzanie układu, po prostu pompa wysysała wodę z HW szybciej niż zdążyła ona napłynąć, nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć, ale tak było. Zapewne spowodowane jest to tym, że pompa zamontowana jest za prefiltrem z obawy na zassanie piasku.

12 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Wszystkie media będą równo obmywane niczym w Eheimach Classicach

Tam jest tylko gąbka i wata JBL Symec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Odpisuje z opóźnieniem bo ciągle pochłaniam informację z działu Technika a jest tego ogrom. Głowa już boli ile akwariów tyle rozwiązań. Kubły, narurowe, kaseciaki itp. itd. a każdy trochę inaczej skonfigurowany :) Jedno co wiem to nie ma jednego słusznego rozwiązania.

Ale wracając do tematu to z pompy Uni pump 1500 i prefiltra HW-603A zrezygnuję ponieważ  czytając forum, szczególnie temat http://forum.klub-malawi.pl/topic/19273-pełna-zewnętrzna-filtracja-hw302-hw603a-unipump-1500 kolegi luck83 wychodzi na to, że pomimo mocnej pompy to ten kubełek mocno ogranicza przepływ. Realny przepływ który jest to trochę ponad 400 l/h, a zalecacie 1000-1500 l/h przy akwa 240l. Więc gra nie warta świeczki.

Ciekawą propozycją są filtry narurowe. Prześledziłem kilka rozwiązań z forum i naprawdę ciekawie to wygląda i działa. Przede wszystkim duża wydajność oraz brak hałasu. Na razie tego nie mogę zastosować u siebie ale w przyszłości trzeba będzie wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

Na razie najbardziej skłaniam się jednak do zakupu dużego kubełka np. Unimax 500. Mam tylko takie pytanie czy może on robić jednocześnie jako mechanik i biolog ? I czy na wejściu można np. wstawić mu prefiltr, żeby za często go nie otwierać, a tylko prefiltr czyścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@agentj23 ja u siebie mam Unimaxa 500. Na pierwszym zasysie zastosowałem prefiltr narurowy a na drugim HW-603. Sznurek 50 mikronów w narurowcu zmieniam co tydzień a HW czyszczę co dwa tygodnie chociaż mógłbym rzadziej. Jako plus w Unimaxie można zaliczyć dwa wloty i dwa wyloty. Niestety sam przepływ nie urywa pupy ponieważ całą moc należy rozłożyć na dwa. Szczerze? Piszę tylko dlatego, że ten filtr posiadam więc uważam, że mogę. Poważnie zastanów się nad tym filtrem. Czy kupiłbym go drugi raz? Raczej nie. Podwójne wloty i wyloty niby fajne ale masz plątaninę czterech sztywnych węży. Na Twoim miejscu bym poczekał na nowy model czyli Ultramaxa 2000.

Powracając do Unipumpa i HW. Według mnie to u Łukasza było coś nie halo. Andrzej ostatnio tę pompę zastosował i jest bardziej niż zadowolony. Jaki ma przepływ to nie wiadomo ale mocna pompa z 1500 litrów za nic nie może mieć 400 litrów. Połowę ok. ale tylko 1/4 mocy?! WTF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, agentj23 napisał:

Ale wracając do tematu to z pompy Uni pump 1500 i prefiltra HW-603A zrezygnuję ponieważ  czytając forum, szczególnie temat http://forum.klub-malawi.pl/topic/19273-pełna-zewnętrzna-filtracja-hw302-hw603a-unipump-1500 kolegi luck83 wychodzi na to, że pomimo mocnej pompy to ten kubełek mocno ogranicza przepływ. Realny przepływ który jest to trochę ponad 400 l/h, a zalecacie 1000-1500 l/h przy akwa 240l. Więc gra nie warta świeczki.

To może zastosuj patent kolegi Andrzeja z filtrem Midikani 800 + pompą Uni Pump 1500...

Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż powyższy patent z prefiltrem HW-603A na tej samej pompie...

Zobacz w poniższym temacie,jaki sik wody jest z tego filtra...

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, egon44 napisał:

To może zastosuj patent kolegi Andrzeja z filtrem Midikani 800 + pompą Uni Pump 1500...

Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż powyższy patent z prefiltrem HW-603A na tej samej pompie...

 

Dzięki. Faktycznie ten patent wydaje się wydajniejszy. Dodatkowo otwieranie i czyszczenie filtra jest ułatwione przez  bypass.

Edit: Ten filtr minikani 800 ma 4 kosze na wkłady filtracyjne. U mnie będzie pracował jako mechanik. Czym polecacie go wypełnić ? Jakimi gąbkami?

Edytowane przez agentj23
edycja postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.