Jump to content

rodzaj farby


adamu

Recommended Posts

1.Czytając posty na forum zauważyłem, że wszyscy polecają farbę Faust. czy w takim razie do malowania tła nadaje sie każda farba akrylowa, np. zwyczajny dekoral?

2.Czy zamiast cr65 można użyć innego materiału?

Z góry dzięki.

Link to comment
Share on other sites

Ja się podczepię z pytaniem: czy ceresit można barwić rozcieńczonym faustem ?


A czym go rozcieńczyłeś?


ps. Odnośnie zamienników. Inżynier Mamoń mawiał, iż "lubi piosenki, które już wcześniej słyszał". Bazując na doświadczeniu dobierał repertuar odsłuchowy tak aby zawsze być zadowolonym. Po co kombinować, jeżeli wiadomo że CR65 i Faust są sprawdzone i działają, no chyba że chcemy przetrzebić obsadę... Albo zależy nam żebyśmy to my byli tacy bardzo oryginalni. Ale wówczas należy zadać sobie pytanie co jest naszą funkcją celu? Bo może nie ma to już zbyt wiele wspólnego z akwarystyką...

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z woytkiem - po co kombinować, skoro wiadomo, że w/w składniki są już niejednokrotnie sprawdzone i wszystko jest w porządku. A w dodatku cr jest z tego co wiem najtańszą opcją wykonania tła samodzielnie. Nie wiem, jak cenowo faust, ale z tego co wiem, drogi też nie jest.


A co do barwnika, to ja dodawałem taki z atestem i tego się będę trzymał. Nie po to kupujemy cr, który ma atest, żeby wymieszać go z czymś, co tego atestu nie ma :wink:

Link to comment
Share on other sites

To oczywiste, że najlepiej używać tego, co już sprawdzone. Ale jeśli ma się piwnicę pełną resztek farb to po co lecieć po następne. Dlatego spytałem, bo może mógłbym wykorzystać to, co już mam. A ryb truć nie zamierzam, komentarz był zbędny.

Link to comment
Share on other sites

(...) komentarz był zbędny.


Jeżeli Cię uraziłem to przepraszam. Mój post był dość dobitny ale chodziło mi o przekazanie jasnej informacji (pamiętajmy że te posty czyta wiele osób, nie zawsze o dużym doświadczeniu), że jest znana i stosowana praktyka, która się sprawdza. Przy eksperymentach może dojść zaś do nieplanowanych konsekwencji. Powtórzę więc - CR65 i Faust są sprawdzone i działają. Jak pisałem nie było moją intencją obrażanie kogokolwiek

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie powinno być problemu z użyciem Fausta jako barwnika, nie powinien on znacząco wpłynąć na strukturę zestalonego CR.


Co do "innych" farb akrylowych - tu bym uważał, faust jest wybierany przez nas z dwóch powodów.

Po pierwsze wodoodporność, z akrylami bywa różnie ale generalnie wszystkie w mniejszym lub większym stopniu są odporne na wilgoć (ale nie koniecznie na stałe zanurzenie) - w tym kontekście Faust jest sprawdzony.

Po drugie szkodliwość, Faust co prawda nie ma atestu do kontaktu z żywnością, ale może być stosowany do malowania zabawek dla dzieci co jednak o czymś mówi. Jak z innymi akrylami - różnie - wystarczy spożeć na pomarańczowe ostrzeżenia na puszkach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
  • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
  • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
  • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
  • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
  • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tylko pytanie jak taki komin obsługiwać  U mnie po obu stronach są szyby, ale z jednej strony szyba jest o metr krótsza więc w tym rogu może być duży komin. Zrobię chyba podłogę pod akwarium bez wylewki. Dopytam się jeszcze szpeców jak oni to widzą. Zamiast ogrzewać podłogę, to zrobię sobie wężownice w komorze sumpa, zaoszczędzę 10cm i wtedy sump mógłby mieć 35-40cm i będzie do wszystkiego sensowny dostęp. Muszę sobie zaprojektować tego sumpa i policzyć ile zmieści się tam mediów. Jeżeli filtracja miałby być w kominie, to bez jakiegoś okna rewizyjnego nie ma opcji, bo jak coś w tracie się uszkodzi i nie będzie do tego dostępu, to będzie poważny problem.
  • Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
  • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
  • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.