Jump to content

JBL e402 jako adsorber NO3


hilux

Recommended Posts

Moj kaseciak jest super kompaktowy i nie mam w nim miejsca na blok Purolite. Planowalem zrobic standardowy blok i wkladac go do akwarium tylko w czasie urlopu (bo wtedy dodatkowy sprzet w baniaku by mi nie przeszkadzal) ale teraz mysle raczej nad czyms co moze dzialac caly czas bez gwalcenia przez oczy. Kaseciak ogarnia mi i biologie i mechanike, chodzi tylko o przepuszczanie wody przez Puro + wegiel i byc moze absorber PO4, jesli testy wykaza ze jest za wysokie.

Przegladalem filtry kubelkowe ale nawet te najmniejsze to klamoty z przeplywem 800l/h a taki nie jest mi potrzebny. Potem znalazlem taki filtr. Powiesilbym go na sciance po drugiej stronie kaseciaka a wlot i wylot schowal w komorze pompy. Poziom wody nie opadnie bo co wyleci od razu wroci, ryb nie wessie, prefiltra nie potrzeba a rury nie beda straszyc w zbiorniku. :) 150l/h to niewiele, pralki mi w w kaseciaku nie zrobi, podejrzewam ze jest cichszy od dowolnego kubelka, wiec moglby pracowac caly czas a nie tylko w nocy kiedy w salonie nikogo nie ma. 

Jak myslicie, sprawdzi się cos takiego?

Edited by hilux
Link to comment
Share on other sites

Przy twoim akwarium będziesz potrzebował ok 1 litra Purolite, a jak dodasz absorber PO4 i węgiel to już masz co najmniej 1,5 litra wymaganej pojemności filtra.
Możesz rozważyć wykorzystanie filtru Aquael Multikani z dodatkowym zbiornikiem (tak jak mam u siebie) albo np. HW-603 w wersji B z pompą.
Pompa od Multikani (800l/h) może być zainstalowana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz akwarium, natomiast pompa do HW (400l/h) jest zainstalowana przy filtrze. 
Przepływ możesz regulować głowicą w Multikani albo na zaworach w HW, ewentualnie jak dasz cieńsze węże to sam się wyreguluje :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No (nie zaczyna się zdania od no) właśnie też policzyłem, że mniej więcej tyle miejsca byłoby mi potrzeba. Ten filtr z linka ma wymiary  160x100x170mm, 100mm to szerokość, powiedzmy ze 30mm  na głowicę i dalej wychodzi ok dwóch litrów, pewnie ciut mniej przez zaokrąglenia na końcach - akurat dość, żeby jedną stronę przegrody zapchać szczelnie Puro w rajstopach i nie przejmować się równym ich rozkładaniem jak to trzeba robić w kubełku.  

Z tego co wyczytałem pochłaniacze fosforanów daje się tylko na kilka dni w razie potrzeby? Jeśli tak to z drugiej komory mógłbym na ten czas węgiel wyjmować. 

O Multikani muszę jeszcze poczytać. HW miałem w wersji 304 i nigdy więcej bo był głośny jak traktor. ;) Nie ukrywam, że wolałbym filtr zawieszany na krawędzi a nie kubełko bo mam nań dobre miejsce a w szafce wolę trzymać akwariowy szpej a nie filtr. Wracm do przeczesywania ebaya., dobrze przynajmniej wiedzieć, że pomysł zewnętrznego adsorbera i kitrania jego hydrauliki w kaseciaku nie jest totalnie głupi - dzięki! :)

Edited by hilux
Link to comment
Share on other sites

Absorber PO4 zwykle siedzi przed Purolite, bo jeżeli jest na bazie tlenku żelaza to dodatkowo eliminuje siarczany, które mogą zablokować Purolite.
U mnie złoża są w takiej kolejności: najpierw PO4, potem węgiel i na końcu Purolite.
Dobrze żeby na wylocie za Purolite była też jakaś gąbka, która w razie dziury w skarpecie wyłapie żywice :)    

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Po tygodniowym riserczu zdecydowałem się na JBL e402. Filtr i węgiel już mam, litr Purolite będzie na dniach. 

Teraz rozkmniam przepływ wody: środkowy koszyk -> dolny -> bokami do górnego i nazad do filtra, tak? Gdzie najlepiej wcisnąć rajstopy z Purolite, żeby wymusić przepływ? 

Link to comment
Share on other sites

Przepływ wody idzie tak

72805.jpg

https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/8022/jbl-cristalprofi-e402-greenline

Litra purolite raczej tam nie zmieścisz. Jeżeli zmieścisz to filtr prawdopodobnie straci przepływ. Ja ma 0,5 l w 701 . Rozdzieliłam na 2 kosze i przykryłam ceramiką ,która jest w zestawie. Górny kosz to prefiltr i musi zostać tak jak jest. Dodatkowe gąbki są do usunięcia.Możesz ewentualnie spróbować wsadzić purolite w środek gąbek z zestawu . Tak jak to proponuje producent z innymi wkładami. Ale wtedy musisz usunąć ceramikę.

NitratExE700E900.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zdławiony przepływ mi nie przeszkadza, niech sobie woda ciurka powoli. Biologię obrabia ceramika w kaseciaku ale użyję tych stockowych kulek, żeby utrzymać Purorajty w miejscu. Dziura pośrodku gąbki jest w sam raz na woreczek z węglem. :)

Link to comment
Share on other sites

Przygotowałem filtr do odpalenia (Puro w dolnym i środkowym koszu, węgiel w wycięciu w dolnej gąbce) ale przycisk ręcznej pompy nie działa. Nie da się go wcisnąć, jedynie obrócić o kilkanaście stopni. Trzeba go jakoś najpierw odblokować , czy jest zwyczajnie zepsuty? Był nówka funkiel z pudełka.

Jeśli jest zepsuty to reklamować, czy dać sobie spokój i po prostu zalać ręcznie wąż zasysu tak jak zrobiłem z poprzednim kubełkiem? 

Aha, szukałem na stronie producenta ale jedyny podobny problem jaki znalazłem to przycisk zacięty po wciśnięciu. 

Edited by hilux
Link to comment
Share on other sites

  • Andrzej Głuszyca changed the title to JBL e402 jako hilux JBL e402 jako adsorber NO3 adsorber NO3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.