Skocz do zawartości

Przygotowanie do 200x60x70


asiek097

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłam szkic akwarium- tylko się nie śmiejcie. Naprawdę się starałam ?

1397036895_akwariumszkic.jpg.e1b8ca6490937a50e0b8abfc808945ae.jpg

Tak jak wam pisałam to akwarium to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Akwarium będzie stało między salonem a holem, przy czym salon jest 30 cm niżej niż hol. Schodzi się do niego po jednym stopniu. Od strony holu stelaż będzie do wysokości 70 cm, od strony salonu aż 100. Aby trochę zgubić tę wysokość planuje na samym dole szuflady. Typek od stelaża pojechał a ja dopiero sobie uświadomiłam że ten stelaż musi być węższy od akwarium o szerokość płyty którą będę go obijać, tak żeby wszystko na równo schowało się pod blatem. Bardzo chciałam aby od strony holu akwarium było obite normalnie karton gipsem żeby wyglądało to tak jakby była to ściana ale mąż mi nie pozwala bo twierdzi że przez wymiany wody to będzie trochę pracowało i coś zacznie w końcu pękać. Zdecydowanie wolałam jak nie interesuje się tym akwarium przynajmniej mogłabym wtedy robić to co bym chciała a tak widzicie, jest ciężko ;)

Ten brązowy słupek po lewej (szerokość 28cm)  to zabudowa w której muszę ukryć cały osprzęt. Właśnie zaczynam się za nim rozglądać.

Zetce jakieś sugestie? Bo napisałeś że da się to zrobić, masz pomysł jak? ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawsze było tak, że to żony nas studziły. A tu masz jaki niedobry mąż ;)

Podaj wymiar wewnętrzny tego słupka na sprzęt. 

No i pytanie, czemu pod akwarium w stelażu nie będziesz miała możliwości umieścić sprzętu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od każdej reguły są wyjątki ;)

Kurcze źle to napisałam, osprzęt oczywiście w szafce na dole, od tego ona jest ale doprowadzenie wszystkiego do akwarium musi być w tym słupku.

Średnio mi pasuje że ta szafka jest tak wysoka, ale jak zrobię niższą to od strony holu będę miała akwarium niemalże  na wysokości kolan.

Edytowane przez asiek097
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj wtrącę coś od siebie.

W dniu 19.05.2018 o 17:23, asiek097 napisał:

Akwarium będzie stało między salonem a holem, przy czym salon jest 30 cm niżej niż hol. Schodzi się do niego po jednym stopniu. Od strony holu stelaż będzie do wysokości 70 cm, od strony salonu aż 100.

Musisz rozważyć dwa zagadnienia

1. Z której strony będziesz obsługiwać akwarium np. karmienie, bo czyszczenie od strony salonu to z drabiny ?

2. Z jakiej strony będziesz częściej oglądać zbiornik. Ja u siebie mam szafkę o wysokości 90 cm + 60 akwa.+ 15 pokrywa - razem daje to 165 cm i jak się siedzi w salonie  z pozycji siedzącej  to jest wrażenie że jest za wysokie. Zmniejszył bym teraz wysokość szafki.

 

W dniu 19.05.2018 o 17:23, asiek097 napisał:

Typek od stelaża pojechał a ja dopiero sobie uświadomiłam że ten stelaż musi być węższy od akwarium o szerokość płyty którą będę go obijać, tak żeby wszystko na równo schowało się pod blatem.

Jak ja spawałem swój stelaż też robiłem tak aby licował się z akwarium i zrobiłem go mniejszego o grubość płyt, ale teraz zrobił bym jeszcze mniejszy np. 0,5 cm z każdej strony.

Ponieważ stelaż delikatnie mi powykręcało (2-3 mm) podczas spawania i zobaczyłem te detale dopiero jak płyty przyszło mi przykręcać, to zaczęła się zabawa i wszystko wyszło na styk a gdybym miał te 0,5 cm luzu to zawsze można podłożyć klinek lub podkładkę ?

 

W dniu 19.05.2018 o 17:23, asiek097 napisał:

Bardzo chciałam aby od strony holu akwarium było obite normalnie karton gipsem żeby wyglądało to tak jakby była to ściana ale mąż mi nie pozwala bo twierdzi że przez wymiany wody to będzie trochę pracowało i coś zacznie w końcu pękać

Jest w tym trochę prawdy ale jak użyje się do pospawania stelaża odpowiednio grubych profili to nic nie powinno pracować.

Inną sprawą jest jak zalejesz przypadkiem wodą karton gips to puchnie i wtedy dopiero wygląda paskudnie.

W dniu 19.05.2018 o 19:31, asiek097 napisał:

Kurcze źle to napisałam, osprzęt oczywiście w szafce na dole, od tego ona jest ale doprowadzenie wszystkiego do akwarium musi być w tym słupku.

Moim zdaniem jak chcesz poprowadzić w tym słupku elektrykę i rury to starczy w zupełności.

 

 

Jeszcze co do stelaża to czy będzie miał jakąś regulację do wypoziomowania. A następnie otwory do zakotwienia go do podłogi bo tak ustawiony stelaż zakotwił bym do podłogi na cztery śruby 12mm dobrej jakości za 5 zł. szt.?

 

Mam nadzieję że za dużo nie namieszałem Ci w głowie, ale lepiej wszystkie detale dopracować.

A wiem ze swego doświadczenia że i tak coś będzie nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci bardzo za wskazówki! Stelaż spawa Pan który ma więcej doświadczenia niż ja lat  i wierzę że zrobi to solidnie. Poproszę jednak aby faktycznie wziął twoje wskazówki pod uwagę. 

Czyszczenie oczywiście od strony holu. Nie mogę obniżyć za mocno tej szafki bo od strony holu będzie za nisko. Na moje nieszczęście całym przedsięwzięciem zaczął interesować się mąż, wyczytał że górna krawędź akwarium powinna być na wysokości jego wzroku, a że ma 190 to jestem ugotowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, asiek097 napisał:

Na moje nieszczęście całym przedsięwzięciem zaczął interesować się mąż, wyczytał że górna krawędź akwarium powinna być na wysokości jego wzroku, a że ma 190 to jestem ugotowana.

Co takiego? Gdzie takie "mądrości" przeczytał? To będziesz musiała zamontować regulowany stelaż. Taki, który będzie się obniżał do wysokości wzroku, gdy małżonek będzie siedział?

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pozner napisał:

Co takiego? Gdzie takie "mądrości" przeczytał? To będziesz musiała zamontować regulowany stelaż. Taki, który będzie się obniżał do wysokości wzroku, gdy małżonek będzie siedział?

Wzrok najmniej się męczy gdy jest lekko opadający- czytałem o tym wieszając telewizor- najlepiej jak jego górna krawędź jest na wysokości wzroku- tak samo z akwarium. Jeżeli mąż będzie obserwował ryby stojąc, to trzymając się tej zasady sama możesz mieć problemy z karmieniem ich :) Moim zdaniem akwarium na wyższej szafce prezentuje się okazalej- sam mam chyba na 80-kilku cm i to chyba takie optimum, bo i siedząc i stojąc ogląda się w miarę komfortowo- chociaż do grzebania w środku potrzebny mi już taboret.

Gdybym miał dom i akwarium nie stałoby na przeciwko wygodnej sofy (tak najlepiej), tylko gdzieś w przejściu, to robiłbym jak najwyżej ;)

Edytowane przez bakus_44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bakus_44 napisał:

Wzrok najmniej się męczy gdy jest lekko opadający- czytałem o tym wieszając telewizor- najlepiej jak jego górna krawędź jest na wysokości wzroku

No tak, ale czy tyle czasu patrzy się na ryby? Bez przesady. Popatrzysz kilka...kilkanaście minut i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znowu się chwalę. Odebraliśmy akwarium! Jest mega super. Co prawda całe powijane foliami i prawie go nie widać ale i tak mi się podoba ?  Chyba wyobrażałam sobie że będzie trochę mniejsze a to taki konkretny kawał szkła. Jak stanie na swoim miejscu to dam wam znać jak się spisał Przemek. Na tę chwilę kontakt i termin realizacji bardzo na plus. Akwarium było gotowe przed zapowiadanym terminem.

Teraz czekam na dostarczenie stelaża. Poszliśmy z mężem na kompromis. Ja chciałam wysokość od strony holu 60cm, on 70, będzie 65. Można?, można ;) Co prawda akwarium musi poczekać trochę w garażu bo ekipa z malowaniem salonu trochę leci w kulki ale przynajmniej mam czas na szukanie kamyczków. Mąż obiecał że pomoże mi skręcić nanurowca, ale dopiero wpisałam się w jego kalendarz i nabieram mocy urzędowej  ;) Także malutkimi kroczkami zmierzamy do celu. Kupiłam testy jbl, zrobiłam je na szybko jak tylko przyszły ale postaram się zrobić je ponownie rzetelnie na dniach.

Myślicie że jak  z partyzanta pojadę do Tan Mala i powiem że chcę ładne rybki to wybiorą mi coś fajnego? Bo dostałam od nich cennik, 8 stron. Przeglądanie tego to dla mnie prawie jak próba zrozumienia języka chińskiego. Co prawda częściej jestem w Trójmieście  i mogłabym rozejrzeć się za rybkami z tamtej okolicy ale Tan Mala tutaj bardziej polecacie więc się zmobilizuje i do nich skocze w odpowiednim czasie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.