Skocz do zawartości

Przygotowanie do 200x60x70


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie,

dołączyłam do Was niedawno a ponieważ marcin73m ma już pewnie dosyć moich wiadomości więc postanowiłam pomarudzić Wam wszystkim =)

Akwarium jest dopiero w planach ale  najpierw chcę się  porządnie przygotować do całego przedsięwzięcia.

Wstępna wersja to 160x60x70. Na takim fragmencie podłogi nie zrobiłam podłogówki, jeśli nie przeszkadza, że pod szafką będzie trochę ogrzewania to mogłabym trochę to akwarium powiększyć. Pytanie, czy jest sens? Tzn wiem że im większe tym lepsze ale może by się tak od razu na  takie ogromne nie rzucać?

O akwarium będę się uśmiechała oczywiście do Przemka do Szczecina, przeprowadziliśmy już nawet wstępne rozmowy i mam nadzieję że mimo złych pierwszych doświadczeń ogarnie mi ładne akwarium. Byłam zdecydowana na OW ale tak czytam co tu piszecie i trochę się waham czy warto aż tyle dopłacać. Akwarium będzie stało między salonem a holem, i będzie "dotykało" ściany tylko jedną krótszą ścianą na odcinku 25 cm.  Bardzo chciałabym uniknąć robienia w akwarium dziur dlatego wszystkie rurki i inne cuda musiałyby być doprowadzone do akwarium właśnie w tym miejscu. Spokojnie- nie będę kuć w ścianie- będzie tam zabudowa w której będę mogła to wszystko ukryć. Jeśli nie potraficie sobie tego wyobrazić- uspokoję Was, ja też nie no ale inaczej się nie da więc będę musiała pokombinować.

Niestety nie mam doprowadzonej wody i kanalizy bo moi hydraulicy chcieli być mądrzejsi ode mnie i mi nie zrobili. Podobał mi się pomysł z sumpem ale wolę jednak w miarę zamknięty obieg filtracji z racji posiadania małych szkodników i obawy że w krótkim czasie filtrację dla rybek mogłyby stanowić tylko ich resoraki i ciężarówki wrzucane do przegród sumpa =) Także nanurowiec wydaje się dla mnie najodpowiedniejszy. Marcinie wiesz że Twoje akwarium jest dla mnie wzorem więc jeszcze trochę wiadomości ode mnie otrzymasz. Mam nadzieję, że na samą myśl się cieszysz =)

To jak myślicie 160 jest ok czy od razu robić 200? ;)

 

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Jeśli masz miejsce i fundusze na większe to stawiaj maksymalne jakie możesz bo będziesz żałować, wymieniać i wydasz kasę dwa razy. Nie ma się nawet nad czym zastanawiać ;) 

Nalezy też pamiętać o tym, że im większe akwarium, tym łatwiej utrzymać w nim stabilne parametry wody więc stwierdzenie „rzucać się na takie ogromne” jest właściwie nie trafione ;) 

Opublikowano

Tak jak napisali koledzy stawiaj jak największe. Na ile cię stać i masz miejsce

Ja w swoim odczułem jak jest małe (180x60x60 :D) jak zacząłem kamienie i aranżację ustawiać.

A sumpa można przykryć ja tak zrobiłem, w sumie ma on zalety i wady jak każda filtracja

Ale w tym biotopie chyba narurowiec jest lepszy.

Opublikowano

Stawiaj od razu największe jakie Ci wejdzie. Zobaczysz, że już przy planowaniu obsady zbiornik który postawiłaś jest za mały i będziesz żałowała iż od razu nie postawiłaś większego... ?

Opublikowano (edytowane)

@asiek097będziesz więc miała dwustronne akwarium, podobnie jak ja i niewielu innych ;).
Tego typu akwarium może być pewnym wyzwaniem jeśli chodzi o dobre zaaranżowanie wystroju i ukrycie "technikaliów".
Chcesz narurowca i pewnie dobrze, nie wiem czy oglądałaś projekt @zetcelink, bo on własnie ma dwustronne i narurowca.
Jeśli bardzo podoba Ci się "klimat" akwarium Marcina musisz również być świadoma, że nie uzyskasz w pełni w tego typu akwarium "mroczności", które powoduje czarne tło.
U Ciebie może być jeszcze trudniej niż u mnie, już wyjaśniam dlaczego.
Zakładam (choć tego dokładnie nie napisałaś), że hol i salon to jedna otwarta przestrzeń. Jeśli tak, to jakiekolwiek rozproszone światło zawsze będzie docierać do przeciwległej ściany akwarium.
Ja wieczorami jeśli jestem w salonie, a w kuchni wszystko się zgasi (lub odwrotnie) mam prawie czarną przeciwległą ścianę akwarium (prawie bo np. świecą się jakieś zegary ze sprzętu AGD).
Tylna szyba działa trochę jak lustro, tak mam i tak będzie jeśli nie ma tam np. spienionego czarnego PCV
Żebym był dobrze zrozumiany, nie odradzam tylko zwracam uwagę na problem. Takie akwarium również w dzień prezentuje się niezgorzej, więc myślę że warto ;).
Dalej, jeśli akwarium Marcina jest inspiracją, to pewnie chcesz Mbunę, a jeśli Mbunę to dużo skał.
To może być tutaj zaletą, ponieważ myślę że zagruzowane powinno się ładnie prezentować.
Ja to widzę tak. Skały głównie wzdłuż po środku akwarium (mam na myśli nie przy długich szybach), "wypiętrzają" się do powierzchni w kierunku tego krótkiego boku akwarium dolegającego do ściany.Pozwoli to ponadto na ukrycie doprowadzenia/odprowadzenia wody, grzałki, etc.
W odległości ok 2/3 (zgodnie z zasada złotego podziału) od krótszego boku również pierzące się ku górze skały (również w osi wzdłużnej akwarium, choć można by to nieco "złamać" bo asymetria lepiej wygląda).
Można również zastanowić się na podwieszanymi modułami.
Dużo będzie zależało również od oświetlenia. Możesz pomyśleć nad rozdzieleniem światła na 2 belki (od strony pokoju oraz od strony holu).
Masz wtedy możliwość czasowego wyłączenia tyłu i przez to zbiornik będzie bardziej klimatyczny, jeśli na tym bardzo Ci zależy.

Tego typu baniaków Malawi jest niewiele, ale możesz próbować czerpać również z innych biotopów, jeśli chodzi o rozwiązania (nie tylko aranżacyjne) dot. dwustronnego baniaka stykającego się tylko jednym bokiem ze ścianą, np.
https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.okeanosgroup.com%2Fimg%2F2.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.okeanosgroup.com%2F&docid=Zjf6UCucGJWubM&tbnid=Yh_RDeJE9d-liM%3A&vet=10ahUKEwiSxNLyl9jaAhVFhqQKHUd6BJsQMwhtKCUwJQ..i&w=2189&h=1200&bih=949&biw=1920&q=double sided malawi tank&ved=0ahUKEwiSxNLyl9jaAhVFhqQKHUd6BJsQMwhtKCUwJQ&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.houseofspirit.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F03%2Fwpid-urzadzamy-akwarium-50a1874d01ce37ac8bea07e816dc497d.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.houseofspirit.pl%2Fcategory%2Fczas-wolny%2Fhobby&docid=bHIdgWUEeshvPM&tbnid=ZGyRBo8cgkr5PM%3A&vet=10ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhIKA8wDw..i&w=320&h=240&bih=949&biw=1920&q=dwustronne akwarium&ved=0ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhIKA8wDw&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fpodforak.rzeszow.pl%2Fupload%2Fthumb_DSC04008.JPG&imgrefurl=http%3A%2F%2Fpodforak.rzeszow.pl%2Fprintview.php%3Ft%3D13204%26start%3D0%26sid%3Dc4683610c8fbce98fb787f2a84cc00c1&docid=mdlL9UrdSI_RfM&tbnid=uvTuKtJ_3zZYlM%3A&vet=10ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhLKBIwEg..i&w=400&h=266&bih=949&biw=1920&q=dwustronne akwarium&ved=0ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhLKBIwEg&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com%2F--zyfgJAFY4c%2FWjAJ9PI9l_I%2FAAAAAAAABps%2FyPpig6BeWJgB0N6ymzitR0VRvdtDWdiZwCEwYBhgL%2Fs1600%2Fwall-aquariam-wall-fish-tank-wall-mounted-aquarium%2B%25283%2529.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.3dexart.com%2F2017%2F12%2Fwall-aquarium-and-wall-fish-tank-diy.html&docid=uGfXZv-7OI-pNM&tbnid=90SY_Zmo1Mcj1M%3A&vet=10ahUKEwjiray7mdjaAhWS_aQKHXFMDWoQMwhFKA0wDQ..i&w=800&h=538&bih=949&biw=1920&q=tank in a wall&ved=0ahUKEwjiray7mdjaAhWS_aQKHXFMDWoQMwhFKA0wDQ&iact=mrc&uact=8

Szkoda że nie masz doprowadzenia i odprowadzenia wody pod akwarium, bo to na pewno dużo by ułatwiło. Przy podmianach możesz korzystać z rozwijanych węży, co też nie jest specjalnym problemem.
Jak masz miejsce to tak jak już chłopaki pisali zdecydowanie rób większe ;) 

Dodaję wątek do obserwowanych, kibicuję i czekam na dalszy rozwój wydarzeń ;) 

Edytowane przez troad
  • Lubię to 2
Opublikowano

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi! 200 to faktycznie ładna liczba- muszę  teraz to delikatnie przekazać mężowi- w razie rozwodu wiecie czyja to będzie wina? ;)

Troad zdaje sobie sprawę z wielu ograniczeń jakie wiążą się z akwarium w takim miejscu. No ale takie sobie wymarzyłam i tego nie przeskoczymy =) Nie uwierzysz, ale 3 zdjęcia z linków miałam u siebie zapisane.

Bardziej podoba mi się mbuna i gruzowisko, ale z racji tego że akwarium będzie nie osłonięte praktycznie z żadnej strony to w takich warunkach chyba lepiej będzie się żyło rybką z non-mbuny.

Na szczęście mam jeszcze chwilę na dokształcenie się w temacie. Czas oczekiwania na akwarium ok 2 miesięcy.

 

Opublikowano
42 minuty temu, asiek097 napisał:

 200 to faktycznie ładna liczba- muszę  teraz to delikatnie przekazać mężowi- w razie rozwodu wiecie czyja to będzie wina? ;)

  rotfl.gif.871fbd29c5a00c1104a171ccf7ec376a.gif

43 minuty temu, asiek097 napisał:

Nie uwierzysz, ale 3 zdjęcia z linków miałam u siebie zapisane.

Fajnie, miło słyszeć :) 

43 minuty temu, asiek097 napisał:

Bardziej podoba mi się mbuna i gruzowisko, ale z racji tego że akwarium będzie nie osłonięte praktycznie z żadnej strony to w takich warunkach chyba lepiej będzie się żyło rybką z non-mbuny.

Nie rezygnuj z tego co Ci się bardziej podoba. Pomimo tego że mam non-mbunę i podobne akwarium będę Cię namawiał na mbunę.
Gdybym jeszcze raz startował może wybrałbym i mbunę ;) 
Już kiedyś o tym myślałem i uważam że taki zbiornik da się fajnie zaaranżować.
A co byś powiedziała na zagruzowane akwarium bez piasku.
Była już o tym dyskusja tutaj i chyba niektórzy przymierzają się do takiego akwarium.
Mbuna żyje wśród skał i jej to będzie pasowało, a i Tobie zniknie wiele problemów.
Na dno trzeba by zrobić taką jakby skorupę/tło które imitowałoby fragmenty kamieni. To właśnie mogłoby się wypiętrzać w osi wzdłużnej akwarium jak już pisałem.
Do tego dodatkowe moduły, z jeden powieszany i naprawdę może być ciekawie, namawiam ;) 
Przeglądnij w wolnej chwili poniższe wątki o ile tego już nie zrobiłaś.

 

Opublikowano

Żadnych kompromisów. Najgorsze jest uczucie niedosytu jak skończysz projekt ;)
Jak ci się podoba mbuna, to daj więcej skał i idź w kierunku mbuny.
Moim zdaniem akwarium dwustronne to jak dwa akwaria. Z każdej strony wygląda trochę inaczej i dzieje się coś innego. Oko ludzkie i tak koncentruje się na tym co w środku i tło w postaci kuchni nie będzie Ci przeszkadzać..
Choć czasem jak widzę rybę latającą na niebie obok latarni ulicznej (w tle mam okno kuchni a w nim widać latarnię), to jest trochę psychodela.;) Chyba, że Twoja pasją jest fotografowanie ryb. Wtedy nie jest łatwo ;)
Z tego co rozumiem u ciebie będzie w sumie akwa widoczne z trzech stron, więc wlot, wylot sekcji mechanicznej i biologicznej filtraj musisz mieć na tej czwartek ścianie. No i cyrkulator też. Wydaje się to możliwe. Do tego grzałka przepływowa poza akwarium i nic więcej sprzętu w akwa nie będzie widać. Postawisz wysoki kamlot w pobliżu tej ścianki to odwróci uwagę.

Trzymam kciuki!



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Zetce powiedziałabym nawet że akwarium będzie  widoczne z 3,5 stron ?

Chciałam się tylko pochwalić że w końcu udało mi się zamówić akwarium! 200x60x70, całe 840l. Jak na razie kontakt z Przemkiem ?Cieszę się jak dzieciak. Mąż mniej ;) Dzisiaj przyjeżdża typek żeby rozmierzyć mi stelaż, bo jak to u mnie zazwyczaj bywa nie będzie całkiem prosty. Muszę się ogarnąć i pokazać wam szkic bo będzie pewnie sporo zagwostek a wolę się zapytać wcześniej niż później robić przeróbki. Tylko mój talent plastyczny, jest jak by to powiedzieć-marny. No ale chce się mieć ładne i szczęśliwe rybki to i rysować się trzeba nauczyć.

 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.