Jump to content

Moje drugie Malawi - szafka i zabudowa akwarium 920 l.


Recommended Posts

Po długim planowaniu i rysowaniu w CADzie w końcu przyszedł czas na start części wykonawczej projektu ;)

W założeniu akwarium ma stanąć pomiędzy dwoma słupami w domu, ale ma zostać wraz z nimi obudowane.. Widoczne będą więc tylko duże szyby.


Pierwszy problem jaki musiałem rozwiązać to przeprowadzka obecnego akwarium 240 l., przy minimum rewolucji. Postanowiłem wykorzystać podstawki do transportu mebli na kółeczkach, które kupiłem w Lidlu już ze dwa lata temu przewidując ten problem. Spuściłem 3/4 wody i odnosząc najpierw jeden bok komody, a potem drugi, ustawiłem na podstawkach i przejechałem całość do pokoju obok.


Szafkę pod nowe akwarium postanowiłem zrobić ze sklejki. Zamówiłem gotowe formatki już pocięte na wy,miar: blat 240x60 i 4 nogi-ścianki z sklejki 3,5 cm grubości oraz tył szafki, będący jednocześnie elementem wzmacniającym ze sklejki 1,8 cm. Całość skręciłem na śruby konfirmatowe.

Tylna ścianka roi od strony salonu. Ponieważ od strony salonu przewiduję zabudowę gips-karton, została ona cofnięta o 1cm pod blat. Od strony kuchni miedzy nogo-ściankami bedą szuflady, wiec ich rozstaw został zaplanowany tak, żeby pasował do standardowych szuflad kuchennych z IKEA. Jedynie dwie boczne szafki bedą przeznaczone na obsługę akwarium. Jest tam też doprowadzony dopływ i odplyw wody..

Pod posadzką jest w tym miejscu umieszczona zbrojona betonowa płyta.


Weekend trójpokoleniowego wysiłku ( mój ojciec, ja i syn ) i już mogliśmy przetaszczyć grata z garażu do domu. Bez pomocy sąsiada się nie obyło, bo ciężkie paskudztwo. Na miejscu okazało się , ze szafka nie mieści się pomiędzy słupami pomimo przewidzianego luzu. Przyczyną była podłoga, która nie wiedzieć czemu miała na długości 240cm spadek w jednym kierunku 6 mm. Pomogło wypoziomowanie szafki i delikatne poddłutowanie tylnej ścianki. Spadek wyrównalem podklejajac pod nogi kolejno 6, 4 i 2 warstwy sklejanego taśmą dwustronną odpowiednio pociętych pasków forniru o grubości 1mm. Efekt na zdjęciach poniżej. Muszę jeszcze zamocować krawędzie do słupów, a potem żaczynam obudowywać GK.


f2cd8502cc2dcb371b8d995a1a3ef403.jpg3eeafea0a51e8ae3410e35262f653dbb.jpg



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Całkiem całkiem pomysłowo filary ładnie trzymają całość , ciekaw jestem gdzie i jakie są koszty takich formatek .

Potrzebny mi podobny sam „blat” 260x75cm z ładnym wykończeniem „frez” .

Będę wdzięczny za info na „PW”

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, filary rzeczywiście trzymają, bo szafka wepchnięta na styk ;)

Optycznie będzie to docelowo inaczej wyglądało, bo planuję wszystko obudowac płytami G/K i frontami mebli.


Koszty to żadna tajemnica, może komuś się przyda dla porównania.


W miejscu, w którym kupowałem trzeba kupić całą sklejkę. Może być pocięta, ale trzeba wziąć cały arkusz. rozmiary są różne, mi najbardziej pasował 2500x1500 mm.

Za płytę 18mm zapłaciłem ok. 250 zł, a za 35mm około 500 zł. Pocięcie w cenie. Odebrałem też sam, bo miałem blisko. W kombiaka zapakowałem bez problemu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prace w toku ;)

w międzyczasie zmieniła się koncepcja. Ponieważ teraz widać z kuchni ogromne okno w salonie, za którym jest las, żona uznała, że jednak nie chce jednak tego widoku tracić. Stąd zabudowa nie będzie do sufitu, lecz na akwarium będzie pokrywa,a nad nią pusto ;)

Do tej chwili mam zrobioną zabudowę z GK ( poszerzenie słupów i belki stropowej do 60 cm ) - jeszcze ostatnia gładź do położenia została. Szkło zamówione u Przemka. Będzie za 2 tygodnie więc powinienem zdążyc ze skończeniem praz z GK. Tak to wyglądąło jeszcze przed weekendem. Aktualną fotkę postaram się dziś wrzucić.

post-15617-14695721881379_thumb.jpg

post-15617-14695721890666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolejna część fotorelacji. Powykończane krawędzie GK i pierwsza warstwa szpachlowania.

Dodatkowo w dwóch skrajnych szafkach, które będa do mojej dyspozycji wstawiłem podłogę z wodoodpornej sklejki, a w pozostałych wnękach wzmocniłem front przy podłodze paskami sklejki. Mocowane na konfirmaty i akryl. Widok na zdjęciach z kuchni. Akwarium będzie sięgało wraz z koroną mniej więcej do miejsca pogrubienia słupów. Poniżej wnęki zakryte będą przez drzwiczki od szafki tworząc miejsce na rurki i kable.

post-15617-14695721907357_thumb.jpg

post-15617-14695721915529_thumb.jpg

post-15617-14695721922759_thumb.jpg

post-15617-14695721930126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @lukBB jakiej zaprawy do tego używałeś? Jakaś gotowa w wiaderku?
    • Dzięki @Bastian  Faktycznie całkiem nieźle się to prezentuje  
    • Z Bielska, masz blisko do Imricha Fuljera, to co prawda już Slowacja ale ryby beda od sprawdzonego i dobrego hodowcy
    • Na początek, przy tak licznym składzie odpuściłbym Demasoni. Ryba niewątpliwie piękna, agresywna, ale za razem dość delikatna. Esterki dorzuć do podstawowego składu. Jeśli chodzi o kolor czerwony, odpuść Hongi, ciężko dostać oryginały, a odmiana Sweden jest nieprawilna (coś jak Saulosi coral) Rozważ C. borleyi Kadango, do tego litrażu bardzo spoko. No i proponuję dorzucić N. Livingstonii lub Venustus dla kontroli narybku. Livi widowiskowo poluje EDIT Aha... a robiłeś już rekonesans gdzie kupisz ryby? Straszna lipa ostatnio się zrobiła🤔 Zaporowy Tan-Mal, jakieś resztki u Stusia, Malawian...? Nawet Malawi Śląsk się zlikwidował.
    • Witam.  Z racji tego, że zbliżam się powoli (bardzo powoli😉) do momentu zarybiania proszę o pomoc. Taki must have od którego chciałbym zacząć i kompletować do niego resztę gatunków: 1. Melanochromis chipokae 2. Pseudotropheus crabro 3. Metriaclima sp. 'msobo' Magunga 4. Labeotropheus trewavasae 'Marmalade cat' 5. Chindongo demasoni 6. Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' 7. Metriaclima fainzilberi 'Maison Reef' 8. Pseudotropheus sp. acei itungi Jeżeli nie pojawi się jakaś ciekawsza alternatywa to zastanawiam się jeszcze nad: 9. Labidochromis sp. 'perlmutt' 10. Pseudotropheus cyaneorhabdos 'Maingano Island' Jeżeli nigdzie nie dostanę M. Chipokae to wchodzi w grę jeszcze M. Loriae lub M. Lepidiadaptes. Pozostaje jeszcze kwestia koloru lub chociaż odcienia czerwonego o który ciężko u mbuny. Mam do wyboru: 11. Metriaclima estherae 12. Labidochromis sp. Hongi 13. Lodotropheus sprengerae Przestudiowałem podobne tematy lecz w porównywalnym litrażu zwykle pływają drapieżnik lub też pniektóre tematy były sprzed x lat. Może trochę odświeżę zagadnienie. Starałem się tak dobrać obsadę aby nie było bardzo podobnych samców i samic z różnych gatunków. Zbiornik planuję mocno zagruzować. Jeżeli chodzi o kwestie żywieniową to pokarm tak dobiorę aby wszystkim było dobrze🙂 Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, propozycje zmian lub twierdzicie, że to w ogóle nie zagra to śmiało piszcie, kompletuję załogę po raz pierwszy i doświadczenie mam rzadne tylko przeczytana teoria🙂 Ps. Planuję kupić młode ryby, w zależności od gatunku ok 10-15 szt. Potem jak natura nie zrobi swego to będzie redukcja.
    • Tak na oko może się okazać, że nie będzie potrzebny wtedy żaden cyrkulator i właściwie tylko ten filtr będzie zapewniał czystość i ruch wody. Jak dla mnie nie brzmi to przesadnie. 
    • Witam wszystkich. Planuję do akwarium Glossy 260 l zainstalować jako jedyny filtr Aquaela Hypermax 4500 BT. Czy jeżeli filtr będzie ustawiony na 50% mocy nie zrobi pralki w akwarium? Czy ktoś z was ma też taki filtr w akwarium 240 litrów?
    • Ale z czasem sam pewnie wyciągniesz wnioski i nabierzesz doświadczenia.  Dbaj o ryby, obserwuj, ucz się:) Najważniejsze , żeby Tobie się podobało  i jeśli sprawia Ci przyjemność oglądanie Twojego dzieła to jest sukces jak 20:0  Nie każdy ma "ekskluzywne" wyposażenie akwarium. Ja mam też skromnie. A najważniejsza dla mnie jest "komunikacja" a wręcz więź z rybami. Uwielbiam je głaskać, one też to lubią. Moja córka aż skacze z radości gdy może włożyć rękę do akwarium. A najlepsze jest to, że konkretne ryby lubią moją córkę podgryzać i dają się głaskać.  Co tam tło czy dekoracje?  Powodzenia 
    • Kiedyś na turnieju mój kolega przegrał pierwszego dnia wszystkie gry w maksymalnym stosunku, 0:20. Drugiego dnia znów przegrał, ale w stosunku 1:19 i ujął to tak: zauważam progres, ale mnie on nie zadowala.  Ty na szczęście nie przegrywasz 0:20, postęp też jest, ale moim zdaniem niezadowalający. Cztery gatunki do 300l to dużo nawet przy optymalnym wystroju, a Twoje gruzowisko, choć ładne, to jest za małe. 
    • Pan Jacek Stuś - https://pielegniceafrykanskie.pl/
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.