Skocz do zawartości

akwarium 250x40x40 - czy dno może być z jednego kawałka


mutra

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkie za te uwagi. Niestety tak jak myślałem jest już za póżno. Ponadto wnęka, w której chcę ustawić szafkę ze zbiornikiem ma taki wymiar, że 10 cm na szerokość spowodowałoby wystawanie szafki tuż przy drzwiach wejściowych od biura. Tak więc musi dojść do kompromisu tego co by się chciało i tego co można. Jednak proszę o pomoc w podjęciu decyzji co do grubości szkła. Myślę, że 10mm wystarczy. To w końcu zbiornik w biurze a nie w dyskotece. Jeden z producentów zapewniał, że nie ma obaw - wystarczy. Jednak to 625 l wody. jak pęknie baniak..... :shock: Mam przynajmniej tu możliwość wyboru!

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za głosy w tej sprawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Pozwólcie, że zapytam w ramach tego wątku, co byście wybrali 200x60x60 czy 250x50x60 ? (50 to szerokość żeby nie było wątpliwości) Będzie to akwa z non mbuna (aulonacary, protomelasy, copadichromisy). Oczywiście zdaję sobię sprawę że 250x60x60 jest najlepszym wyborem, ale pozostańmy przy 2 powyższych. Dodam również, że chcę akwa "obkleić" modułami BTN, które jak poczytałem swoją grubość mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż! ponieważ mam zbiornik zbliżony do Twoich proponowanych wymiarów, pozwolę sobie - po kilku miesiącach jego użytkowania - na zabranie głosu w tej materii. Mieć takich rozmiarów akwarium to super sprawa :D. Przynajmniej widać jak ryby poruszają płetwami gdy muszą przebyć drogę z jednego końca na drugi. Jednak dziś gdybym mógł, zrezygnowałbym z tych 50cm długości na rzecz 10 cm wysokości. I wcale nie uważam, że 250x50x50 to jamnik. Kłopot w tym, że optycznie chyba mimo wszystko lepiej wyglądałby zbiornik nieco wyższy. Jak piszą w literaturze dla pyszczaków nie ma potrzeby stawiania ściany ze szkła. Bardziej pożadana jest większa długość zbiornika, to jednak namawiałbym Cię na 200x60x60.

Ponieważ jako tło chcesz wykorzystać moduły BTN głębokośc też pewnie nie będzie bez znaczenia. Ja wybrałem kompromis pomiędzy tym co się chce a tym co można mieć i w sumie przy 246X50x50 jest OK. Ale .... No właśnie... Zawsze jest to "ale". Dziś zrobiłbym zbiornik nieco wyższy, bo gębszego i tak nie mógłbym mieć.

Tak czy siak - gratuluję podjęcia decyzji o zrobieniu takich rozmiarów zbiornika. Jak już będziesz miał te BTN-y rzuć jakąś fotkę. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że trzymacie z moją żoną :D myślę zatem że postawię 200x60x60 - głębszego nie da rady a wyższy chyba sprawiałby wiele kłopotu w serwisie, mam na myśli sytuację kiedy trzeba zamoczyć ręce i to po pachy, akwa będzie stało na meblu wysokości 80 cm jak do tego dołożymy 60 cm to już 1,4 m a ja koszykarzem nie jestem (jakieś 1,8 m mam)

BTN napewno będą, bo to warunek konieczny postawiony przez żonę, do tego aby akwa mogło zająć należne mu miejsce w salonie - myślę, że realny termin to kwiecień/maj - sporządzę oczywiście dokumentację fotograficzną całego przedsięwzięcia

na razie gromadzę sprzęt - mam już filterek EHEIM professionel 3 2080 + wkłady i grzełeczkę jager 3609 - 300W, zastanawiam się nad filtrem wewnętrznym - obecnie w 375 l stosuje TETRATEC IN1000 -1000l/h ale nie wiem czy dałby radę w planowanych 720 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłbym jeszcze jedną grzałkę 300 W. Jedna przy takim litrażu IHMO to za mało. Nie chciałeś się pokusić o np. dwie 500W tytanowe z Aqia Medic + regulator temp.? Ukłony dla małżonki za BTN, choć z drugiej strony trochę Cię to szarpnie za kieszeń :lol: Przy takim zbiorniku to jeszcze pare złotych i byłyby wakacje ..., ale dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają - oni je mają :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi grzałkami to mnie zaskoczyłeś, że aż tyle mocy będzie mi potrzebne ? BTN faktycznie tanie nie są, a do tego jeszcze kurs EURO bardzo niekorzystny, dlatego jestem na etapie kombinowania jakie moduły zakupić, aby uzyskać ciekawy efekt. Może coś takiego ...

post-8310-14695712023635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłbym jeszcze jedną grzałkę 300 W. Jedna przy takim litrażu IHMO to za mało. Nie chciałeś się pokusić o np. dwie 500W tytanowe z Aqia Medic + regulator temp.?


co do grzałki to zastanawia mnie ocenianie mocy grzałki wzięte z kosmosu -moc grzałki ocenia sie nie tylko do wielkości zbiornika ale i do tego ile stopni w razie czego ta grzałka ma podnieść temperaturę wody.

U mnie na 720l akwarium w szawce od roku zwinięta leży grzałka 300W, taki sam wpływ na temperaturę miała by zwinięta grzałka 50 W jak i 500W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena mocy grzałki nie jest z kosmosu - tylko z mojego doświadczenia :D. przy ok 550 l. netto wody i takiej powierzchni jaka jest u mnie - przy grzałce 300W po podmianie wody podiesienie temperatury wody w akwarium do 26 - 27 stopni trwało dobre 18 godzin (temperatura w pomieszczeniu 21 stopni Celsjusza) dla mnie osobiście było to dyskomfortowe. Grzałka buzowała cały czas, włączała się co chwilę nawet po dogrzaniu wody. Między innymi dlatego też zrezygnowałem na czas zimy ze stałej podmiany wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak, z Pyszczakami żyły. Wcześniej w żadnym innym akwarium nie miałem helmetow. 
    • To były też pyszczaki? Ja mam helmety już chyba ze 4 lata ale w akwariach z innymi biotopami. Nie sądziłem że ślimak tak długo może żyć 
    • @lukBB , @TomekT dzięki , pomyślę o okleinie ale moja Druga Połówka mówi że Jej to nie przeszkadza a ja też się trochę przyzwyczaiłem.  @darianus Miałem helmety kilka lat, jakieś 11 sztuk. Ale jak zmieniłem akwarium i tło to tak im się spodobało że na zawsze przeniosły się na tylną szybę. Absolutnie nie chciało im się zwiedzać boków ani przodu. Z tyłu było tyle żarcia, że po co się przesuwać? Rosły jak prosiaki. Ale usunąłem je bo szukałem przyczyny chorób u ryb. Jakieś nicienie/wiciowce. Te ślimaki mogą być nosicielami. Ryby były dziesiątkowane. Coś się popsuło w akwarium i szukałem przyczyny. 
    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
    • Widzę, że kratki masz już te z nóżkami, ale jakby co to dla uzyskania odpowiedniego dystansu pod kratką, idealnie nadają się resztki rur pvc no i oczywiście niezastąpione trytytki😁 Dla dodatkowego zabezpieczenia włóż sobie pod przegrody rurki z wkładów sznurkowych.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.