Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

poradzicie co robić, moze nic nie robić tylko czekać dalej ?

woda zalana ok 10 dni temu, po 3 dniach dodane mieso na pozywke + ampułka Prodibio Bio Digest, miesko wisi do tej pory, wyniki wody na chwile obecna (testy JBL) 
ph wzrosło z 7,8 na 8,0-8,5
NH4 <0,05
NO2 - 0,05
NO3 - 1,0
Fe - bardzo niskie, praktycznie brak 
twardość - 10 st w niemieckiej skali (bardzo twarda)

baniak 1300l, filtracja (naruroweic - 2 nitki po 1'' - kazda nitka: 2 filtry sznurkowe + 4 z matrixem i ceramika +1 purolite (narazie wylaczony).  ) i falownik cały czas odpalone, ewidetnie nie chce wystartowac NH4, woda ogolnie ma już taki specyficzny zapach zgnilizny, jest lekko mleczna ale klarowna, na kamieniach i elementach pojawił się taki biały sliski nalot, w wodzie plywa kilka malych rybek - liczylem ze przyspiesza troche swoimi odchodami dojrzewanie wody.

Opublikowano

Żeby ruszył cykl musi się pojawić amoniak, nie wiem czy to mięso już na tyle dojrzało, że go wydziela. Najlepszym i najszybszym sposobem uruchomienia cyklu azotowego jest dodanie do wody czystego amoniaku np. pod postacią wody amoniakalnej a potem dodane bakterie zaczną działać. Możesz też dodać jakiś firmowy starter z bakteriami i pożywką. Cały twój zastój bierze się z tego, że bakterie przetwarzające amoniak na NO2 może by i chciały zacząć działać ale nie maja czym się pożywić.

Wytapatalkowane

Opublikowano

Aha Ok, myślałem ze to mieso będzie właśnie takim starterem i pożywka, pomyśle o tej wodzie albo tez chyba można dodać uryny ;) ? 

Opublikowano
albo tez chyba można dodać uryny  ? 

Można, ale start na zawarty w niej mocznik jest wolniejszy 2-3 dni od startu na czysty amoniak.

Wytapatalkowane

Opublikowano

Dodałem wczoraj wody amoniakalnej, naszukałem się trochę, dopiero w obi znalazłem, NH4 wzrosło do 1, zobaczymy dziś parametry pozostałe, a i woda się zrobiła mniej mleczna bardziej klarowna :) 

Opublikowano

To teraz dodaj jeszcze porcję Prodibio i za 3-4 dni zobacz tylko NH4 i NO2, więcej nie trzeba na razie sprawdzać. Po 8-10 dniach od dziś powinno zacząć rosnąć NO3, NH4 powinno być już niewykrywalne całkowicie a NO2 powinno zacząć maleć, albo być jeszcze w maximum, różnie z nim bywa.

Wytapatalkowane

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Hmm NH4 dalej 1.0 - nie chce spadać póki co (3 doba po dodaniu wody amoniakalnej, ten sam odczyt) 

NO2 tez stoi w miejscu 0.05

plus taki ze woda już całkiem na nowo się kryształowa zrobiła. 

 

Edytowane przez fistral
Opublikowano (edytowane)

Kolego nie przejmuj się, że NH4 jeszcze nie spada, spadnie to tylko kwestia czasu. Cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości, to podstawa w tym hobby. Z tego co pamiętam bakterie nitryfikacyjne podwajają swoją objętość w ciągu 24h, więc jak już wszystko ruszy to Ci to no2 wystrzeli konkretnie.

Od siebie dodam co byś nie zapomniał od czasu do czasu podkarmić bakterie w późniejszym czasie co by im się nie zdechło podczas tego startu, bo spadnie nh4 na 0, później no2 na 0 i zostanie ci samo no3 i jak tak postoi woda bez żarcia to wszystko będziesz zaczynać od nowa ;) 

Edytowane przez logralok

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Opcja pierwsza się u mnie sprawdzała ( wlot na krótszym boku wylot na dłuższym), ale wszytko zleży od układu skał.
    • Hej mam oświetlenie na diodach cree RGBW. mam ich w sumie 16 szt. podłączone są do zasilacza 24V, 10A. I do leddimmer pro (chyba wersja 1) działało 8 lat:/ Całośc lutowałem sam, a do kazdego koloru osobno lutowałem kabel (dla mnie masakra robota nie robie tago na codzień) . Co jakiś czas jakoś zahaczyłem o kabelek i musiałem go dolutowywać . W wyniku kolejnej takiej akcji gdzieś przegiołem z temperaturą lub coś zwarłem bo się całość wyłączyła na bezpieczniku(bo nie chciało mim się z prądau odłączać :/) . Aktualnie nie działa jak powinno. Jak testuje kolory to działają ale wg mnie za słabo. Do meritum... jak mam znaleźć przyczynę że coś nie świeci bez wymieniania po kolei wszystkiego?  Albo jeszcze lepiej, może zaproponujecie inny rodzaj oświetlenia najlepiej opartego na gotowych paskach led bez koniecznośći ich lutowania które podłącze do leddimmer. akwarium duże 300 na 70 na 80 Dzięki
    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.