Jump to content

przygotowanie piasku i kamieni


Recommended Posts

Szybkie pytanie (jeśli odpowiedź jest na forum to przepraszam, ale nie znalazłem)

Piasek Kreisel 099 - czy wystarczy go porządnie wypłukać, czy też warto go zagotować i/lub potraktować jakąś chemią?

Kamienie - serpentynit ze składu kamieni, wystarczy tylko porządnie umyć czy j/w zagotować lać wrzątkiem itp?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, marcin73m napisał:

 Myślę, że to aż nadto zabiegów :)

Dokładnie. Ja swój wsadziłem do akwa prosto z kopalni- nawet nie płucząc- stwierdziłem, że płukanie głazów po 60kg byłoby zbyt męczące i niepotrzebne. Wszak w jeziorze sterylnych warunków też nie ma.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, raiders napisał:

Powiedz mi proszę  a to niby czemu miałeś mniej wątpliwości ?

Ja bym to nazwał "siłą sugestii"

Z jednej stromy zawsze jakaś obawa czy to co wsadzasz do akwarium nie jest złe dla rybć (zwłaszcza że do tej pory raczej walczyłem z obniżaniem pH/KH/GH, a skałki potrafią zaburzyć te parametry), z drugiej strony lenistwo (po 3-4kg nie będę jechał do składu)

No i efekt jest jaki jest, w akwarystyku przebicie 1000%

Link to comment
Share on other sites

To jeszcze jedno pytanie

pod piach i kamienie dam na całym dnie styropian 2cm, ponieważ będzie w dwóch kawałkach, to chciałbym go na wszelki wypadek przymocować do dna (żebym nie miał żadnych niespodzianek po zalaniu).

Czy do przymocowania styropianu mogę użyć zwykłego silikonu lub akrylu, ewentualnie cieniutkiej taśmy dwustronnej (mam taka o grubości 0,5mm może nawet cieńszą), czy takie rzeczy to tylko akwarystycznym (w sumie to czy on tak naprawdę czymś się różni?), a może nie ma co się wygłupiać i mocować?

Link to comment
Share on other sites

Daj sobie spokój ze styropianem, bo będziesz miał niespodziankę jak ryby się do niego dokopią, a dokopią się na pewno i będą pływać białe kulki po baniaku. Użyj spienionego pcv 3mm lun kratek malarskich albo do zlewozmywaka. Odpowiadając konkretnie na twoje pytanie to nie trzeba niczym mocować styropianu, ciężar kamieni i piasku utrzyma go na swoim miejscu.

Wytapatalkowane

Link to comment
Share on other sites

a kasetony styropianowe, są sporo twardsze niż zwykły styropian.

Styropian lub kasetony kupie w dowolnym budowlanym ze spienionym PVC już nie tak prosto, no i czy pod to PVC nie trzeba dać jakiejś cienkiej gąbki (podkład pod panele) tak na wszelki wypadek gdyby jakieś drobiny piasku lub brudu znalazły się między szybą a spienionym PVC?

Link to comment
Share on other sites

Kratki malarskie kupisz też w każdym budowlanym a kratki do zlewozmywaka w każdym gospodarczym. Zakup spienionego pcv to też nie problem i nic nie trzeba pod nie podkładać, nawet gdyby jakieś ziarna piasku dostały się pod spienione pcv to jest ono na tyle miękkie, że ziarno piasku zagłębi się w nim nie uszkadzając szkła. Jeśli koniecznie chcesz styropian to kup grubości 1 cm i twardość EPS200 lub EPS250, co do kasetonów to nie trzymałem ich w rekach to się nie wypowiem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Nie robię tego na raty. Wodę ze zbiornika do dolewek i kranówkę uzupełniam jednocześnie. W zbiorniku mam wodę dostaną, której niestety nie wystarczy do całej podmiany. Sump mieści 400 litrów a w systemie krąży okolo 1700. Dna nie odmulam. Dwa cyrkulatory na kilka godzin i wyloty z filtra załatwiają sprawę.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.