Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, kuki36 napisał:

Mam w domu takie preparaty, coś z tego mogę wykorzystać:

a18.thumb.JPG.854a7a89d65493cee7c9a14cee239ab5.JPG

Prime także neutralizuje wszystkie szkodliwe związki azotu do nieszkodliwej dla ryb formy - także jak go masz to śmiało lej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś (po jednej nakrętce 5ml i za 5 min testy na nh4 i no2). Zbijaj truciznę tym sposobem dokąd nh4 i no2 nie wejdą w zielony zakres testów. Dodatkowo, jeśli chcesz sprawdzone bakterie nitryfikacyjne bez dodatkowej pożywki, pasujące do Prime to polecam Stability tej samej firmy - zaprezentowanych na zdjęciu AZOO nie znam.

Edytowane przez Xime
Opublikowano
8 godzin temu, raiders napisał:

Czy jak to wyglądało? Jeśli trzymałem ceramikę po za filtrem dłużej niż 12h to tam cała biologię.... trafił.

 

I tutaj raczej się nie zgodzę. Jeżeli ceramika pracowała i została wyjęta z filtra a nie kisila się w zamkniętym filtrze to jest jak najbardziej ok. Nie wiem skąd wziął się taki szał, że bakterie giną. Kiedyś na innym forum czytałem jak ktoś napisał, że bakterie już po 30 minutach giną. Bzdura. Jak mają dostęp tlenu to sobie mogą leżeć ile chcesz. Na Marsie odkryto bakterie gdzie nie ma żadnej formy życia a tutaj takie stwierdzenia, że bakterie giną. Bakterie nie są z cukru, żeby je zaraz coś trafialo.

Opublikowano
6 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Na Marsie odkryto bakterie gdzie nie ma żadnej formy życia a tutaj takie stwierdzenia, że bakterie giną

Bakterie tlenowe i beztlenowe, od tego zależy czy są czy ich nie ma na Marsie. O ginięciu bakterii zawsze się mówiło, że giną ale to dla uproszczenia schematu, nikomu nie chciało bawić się w biologa i się generalizowało, jeżeli złoże pracuje w filtrze, to zazwyczaj jest dobrze natleniane, jeżeli leży w wiadrze już nie jest to takie proste i pomimo tego, że bakterie tlenowe szybko nie wyginą to równocześnie rozwijają się bakterie gnilne, bakterie beztlenowe i to nie koniecznie te, które nam pomagają.

Generalizując, więc lepiej dmuchać na zimne niż potem się męczyć z akwarium bo coś jest nie w porządku.

Opublikowano

Dla pewności możemy wsypać ceramikę do wiadra z wodą z akwarium i włączyć brzeczyk. Będą takie są warunki jak w akwarium a my mamy czas na inne prace bez strachu co z bakteriami.

Opublikowano
18 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Dla pewności możemy wsypać ceramikę do wiadra z wodą z akwarium i włączyć brzeczyk. Będą takie są warunki jak w akwarium a my mamy czas na inne prace bez strachu co z bakteriami.

I tyle wystarczy aby się nie martwić. Wystarczy ją przepłukać (pamiętać o tym aby w wodzie z akwarium) i zapewniając ruch wody, możemy się nie martwić.

Opublikowano
Godzinę temu, Jerry_jerry napisał:

Dla pewności możemy wsypać ceramikę do wiadra z wodą z akwarium i włączyć brzeczyk. Będą takie są warunki jak w akwarium a my mamy czas na inne prace bez strachu co z bakteriami.

 

55 minut temu, yaro napisał:

I tyle wystarczy aby się nie martwić. Wystarczy ją przepłukać (pamiętać o tym aby w wodzie z akwarium) i zapewniając ruch wody, możemy się nie martwić.

Dokładnie tak jak koledzy napisali. Ja tak przechowywałem ceramikę przez 2 tygodnie ponieważ przez pomyłkę przysłali mi akwarium profilowane a miał o być proste i musiałem czekać na wymianę...

Po włożeniu ceramiki do filtra i dodaniu bakterii po tygodniu puściłem całą prawie dorosłą obsadę i nie było żadnych problemów z biologią i rybami a minęło już 7 miesięcy od startu akwarium... 

Opublikowano (edytowane)

Było już to nie raz tutaj wałkowane. Bakterie nie giną, tylko przechodzą w stan uśpienia. Przecież w tych buteleczkach, z których je wlewamy, przebywają bez dostępu tlenu przez bardzo długi okres. Niech mnie ktoś poprawi, ale chyba 2 lata to okres pełnej przydatnosci takich preparatów. Oczywiście czym dłużej przebywają w niesprzjających warunkach, tym dłużej trwa okres ich powrotu do aktywności. Tak jak koledzy wyżej napisali, jeśli chce się szybko wpuszczać ryby, te bakterie muszą być na złożu w dobrze natlenionej wodzie. Jeszcze dodam dla formalności, że nie trzeba w ogóle dodawać bakterii, gdyż są one obecne powszechnie w wodzie i powietrzu. Dodaje się je, żeby przyspieszyć start cyklu azotowego.

Edytowane przez pozner
Opublikowano (edytowane)

Ale dlaczego cykl azotowy ma na nowo startować? Bakterie są więc nic nie będzie startowało od zera tak jak to bywa w świeżym baniaku gdzie tych bakterii po prostu nie ma. Tak jak napisał @poznerbakterie nie giną a jedynie się usypiają. Ostatnio jak robiłem przeprowadzkę akwarium to wyłączyłem na cały dzień filtr, otworzyłem go by bakterie miały dostęp do tlenu. Wieczorem znowu zamknąłem filtr. Odpaliłem i żaden parametr nie drgnął. Bo nie mógł drgnąć bo miałem już dojrzałą ceramikę z bakteriami. Powtarzam jeszcze raz. Bakterie to jest takie cholerstwo co jest wszędzie. Nie ginie w 5 minut. One nie są ze szkła, że trzeba się nad nimi modlić - 30 minut trach i wyginęły.

Jak porządkuję akwarium to zdarza się, że biologa wyłączam np. na godzinę. Czyszczę szyby, robię podmiankę wody i inne prace porządkowe. Z racji tego, że wylot z filtra mam wysoko i po spuszczeniu wody ta wylatując z biologa strasznie hałasuje, żona co rusz prosi aby coś z tym zrobił. Wyłączam i działam. Myślisz, że coś się przez tą godzinę z bakteriami stanie? No przecież nic się nie stanie bo powtarzam jeszcze raz, że bakterie są bardzo wytrwałe i nic im się nie stanie. Mimo tych działań parametry w baniaku mam idealne.

Edytowane przez Gość
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, raiders napisał:

Ale nie porównuj bakteri zamkniętych/uśpionych chemicznie do żywych z akwarium bo to różne bajki.

Bakteria nitryfikacyjna sama z siebie je przechodzi w stan uśpienia i je czeka na lepsze czasy, jak ma źle warunki.... Brak tlenu, pożywki to zwyczajnie umiera,

Mylisz się kolego. Nie wiem skąd czerpiesz swoją wiedzę, może podasz źródło, ale może zapoznaj się z tym tekstem. 

http://www.4szyby.blogspot.com/2010/06/mity-i-fakty-na-tropie-bakterii.html?m=1

 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.