Jump to content

przesiadka z holendra 200l


nick

Recommended Posts

Witam Wszystkich bardzo serdecznie,

Na wstępie chciałbym wyrazić wielkie wyrazy uznania dla tytanicznej pracy jaka została włożona w powstanie tego forum. Baza informacji, która jest tu zgromadzona jest wręcz przytłaczająca ;)

W związku z tym, że jest to mój debiut na forum to na początek parę słów o sobie.

Mam na imię Piotr i przez 7 lat walczyłem z akwarium roślinnym HT. W momencie pojawienia się dzieci roślinniak zamienił się w bagno i na prawie 3 lata trzeba było zawiesić temat. Jak dobrze wszyscy wiemy pusty baniak to jeden z najsmutniejszych widoków na świecie dlatego kiedy tylko sytuacja w domu się trochę uspokoiła temat moczenia rąk w akwarium powrócił :) Ze względu na ilość pracy związaną z prowadzeniem przyzwoitego holendra szala przeważyła się w kierunku malawi, które mam nadzieję będzie chociaż odrobinę mniej pracochłonne. Forum śledzę od kilku tygodniu i myślę, że wstępna koncepcja się narodziła :). Mam kilka pytań głównie dotyczących adaptacji posiadanej przeze mnie filtracji ale postaram się je zadać we właściwszych miejscach forum. 

Edited by nick
Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, nick napisał:

Ze względu na ilość pracy związaną z prowadzeniem przyzwoitego holendra szala przeważyła się w kierunku malawi, które mam nadzieję będzie chociaż odrobinę mniej pracochłonne

..witam ponownie. Uwierz mi ,że jest to jeden z najłatwiejszych biotopów do prowadzenia no chyba ,że sami będziemy sobie komplikować to co proste:) Jak wszystko sobie ułożysz to będziesz z dziećmi siedzieć przed akwa  i cieszyć oczy:)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

....tutaj nawet glony są pożądane i wskazane a które są  w pewnych okolicznościach zmorą w "holendrze". Wejdź do naszej galerii ( u góry na pasku) l zobacz jak wyglądają nasze akwa  i co dodaje im klimatu..właśnie glony:)) Wystartuj , zrób aranż , zastanów się nad obsadą ( a pomoc znajdziesz tutaj) i pozostaje tylko cieszyć oczy . Jasne..jak zaczniesz komplikować sobie życie dochodząc dlaczego nie masz pH 8.0 a 7.8  czy NO3 masz 20 zamiast 10 to sobie "obrzydzisz "  nasze hobby. Jasne..zawsze może się wdać jakaś choroba...ale to nie jest zależne od biotopu. Uwierz mi ,że  sam odczujesz różnicę w prowadzeniu między naszym biotopem a "holendrem".

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj Piotrze!

Lepiej trafić nie mogłeś jak tutaj na nasze forum:D;) 

Również podpisuję się pod tym co napisał kolega Andrzej oraz koleżanka Agnieszka...

Jeśli nie będziesz sobie komplikować życia ciągłym badaniem parametrów wody,glonami itp. o czym już wspomniał kolega to będziesz tylko obserwował rybki z rodzinką ;) 

Oczywiście co jakiś czas warto sprawdzić parametry wody czy wszystko jest ok,ale nie popadajmy w histerię jak co niektórzy :P

Życzę powodzenia i czekamy na ciebie w innych działach tematycznych :D 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj:) ja też przygodę z malawi zaczynałem od chwili wytchnienia po zabawie z nawozami, dwutlenkami, przycinkami itp.. i tak zostało, w tej chwili już 5 rok mija, a objawy tej choroby nie ustępują, a wręcz przybierają na sile :D

A biotop faktycznie prawie bezobsługowy, będziesz zadowolony ;)

powodzenia!

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Przyznam szczerze, że nie bez ulgi odłożę zestaw małego chemika do piwnicy ;) ciągłe testowanie wody, zabawa z solami pilnowanie CO2 i ręczne podmianki rzędu 40% po kilku latach dały w kość. Gdybym teraz odpalał roślinniaka to max 40l ;) na szczęście jest Malawi :)

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, nick napisał:

Gdybym teraz odpalał roślinniaka to max 40l ;) na szczęście jest Malawi :)

..z biegiem lat  właśnie tak zrobisz:) Wielu z nas ma takie małe czy też większe jako wizualną przeciwwagę  do naszego biotopu. Też miałem różne inne "zielone " kiedyś. Obecnie mam małego LT takiego z prawdziwego zdarzenia i jedyne co w nim robię to przycinam rośliny i raz na jakiś czas doleje wodę:)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.