Jump to content

moje pierwsze Malawi - 112l


mkrol

Recommended Posts

Witam,

Jestem tu nowy i właśnie zaczynam swoją przygodę z Malawi. Na początek bardzo dziękuję za ciekawą lekturę dla początkujących, myślę, że jest tam bardzo dużo przydatnych informacji, które pomogą mi w starcie mojego pierwszego Malawi. Ogólnie akwarystyką zajmuję się już kilka lat, ale były to tylko akwaria ogólne 60-240l, Teraz przyszedł cza na Malawi, bo chyba od zawsze chciałem mieć taki biotop. Niestety obecnie ze względów lokalowych mogę wystartować jedynie z 112l, ale mam nadzieję, że później będzie minimum 240l :-)

Na dzień dzisiejszy dysponuję baniakiem właśnie 112l i filtrem kubełkowym JBL e701. Na początek chciałbym aby ten filtr wystarczył do filtracji biologicznej i mechanicznej (prefiltr), ale jak będzie problem, to do mechaniki dołożę jakiś niewielki filtr wewnętrzny.

Obsada oczywiście jednogatunkowa, najprawdopodobniej Saulosi 1+3, jako podłoże piasek kwarcowy 0,8-1,2.

I tu moje pierwsze pytanie. Jaki wkłady dać na start do tego filtra. Obecnie jest w nim nowa standardowa ceramika i trochę zeolitu i węgla aktywnego. Zastanawiam się czy zostawić taką konfigurację czy coś wywalić i dołożyć nowego? Dodam jeszcze, że bardziej zależny mi na jakość niż na kosztach, choć wiadomo, każdy grosz się liczy.

Z góry dzięki za wyrozumiałość.

Michał

 

 

 

 

 

 

 

Edited by mkrol
Link to comment
Share on other sites

..witam Ciebie  Michale  na naszym forum. Odnośnie Twojego pytania dotyczącego wkładów to już Ci odpowiedział kolega wyżej. Ja tylko dodam  tylko tyle, że skoro nie planujesz  filtra wewnętrznego jako mechanika to możesz w kubełku zrobić w ten sposób ,że do jednego kosza  dasz tylko ceramikę a do dwóch pozostałych gąbki. W ten sposób  zapewnisz trochę większy przepływ wody biorąc pod uwagę yo ,ze nie chcesz filtra mechanicznego -wewnętrznego. Ale warto w takim układzie na zasys kubełka nałożyć jakiś prefiltr choćby w postaci  jakiejś małe gąbki co ograniczy częstotliwość otwierania kubełka.

Link to comment
Share on other sites

Witaj na naszym forum!

A ja od razu napiszę że na 100% będziesz potrzebował dodatkowej filtracji mechanicznej bo JBL e701 ogarnie tobie tylko biologię...

zresztą zobaczysz jak to będzie funkcjonowało z samym kubełkiem...

36 minut temu, mkrol napisał:

I tu moje pierwsze pytanie. Jaki wkłady dać na start do tego filtra. Obecnie jest w nim nowa standardowa ceramika i trochę zeolitu i węgla aktywnego. Zastanawiam się czy zostawić taką konfigurację czy coś wywalić i dołożyć nowego?

Jako złoże biologiczne starczy tobie 0.5l ceramiki+gąbki z zestawu.No i tak jak kolega powyżej wspomniał nie zapomnij o prefiltrze w postaci gąbki na zasysie JBLa.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pierwsze uwagi.

Odnośnie prefiltra na wlocie do JBLa, to będzie na 100% zainstalowany. Odnośnie dodatkowego filtra mechanicznego, to wiadomo, że w 112l każdy cm3 się liczy, ale jak będzie trzeba, to go dołożę.

Zeolit i węgiel oczywiście wylatują. Zastanawia mnie tylko czy warto zastąpić standardową ceramikę np Seachem MATRIX czy nie ma to najmniejszego sensu?

Dodatkowo dużo czytałem na forum i wielu z Was polecało wkład z grysu koralowego, ale sam nie wiem czy jest to konieczne, szczególnie, ze będę go mógł użyć ok. 0,5l. Obecnie kranówka ma pH 7,5 i pewnie po starcie minimalnie się zwiększy, ewentualnie będę wspomagała się jakimiś bufferem, no ale wszystko okaże się po pierwszych testach.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli w kranie masz 7,5 to nic nie dokładaj z żadnego grysu koralowego bo i tak nie pomoże a z czasem się rozpuści i będzie pylić.

Ja przy ph w kranie 6,8 w zbiorniku mam 7,6. Na początku dodałem malawi buffer bo mi 2 etap startu się przyblokował i ze 2 razy później a teraz nic nie dodaje i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, mkrol napisał:

Zeolit i węgiel oczywiście wylatują. Zastanawia mnie tylko czy warto zastąpić standardową ceramikę np Seachem MATRIX czy nie ma to najmniejszego sensu?

Możesz oczywiście zmienić złoże na Matrixa(0.5l) ale moim zdaniem szkoda wydawać kaskę skoro masz już złoże biologiczne w postaci ceramiki...

Godzinę temu, mkrol napisał:

Dodatkowo dużo czytałem na forum i wielu z Was polecało wkład z grysu koralowego, ale sam nie wiem czy jest to konieczne, szczególnie, ze będę go mógł użyć ok. 0,5l. Obecnie kranówka ma pH 7,5 i pewnie po starcie minimalnie się zwiększy, ewentualnie będę wspomagała się jakimiś bufferem, no ale wszystko okaże się po pierwszych testach.

W naszym biotopie minimum pH to 7.4 więc nie trzeba kombinować aby podnieść ten parametr który po ustabilizowaniu w zbiorniku będzie wynosił około 7.6-7.8 więc odpuściłbym grys koralowy również z powodu pylenia o którym wspomniał kolega powyżej...

pH masz jak najbardziej ok ;) 

Godzinę temu, mkrol napisał:

Odnośnie prefiltra na wlocie do JBLa, to będzie na 100% zainstalowany. Odnośnie dodatkowego filtra mechanicznego, to wiadomo, że w 112l każdy cm3 się liczy, ale jak będzie trzeba, to go dołożę.

Wiesz na razie zobacz jak filtracja będzie funkcjonować na samym JBL,a potem pomyślimy co dodać jako filtrację mechaniczną...

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.