Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jak dasz 180cm długości to ile wtedy zmieścisz wysokości akwarium ? zabudowa nad jak najbardziej ale musiał byś zastosować szyby nakrywowe tak jak nasz kolega @spiochuaby nie robić już dodatkowej wysokości pokrywą z oświetleniem. Patent widziałem i macałem u Piotrka i jest to super wykonanie.

Idąc dalej moim tokiem, 180x60 głębokie i wysokości wtedy daj tyle ile się uda do tego skosu, mam nadzieję że uda się choć 50 wcisnąć i wtedy piękny baniak 180x60x50. A 40cm głębokości to sobie odpuść, mam taki baniak 140x40x50h i straszny to jest jamnik, wsadzisz dwa kamienie i są prawie że od szyby do szyby... jak masz możliwość to nawet 180x66x50.

Opublikowano (edytowane)

Na razie badam na ile jesteś el;)astyczny.

Koncepcja tego regału na ksiązki pozostaje  w wersji aż do sufitu i w skosie też.

A co powiesz jakby regał miał głębokość 60 cm a nie 45 cm? przynajmniej  do poziomu akwarium. potem wyżej może być 45cm

A co powiesz jakby baniak zszedł o jedną półkę niżej  i miał  220cm wchodząc  na 20cm w szafkę oraz wysokość 60-70cm?

Wygląda z projektu że to wejdzie bez problemu.

Wtedy cała filtracja na bocznym prawym kaseciaku  25 x 30 x h na pompie DCP6000  .

Baniak klejony wg erybki z dwiema spinkami a by nic nie parowało - trzy szyby nakrywowe  z poliwęglanu komorowego  i oświetlenie na IP68 pod spinkami .

sorki Rafale razem pisaliśmy i podobna koncepcja

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Ja osobiście bym nie obniżał baniaka ze względów estetycznych, zaburzy to wizerunek w poziomie całego projektu, natomiast poszedł bym na kompromis z długością na rzecz szerokości i wysokości, tak na prawdę czy 200 czy 180 to mała różnica a jak dasz 60 lub 65cm głębokości i jednocześnie 50-55cm wysokości to litraż znacznie pójdzie w górę a największą różnicę zrobi własnie piękna głębia zbiornika oraz dość duża powierzchnia dna. 

Filtracja oparta na kaseciaku, przy jednoczesnej zabudowie nad baniakiem może być dość kłopotliwa w obsłudze, ponieważ przy baniaku 50cm wysokości musiało by być jakieś minimum 60cm wolnej przestrzeni nad akwarium aby bez trudu czyścić gąbkę. 

Są różne gusta i guściki, ale ja bym zrezygnował z tej kwadratowej zabudowy, która nijak w moim odczuciu nie pasuje do skosu sufitu i zamiast ciężkiej konstrukcji dał bym dwie lub trzy półki - z grubej 36mm płyty, które pięknie można wkomponować w skos.

Taką mam wizję, ale oczywiście widzę to tylko na projekcie a nie na żywo więc decyzja pozostaje i tak do namysłu przez samego zainteresowanego według jego potrzeb i gustu.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Odpowiadając po kolei:
Pleziorro:
1. Przy długości 180cm uzyskuję wysokość 35-37cm, może 40 przy zastosowaniu szyb nakrywkowych o których wspominacie. Większą wysokość mógłbym uzyskać skracając zbiornik (aby nie być zblokowanym skosem). Tutaj mówimy o długości prawdopodobnie 160, może 170cm.
2. Zwiększenie szerokości, tutaj może to być wyzwanie - zostanie mało miejsca na wejście do pokoju. Muszę sprawdzić. Potencjalnie opcja byłaby w takim przypadku na 180x60x35. Rodzi to też problem z dostępem do filtrów króre są w szafce (pewnie do obejścia).

Deccorativo:
1. Zwiększenie szerokości może być wyzwaniem, wtedy zostaje mało miejsca na wejście do pokoju, niestety na ścianie której nie widać jest kanapa (do sprawdzenia na ile mogę ją przesunąć od wejścia). Natomiast jakby to wyszło, to rzeczywiście powyżej akwarium półki/szafki mogłby pozostać.
2. 220 nie da rady, 200cm to jest cała szerokość ściany od boku az do otworu na drzwi do pokoju. 
3. Obniżenie szafki, to jest jakaś myśl, wtedy muszę skrócić baniak, aby dostosować go do blatu czyli 200-75 zostawałoby 125cm, i jeden bok wystawałby trochę ponad blat. W takim przypadku może udałoby się uzyskać 125x60x50. Lub ew. puścić go w szafkę, ale nie wiem czy byłoby to estetyczne.

Kaseciak - czyli filtr własnej roboty? Tutaj chyba preferowałbym cały filtr kubełkowy, mam wrażenie, że przy takich ograniczeniach prościej będzie czyścić.

Opublikowano

Więc po dokładnych pomiarach i symulacjach - zbiornik 170x50x40 czyli pojemność brutto 330L. I teraz dwa kolejne pytania pytania:

1. Czy 4 podpory z płyty OSB o grubości 4cm utrzymają całość? Czy raczej lepiej zrobić metalowy stelaż? Jakby nie patrzeć po dołożeniu kamieni będzie pewnie ze 450kg.

2. Filtracja - coraz bardziej skłaniam się do filtracji narurowej, i tutaj pytanie czy do w/w zbiornika taka konfiguracja będzie wystarczająca:

- ALPHA2L 25-40 180 

- 2 równolegle zamontowane filtry do filtracji mechanicznej

- 3 równolegle zamontowane filtry do filtracji biologicznej

 

Opublikowano

Ja bym się nie sklanial w wyborze plyt osb. Jezeli kiedykolwiek bedziesz mial wyciek z baniaka (cieknaca koronalub cos podobnego)  to plyta ta spuchnie jak dykta i zrobi się bardzo slaba. Wybral bym inne opcje takie jak sklejka, zalaminowana plyta meblowa lub ewentualnie laminowana osb w ostatecznosci. 

Co do filtracji zostawilbym dwa mechaniki i dwa na biologi.  Powinno Ci wystarczyc przy 300 litrach. Mozesz dodac jeden korpus na wegiel lub inme media w razie koniecznosci i jeden ewentualnie na purolite. Pompa w zupelnosci styknie. Jak zrobisz to na rurach 32mm to Ci siknie na pierwszym biegu jakies 1200l/h przy 7w poboru pradu. 

Opublikowano

Dzięki za sugestie. Poczytałem dzisiaj forum, pooglądałem filmiki na yt i wyprodukowałem taki schemat narurowca. Prośba o sugestie/uwagi. Nie mam pomysłu na grzałkę - chciałbym ograniczyć ilość szpeja w zbiorniku do minimum. Rozważałem zrobienie dodatkowego rozgałęzienia na wylocie, ale nie wiem czy ma to sens i czy spełni zadanie.

Czy jest sens robić spust wody w postaci kominu?

 

IMG_0375_.jpg

Opublikowano

Ja bym to zrobil inaczej tak w skrocie

1. Zawor

2. Mechaniki

3. Kranik

4. Zawor

5. Pompa

6. Odnoga na korpus np purolite

7. Biologia

8. Jak wylot zanurzony to zawor.

Przez ten bajpas co zrobiles pojdzie cala woda.

Ogrzewanie u siebie zrobilem na grzalce do grzejnika lazienkowego rd10 300w, zainstalowane na wylocie. Czy takie rozwiazanie ogrzewania się sprawdzi ? Jeszcze nie wiem bo jestem w trakcie urzadzania ale mysle ze tak.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Opublikowano

Dokładnie taka grzałka. Jak to zrobiłem jutro wyślę zdjęcie bo już leżakuje.
Kranik przed pompą żeby się dobrze odpowietrzało po czyszczeniu mechaników.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.