Skocz do zawartości

Zmiana filtracji z narurowca na sump-a


h2athor

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Jerry_jerry napisał:
13 godzin temu, wojtekr napisał:

...choc jak kazda ma tez swoje slabsze strony. 

A mogę prosić o rozwinięcie tematu?

Moim zdaniem wady to:

- gabaryty  - z reguły to kolejne akwarium pod tym właściwym i zajmuje więcej miejsca w porównaniu do kubełka czy podwieszonych filtrów narurowch. To z kolei ogranicza stosowanie sumpa do małych zbiorników,

- fakt, że woda zasysana jest górą - grzebień w kominie, czy pudełko przelewowe - utrudnia zasysanie gówienek (rozwiązanie, które ma u siebie @h2athorwidzę po raz pierwszy). Cyrkulację należy poprawić falownikiem, który i tak się stosuje przy innych typach filtracji. W dużych zbiornikach nie należy się (moim zdaniem) przejmować każdym pojedynczym gówienkiem leżącym na piasku, czy kilkoma w jednym miejscu. Można je zebrać przy podmiance, z czasem też rozpuszczają się i w końcu trafią do przelewu,

- jest to filtracja DIY - w przeciwieństwie do kubełków nie jest to produkt standardowy, który można kupić w sklepie i podłączyć, ale trzeba sobie zaprojektować, pokleić rurki, dobrać pompę, itd. Należy zaprojektować odpowiednio większy zbiornik, żeby w razie wyłączenia zasilania woda z komina + poziom podniesiony nad grzebień + woda z rur zmieściła się w sumpie. 

- jak zauważył wyżej @h2athorjest to dodatkowa woda w obiegu, którą należy ogrzać. 

Natomiast sump ma wiele zalet. Niektór z nich, to:

- z racji gabarytów można w nim upakować wiele sprzętu: grzałki, termometry, dodatkowe elementy filtracji, np. blok z purolite, czy innymi złożami

- można nie wykorzystać wszystkich komór na złoża i mieć w zapasie i kombinować z wieloma innymi metodami filtracji np złoże zraszane, DSB, filtr glonowy

- można grzebać w wodzie czy to dodając uzdatniacze, czy to ciągle pobierając próbki do badań nie zanurzając rąk w baniaku, a tym samym nie stresować ryb

- można włożyć ogromną ilość różnych mediów filtracyjnych. Trwa debata, czy potrzebne, czy bakterie będą miały  co jeść, ale ja mam ogromne ilości grysu koralowego, który jest znakomitym buforem. 

- fakt dodatkowej ilości wody w obiegu oraz dużej ilości złóż w dłuższym okresie powoduje doskonałą stabilizację zbiornika

 

Już pisałem wielokrotnie, że każda filtracja ma wady i zalety. Każdy wybiera, co mu pasuje. 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wojtekr napisał:

filtracja zapewne również spełnia swoje zadanie, ale jej wadą jest to, że zajmuje sporo miejsca w samym akwarium. 

No to prawda - zdecydowanie zabiera najwięcej miejsca, ale jak miałem narurowca , oczywiście podwieszonego to pomimo tego w szafce za dużo miejsca nie zostało. No Ale coś za coś. Poza tym nie wymiarami filtracji a jej jakością  i przede wszystkim funkcjonalnością się kierowałem. 

Akwarium mam przerybione, bo mi się towarzystwo rozmnaża na potęgę i do maja tak już zostanie, więc duża biologia się na pewno przyda. A wymiana "wkładów" mechanicznych to teraz czysta przyjemność

Edytowane przez h2athor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojtekr napisał:

Chodzilo mi o filtracje pokazana przez@TOMEKSIEDLCE. I miejsce, jakie zabiera w akwarium za tlem 3D

Sorry Wielkie Wojtku - czytałem i pisałem tuż przed spaniem, więc chyba był u mnie kłopot z rozumieniem czytanego tekstu - Ale Istotnie masz racje !! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojtekr napisał:

Chodzilo mi o filtracje pokazana przez@TOMEKSIEDLCE. I miejsce, jakie zabiera w akwarium za tlem 3D

witam powiem ci ze zajmuję ta filtracja za tłem koło 8 cm od tylnej szyby :)

nie jest tak źle wszystko schowane za tłem,całe media. pompka .grzałkę.

woda jest kryształ akwarium,do omiatania gówienek kupiłem pompę cyrkulacyjną JVP100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wojtekr napisał:

U mnie 8 cm od tylnej szyby zabraloby ponad 100l wody do plywania. Czyli 10% baniaka, a do tego dochdza jeszcze kamienie wewnatrz ?

Wojtku..prośba: jak masz możliwość używania polskich znaków to stosuje je:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, przy okazji co tygodniowej wymiany wkładów chciałby pokazać Wam jak wyglądają skarpety filtracyjne po tygodniu "pracy"

sk1.thumb.jpg.271f986735f2a01997aec44069ad6328.jpg

I tak w kolejności od lewej . Najbardziej zabrudzona 200 mic , potem 100 mic i 75 mik. Ten stopień zabrudzenia powoduje podniesienie poziomu wody w pierwszej komorze o około 1 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.