Jump to content

Wysokie NO3 i zablokowany Purolite A520E - przy wysokim poziomie Siarczanów - doświadczenia.


deccorativo

Recommended Posts

Jak wiemy z praktyki przy poziomie siarczanów w wodzie wodociągowej  ok 90 mg/l i więcej  przestają skutecznie działać żywice jonowymienne do usuwania azotanów NO3 typu Purolite A520E lub PA202.  Pozostaje nadal ich niezwykle skuteczne klarowanie wody i usuwanie humusu z DOC ale NO3 utrzymują na poziomie 30-40 ppm co nie spełnia obecnie oczekiwań akwarystów.

Rozwiązaniem problemu może być dwuetapowy blok adsorbera NO3 gdzie woda najpierw płynie przez ML Phos-Out 4 a następnie przez Purolite A520E lub dwa/trzy szeregowo połączone korpusy 10" w narurowcu gdzie w pierwszym jest Phos-Out 4 a w drugim i ewentualnie trzecim -   Purolite A520E lub PA202.

Zawsze w pierwszym dajemy nowy produkt Microbe Lift  Phos-Out 4  w dawce 50ml / 100l wody netto w systemie akwarium a więc bardzo wydajny preparat do usuwania siarczanów a przy okazji także fosforanów , krzemianów oraz humusu  z DOC ( garbników) czyli klarujący wodę.

pol_pl_Microbe-Lift-Phos-Out-4-1000-ml-14440_1.jpg.7e35d8b46f5bec664fe6e553918159ca.jpg

 

http://erybka.pl/product-pol-14440-Microbe-Lift-Phos-Out-4-1000-ml.html

Produkt ten minimalizuje więc możliwość powstania sinic oraz okrzemek jednocześnie klarując wodę  nawet w zupełnie nowym akwarium , a  usuwając siarczany po czasie odblokuje działanie żywicy jonowymiennej typu Purolite , PA202 która zacznie skutecznie usuwać NO3 .  Czyli prawdziwe 4in1 a nawet 5in1.

Wymaga to jednak ograniczenia podmian wody kranowej do minimum by nie zasilać systemu nowymi dawkami siarczanów z wody wodociągowej.

Preferuje więc nowe akwaria jeszcze przed wpuszczeniem ryb lub stare z rybami gdzie w wodzie po ustrojstwie  lanej do kubłów włożymy taki blok wcześniej usuwający te wysokie poziomy siarczanów. Dopiero taką wodę wlewamy do akwarium.

Po czasie jak ruszy Purolite można robić już  normalne co miesięczne podmiany odświeżające tylko wodę.

W moim przekonaniu także eliminuje wszystkie inne poza metodą WA sposoby startu nowego akwarium które dają wysokie poziomy NO3 na zakończenie cyklu dojrzewania, bo przed wpuszczeniem ryb wtedy wymagana jest częściowa ale zazwyczaj duża nawet 50% podmiana wody kranowej z dużą ilością siarczanów.

 

pol_pl_Microbe-Lift-Phos-Out-4-1000-ml-14440_1.jpg

Edited by deccorativo
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że może to być nawet niezły produkt dla osób bez wysokich siarczanów. Zasypując część puszki zasypowej z purolite tym produktem można zwalczać fosfor i blokować okrzemki. Chyba że jest jakiś lepszy produkt do takich celów ?

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, deccorativo napisał:

Preferuje więc nowe akwaria jeszcze przed wpuszczeniem ryb lub stare z rybami gdzie w wodzie po ustrojstwie  lanej do kubłów włożymy taki blok wcześniej usuwający te wysokie poziomy siarczanów. Dopiero taką wodę wlewamy do akwarium.

A czy zasadna byłaby opcja włączenia tego do ustrojstwa (ustrojstwo wersja III ;) )..? Mam na myśli przykładowo wersję I (z węglem) uzupełnioną o dodatkowy korpus z Microbe Lift  Phos-Out 4. Skoro jest to również..

12 minut temu, deccorativo napisał:

bardzo wydajny preparat do usuwania siarczanów

.. to do zbiornika leciała by już woda z obniżonym ich poziomem, a purolite umieszczony w systemie filtracyjnym (np. narurowcu) mógłby działać jak należy, obniżając skutecznie poziom azotanów.

 

Coś źle kombinuję? ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, michal_j napisał:

Deccorativo czy sprawdziłes lub znasz kogoś kto sprawdził ten preparat w praktyce?

Koledzy - nie sprawdziłem i nie znam nikogo kto by sprawdził, bo produkt jest zupełnie nowy na rynku, a ja nie mam problemu wysokich siarczanów w kranówie.  Ale jak zużyję Drak PhosReduc który zwala mi fosforany znakomicie tak znakomicie że i całą" trawę" straciłem -  to właśnie kupię ten Phos -Out 4 . Problem w tym że nie mamy testu do mierzenia siarczanów więc pozostaje tylko droga eksperymentowania praktycznego. Tylko użycie go przez wielu kolegów i wymiana spostrzeżeń pozwoli ocenić jego szybkość działania i skuteczność.

Natomiast bezgranicznie wierzę w firmę Microbe Lift bo nigdy się na ich produktach do akwarystyki nie zawiodłem.

Jeśli coś oferują to to robi co napisali że robi.. Z fotki wygląda na złoże absorbyjące fosforany oparte na chelatach żelaza  więc o ogromnej pojemności absorbcji a niezbyt szybkim działaniu w czasie wporównaniu do tych białych na tlenkach glinu ale co jeszcze dodali nikt nie wie.

Co do  wykorzystania  go jako wkład do ustrojstwa wersja III to jestem niemal pewien że nie zdąży nawet zadziałać bo tam przepływ 3-6l/min a kontakt wody z tym złożem sekundowy i tylko jednorazowy , ale czytając ulotkę mogę być w błędzie.

W jakich proporcjach i jak silnie pochłania te 4 składniki naszej wody w akwarium - nie wiem ale na pewno obniża siarczany a o to nam biega by odetkać Purolite.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koledzy, rozmawiałem z Panem z firmy Purolite Sp. z o.o. (jeśli ktoś już to czynił to przepraszam że dubluję temat) który to stwierdził że żywica Purolite również absorbuje Siarczany, dlatego przy wysokich Siarczanach ładuje się nimi a nie NO3, które po pewnym czasie wypuszcza na takim samym poziomie lub uwaga nawet na wyższym, gdyż istnieje ryzyko że może nagle wpuścić w obieg NO3, które wcześniej pochłonęła.

Jego rada była jedna zwiększyć ilość stosowanego purolite. Charakterystyka pracy tej żywicy będzie taka, że na przykład pierwszy korpus pochłonie Siarczany a drugi będzie walczył z NO3.

Co o tym sądzicie?

Edited by eazeo83
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Ja myślałem o 2l tak też ten gościu mówił. 2l to już 4 korpusy, niestety nie każdy ma tyle miejsca w szafkach. No i finansowo też jakaś 100zl więcej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.