Jump to content

Renowacja filtra kasetowego - filtr podwieszany - nieprzylejony do szyby


Recommended Posts

Po pół roku użytkowania filtr kasetowy odkleił się od szyby. Wcześniej był on od dołu przyparty do szyby kamieniem, a od góry przywiązany do pokrywy akwariowej, dzięki czemu uniknąłem prawdopodobnego zalania mieszkania. Nadszedł więc czas na małą renowację filtra. Wyjąłem go z akwarium. Zostanie on teraz rozebrany i przemyty. Biologia na czas przerwy została umieszczona w worku siatkowym w akwarium i jest omywana przez silny strumień wody z filtra zapasowego.

Ale do rzeczy. Rurka venturiego nie zdała egzaminu. Dlatego tez chcę wymienić to co na zdjęciu jak poniżej na prostą rurkę z gwintami zewnętrznymi, bez tego krócica bocznego,  . Macie może pomysł gdzie taką rurkę moge kupić, dorobić, zmajstrować. Jestem z Warszawy więc duże sklepy takie jak Castorama czy Liroy mam pod nosem.

 

DSC_5572.JPG

Edited by iquitos68
Link to comment
Share on other sites

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.  Nie wiem ile razy i ja i inni pisali czym klei spienione pcv do szyb ale zawsze pisaliśmy że do klejenia spienionego pcv które będzie pod wodą  nie wolno użyć silikonu.  3 lata temu tak rozpadł się kaseciak Seby a mnie odpadło czarne tło z pcv klejone do tylnej szyby.

Nie wiem też po co chcesz go rozklejać - czyżby klej też puścił.?

Jak skleiłeś Cosmoplast500 -em to połamiesz a nie rozdzielisz.

Nie rozumiem po co ci była ta dysza venturiego a teraz rurka nagwintowana z dwu stron . Też jakiś wynalazek typu sznurek?

Może zacznij od początku i napisz jaka pompa napędza kasetę to ci koledzy co mają to od lat rozwiązane bezpiecznie ci podpowiedzą.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W Castoramie znalazłem rury i łączówki stalowe/ocynkowane. Poczytałem na forum i widać, że można je zastosować w akwarystyce. Są masywniejsze od plastików więc powinny dodatkowo wygłuszać pompę. Przy okazji wyleci jedna łączówka mosiężna, która nie powinna się tu nigdy znaleźć.

DSC_5573.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oooooo:lol:  chyba z zawodu hydraulik

Słyszałeś że najlepszy do tego jest peszel elektryczny  który formujemy po łukach  od razu od kroćca pompy aż do wylotu bez żadnego kolanka?

Zaginasz jak chcesz i polewasz wrzątkiem a peszel zapamiętuje te zagięcie . Zakończenie  które może być spłaszczony albo ucięte pod kątem przez co robi z wylatującej wody to samo co taka łopatka jaką daję np do AqC2000.też polewasz wrzątkiem

Od czasu gdy bimbrownicy zaczęli używać węży silikonowych to taki wąż np fi 16/20 albo lepiej 25/30 albo 20/25 jest wiecznym tanim  i bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla wylotów wody z silnych pomp ponad 2000l/h .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, deccorativo napisał:

No to gratuluję że nie było katastrofy z kaseciakiem powieszonym na sznurku i podpartym kamieniem a na pewno nie kleiłeś do szyby Soudal All Fix bo ten nie puszcza.

Kaseciaka 9 miesięcy temu przykleiłem do szyby według zaleceń punktowo w kilku miejscach na brzegach klejem Soudal All Fix.

DSC_5242.thumb.JPG.9de2e8ddf46d079d9c544b458c781df3.JPG.047a09e9d1341e772b0c2c8b44326efe.JPG

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno, a to powodowało - wiadomo- zapadanie(wyginanie) się ścianek do środka. Czyli ciągle działała siła na miejsca klejone (to jest dużyyy kaseciak). W końcu miejsca klejone zaczęły się odklejać, a tylna ściana kaseciaka ostatecznie wygieła się pod naporem wody z zewnątrz. Gdyby nie kamień i dodatkowe zabezpieczenie sznurkiem było by niemiło.

Teraz właśnie kombinuję jak kaseciak ponownie przymontować do baniaka. Wstępnie chcę go przykleić za pomocą odpowiednio dociętych kawałków spienionego PCV do wzmocnienia bocznego jakie mam na prawej szybie akwariowej.

Przy okazji. Tak przechowuję biologię:

DSC_5574.thumb.JPG.32ec4bce9a6db2c61a112b24efd1ed04.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ja mam u siebie zrobiony wylot z pompy tak samo jak na filmiku, który podrzucił @egon44, czyli rurki i kolanka PCV. Kupowane w Obi.

Sprawdza się to bardzo dobrze już od prawie 2 lat. A zmontowanie tego to chwila. Łatwo jest także to wszystko rozłączyć do czyszczenia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, iquitos68 napisał:

Podczas pracy tak dużego kaseciaka poziom wody w nim obniżał się mocno,

 

To masz duży ale błędnie rozwiązaną konstrukcję kaseciaka nie dostosowaną do tej pompy.  Pytanie po co tak duży kaseciak ?

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv.

Cóś tu nie jest dobrze przemyślane,

 najczęstszy błąd to zbyt małe szczeliny wlotowe oraz za mały przelot dolny albo wepchnięte złoża do okna przelotu dolnego.

Raczej zacznij od budowy nowego kaseciaka pod pompęTunze ??????? l/h .

Pomogę  w prawidłowej konstrukcji  oraz jak wygląda punktowe klejenie kaseciaka do szyby  klejem Soudal All Fix nie Turbo - to jest napisane na tej tubie.

Dzięki Agnieszko:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Teraz, suricade napisał:

Rysunek pomocniczy "klejenie punktowe".

sposob-nakladania-kleju-zaprawy-na-plyty

No właśnie. Kleić czy nie kleić? Obserwowałem swój filtr podczas jego odklejania. Na sam koniec, gdy był przyklejony do akwarium tylko w dwóch punktach z jednej strony stał się niemal niesłyszalny. Drgania nie były przenoszone na szybę.

4 minuty temu, deccorativo napisał:

Owszem w komorze pompy zawsze spada poziom wody ale nawet przy zapchanej gąbce przy prawidłowej konstrukcji nie powinien spaść więcej jak 3-5cm a to nie wygina pcv

No właśnie miałem o tym pisać. Za gąbką mam małe spadki poziomu wody, rzędu 1-3 cm. Ale problemem jest to złoże biologiczne. Ono bardzo mocno hamuje mi przepływ (10cm lub więcej). To jest ta wersja kaseciaka z ruchomą przegrodą pomiędzy komorą pompy a komorą gąbki. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
    • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
    • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
    • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
    • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
    • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
    • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
    • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
    • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.