Jump to content

Profilaktyka przy wpuszczaniu nowych ryb


Recommended Posts

W ten weekend będę miał dostawę czterech nowych ryb. W przeszłości miałem trochę problemów z chorowaniem ryb świeżo wpuszczonych do zbiornika. Choroba się rozprzestrzeniała, kiepska sprawa. Teraz będę chciał wykonać zarybienie tak, żeby ograniczyć problemy z rybami. 

Na tą chwilę plan jest taki. W przeddzień zarybienia startuję z profilaktyczną kuracją preparatem Preis coly. Czyli pełną dwuetapową kuracją połączoną z karmieniem ryb pokarmem nasączonym tym preparatem. Niepewne ryby, czyli stado Mylochromisów Mchuse na miesiąc przerzucam do zbiornika rezerwowego. Czyli w czasie wpuszczenia nowych w dużym 840l akwarium będę miał starych 5 ryb bez oznak chorobowych i dobrze dogadujących się ze sobą.

Jak myślicie czy to dobry plan? Czy coś jeszcze powinienem zrobić ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, eljot napisał:

Osobiście zastosowałbym ten preparat po wpuszczeniu nowych ryb bo to one mogą coś ew. przywlec. Nie przenosiłbym też Mylochromisów bo to tylko niepotrzebny stres dla ryb.

Mylochromisy ciągle żyją w moim akwarium w stresie. Jakoś nie mogą dogadać się z pozostałą obsadą. Co chwilę mają objawy chorobowe i inne ryby je ganiają co powoduje, że w końcu wszystkie ryby są zestresowane. Może jak powiększę obsadę o tą przesyłkę co ma przyjść, to spróbuję je znowu wpuścić. Być może jednak będę musiał je oddać. Chciałbym żeby wszystkie ryby u mnie w akwarium czuły się komfortowo.

 

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze mam pytanie odnośnie karmienia ryb po zarybieniu. Ryby będą z Niemiec. Wiąże się to z tym, że w ostatnim czasie były transportowane raz do dystrybutora, a teraz czeka je drugi transport do mnie. Wiadomo po takich podróżach odporność ryb spada. W akwarium mam starą obsadę. Zastanawiam się czy po zarybieniu karmić ryby jak co dzień, czy robić im od razu głodówkę ?

 

Link to comment
Share on other sites

Czy ryby które przyjadą będą już dorosłe czy młode? W przypadku ryb dorosłych  może dojść do sytuacji, że w ogóle nie będą chciały jeść. Wtedy warto nowe ryby wpuścić do drugiego zbiornika w celu aklimatyzacji. Młode natomiast mogą dostosować się do zachowania reszty obsady i podejmować pokarm jak reszta ryb. 

Link to comment
Share on other sites

Exochochromisy ok 13 cm. Otophatynx i Lichnochromis ciut mniejsze. To ciekawa sprawa, że dorosłe ryby mogą nie jeść. Jednakże mnie interesuje profilaktyka. Czy warto zastosować celową głodówkę wszystkim rybom od razu po zarybieniu. Głodówka ma zminimalizować ryzyko bloat czy innych chorób związanych ze stresem.

Link to comment
Share on other sites

Przez dwa trzy dni nie karm, potem płatki. Granulatu mogą nie jeść od początku ponieważ w cichlidenstadl karmią tylko płatkami, a dwa granulat przez swoją twardość zawsze jest gorzej akceptowany. Wprowadzaj granulat namaczany w wodzie. O wiele lepiej jest zjadany w szczególności przez Lichnochromis. To bardzo delikatne ryby. Od kilku miesięcy namaczam granulat przez kilka minut i przekładam potem na sitko, dzięki czemu dalej nie wypułkują się składki z granulatu, a będąc mokrym miękkie. Taki granulat zdecydowanie lepiej jest zjadany i prawie że od razu połykany

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lichnochromis bardzo dlugo może nie jeść granulat, tzn weźmie w pysk i wypluje. Najlepiej w ogóle ten gatunek wprowadzać już podrośnięty, strasznie to delikatny temat. Mój ma teraz około 16cm i nadal nie myślę o wprowadzeniu go do moich predatorów. Jeszcze poczekam tak do 18cm. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie rozsypał się harem Lichnochromisów z poprzedniego zarybienia i została tylko samica. Ale taka samica pełną gębą. Nie pozwala, żeby jej ktoś w kaszę dmuchał ;) O nią się już raczej nie boję. Ten samiec Lichnochromisa będzie miał 10 cm. Exochochromis 14 cm, Taeniochromis  ma 13 cm, Protomelas Lobochilus hertae ma ok 11 cm, Freyek ok 10 cm i reszta mniejsze samice.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.