Jump to content

Jusza

Recommended Posts

Cześć!

Moje Malawi wystartowało. Ma blisko miesiąc i obsadę 31 sztuk młodzierzy. Parametry wody póki co są w miarę ok (z wyjątkiem wysokiego GH, ale to inny temat...), ryby zachowują się naturalnie.

Zacząłem z taką filtracją (wydawało mi się, że to jest super rozwiązanie):

Obieg 1 - prefiltr HW603 (cały napakowany watą), Eheim Profesionel 3e  (4l matrixa + lawa + węgiel + phosguard). 
Obieg 2 - pompka aquael 1500, prefiltr HW603 (gąbki + wata), 400 ml purigen w filtrze przepływowym, lampa UV 9W oraz a wylocie grzałka przepływowa

 

Po uwagach kilku Kolegów (dzięki @deccorativo) doszedłem do wniosku, że trzeba zmienić tę koncepcję - utworzyć jeden obieg filtracji bio/chem/UV (z lekkim prefiltrem) oraz drugi obieg wyłącznie jako wydajny mechanik.

Mam kłopot jak to wszystko połączyć w obiegu mechanicznym.  Podzieliłem moje problemy na trzy kategorie.

 

1. średnice wężów

Dobre popy o wydajności 2500 l/h mają wejścia na węże 19/27.  Zasysy, które mam są dostosowane do wężów 16/22. Nie widzę nigdzie w sklepach zasysów na węże o średnicy 19/27. To samo dotyczy wylotów (choć np. pompa Eheim Compact+ 2.5K l/h ma wylot 16/22 więc jest ok). Stosowanie złączek zwężających chyba nie ma sensu. Sprzedawca w erybka powiedział mi, żebym nie kupował pompy wydajniejszej od 2,5K l/h, jeśli nie połączę całości obiegu wężami min. 19/27 - czy to prawda?  Skąd wziąć wlewy (zasysy) i wylewy na taką średnice?

 

2. lokalizacja zasysów i wylewów

Mam dwa zasysy i dwa wyloty (+ cyrkulator). Czy zasys mechanika musi być w miejscu najwolniejszego ruchu wody (chyba okolica pod cyrkulatorem)? Jak bardzo woda powinna się mieszać w zbiorniku? Czy dobrze jest zrobić wylot mechanika po przeciwległej stronie niż jego zasys?  Czy drugi zasys (bio/chem/uv - realnie  400l/h) może być już w dowolnym miejscu?

 

3. jaki filtr mechaniczny

Używam HW603 napełniony watą (na razie mam wodę kryształ!). Wiem, że to może być za słaby filtr dla siły pompy 2 - 2,5K l/h. Mam jednak taki pomysł, aby połączyć dwa takie HW603 równolegle. Czy to dobry pomysł? Znowu powraca pytanie - filtry z reguły mają we/wy na wąż 16/22 - czy obieg na 19/27 nie ma wówczas sensu? Jak to połączyć wszytsko? 

Jak nie HW603, to co? (z góry dopowiem, że nie mam zbyt wiele czasu na majsterkowanie, zatem szukam gotowych rozwiązań).

 

Proszę o wszelkie porady, z góry dziękuję!

Piotr

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, spiochu said:

Ale masz jakieś problemy z cyrkulacją, że chcesz zmieniać?
 

 

Poprzednio miałem Amazonkę, to tak w wodzie nie mieszałem i nie mam porównania, ale chyba mam, bo kupy gromadzą się w jednej ćwiartce dna. Ryby są na razie mode i pewnie urosną. Dodatkowo mam dodać jeszcze kilkanaście sztuk.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No i jakie wrażenia po 3 tygodniach użytkowania takiej filtracji mechanicznej ? Jak Compact+ się sprawuje ? Ja swego czasu posiadałem model niższy tj. Compact+ 2000 l/h (wykorzystywałem go raz w tygodniu do przepompowywania uzdatnionej wody do podmianek z beczki do akwarium), miał moc (pomimo zbliżonych na papierze parametrów do AC 2000 dmuchał o wiele mocniej), ale bezgłośny nie był. Ciekaw jestem jak się u Ciebie sprawuje w szafce.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.12.2017 o 21:01, Jusza napisał:

Uff... jest nowy mechanik.

Pompa Eheim Compact+ 3000 oraz dwa równoległe HW 603 napchane gąbką i watą.

No i bardzo sprytny mechanik. Jeśli faktycznie ma 2000l/h i sama pompa jest dosyć cicha to całkiem fajny filtr zbudowałeś.

A powiedz mi proszę jak to jest w przypadku Eheima z tymi średnicami węży. Wszędzie jest napisane, że wersja compact ma średnicę węży 20mm natomiast Ty wspominałeś, że zastosowałeś wąż 16/22. Stosowałeś jakieś redukcje czy jak?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jerry_jerry said:

No i bardzo sprytny mechanik. Jeśli faktycznie ma 2000l/h i sama pompa jest dosyć cicha to całkiem fajny filtr zbudowałeś.

A powiedz mi proszę jak to jest w przypadku Eheima z tymi średnicami węży. Wszędzie jest napisane, że wersja compact ma średnicę węży 20mm natomiast Ty wspominałeś, że zastosowałeś wąż 16/22. Stosowałeś jakieś redukcje czy jak?

Dzięki. Ma 2k a nawet i więcej.

Wlot pompy ma wąż 19/27 (kupiłem do tego zasys JBL na tę średnicę - przy okazji oba zasysy wymieniłem na JBL bo są czarne i nie rzucają się w oczy na czarnym tle), natomiast wylot już 16/22 .

 

41 minutes ago, Sacrum said:

Gratki pomysłu.
Czy dwa chinole to nie o jednego za dużo, on taki mały nie jest?
Nie zmniejszą siku mocno 2szt w porównaniu do 1szt?
 

Dzięki.

Chodziło mi nie tyle o minimalizację przepływu, co o wytrzymałość kubełków HW. Teraz mam dwa razy mniejsze ciśnienie na sztukę. Podczas czyszczenia zmniejszam na pompie przepływ do 1500 l/h i czyszczę każdy filtr oddzielnie bez zatrzymywania pracy całości.

 

33 minutes ago, deccorativo said:

Aleśśś pojechał .;)

Mechanik tylko 2000l/h za 500zł i  66W mocy  w gniazdku  - nawet głośny tyle że pompa taki akwarystyczny Merc.:lol:

 

Noooo... pojechałem nieco ;-)

Pompa wcale nie jest głośna (była nieco głośna na początku, ale się dotarła i jest OK). W moim mechaniku głównym kosztem jest właśnie pompa, ale chciałem mieć porządną. Może kiedyś będzie pompowała w solance, to na zaś się przyda. 

Generalnie powiem Wam, że jak w akwa robi się zamieszanie (wzruszę piach, czy jakiś pokarm zastosuję "brudzący" lub jak cyrkulatorem (falownikiem) ruszę na maksa - to po kilku czy kilkunastu minutach jest znowu super klar.  Generalnie falowniki (są dwa) chodzą na niskich biegach, ale jak trzeba "odkurzyć dywan" to jedziedziemy na sinusoidalnym maksie przez kilka minut i po kwadransie wszystko jest zamiecione.

 

Inna sprawa, że podejrzewam nicienie po ostatniej dostawie Ngara ;( ale... to inny temat.

Link to comment
Share on other sites

Ale mogę prosić bardziej szczegółowo co takiego złego powiedziałem?  Nie rozumiem.

Co z tym filtrem jest nie tak? Cena? Raczej nikomu do portfela nie zaglądamy. 2000 litrów też raczej słyszymy że to minimum. 66 W? No i co? Jakaś psychoza ostatnio z tymi watami. 

A może mam przypomnieć jak niedawno sam kolega zachęcał do mechanika na kuble hw i aquaelowskiej pompie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.