Jump to content

200 l mbuna


Recommended Posts

Witam,po dwóch latach przerwy postanowiłem na nowo wrócić do akwarystyki, kiedys było malawi,pozniej holender, wkoncu się znudziło zielsko i wrócił zapęd do Pyszczaków:D, szybki projekt szafka pokrywa i stanęło 200l standartowe 100x40x50 więcej miejca brak:e_confused: poki co dojrzewa znaczy no3 wysokie( 10 dni po  zalaniu) woda powoli ładnie krystalizuje a Ja cierpliwie czekam az ruszy biologia:D

szkło- 100x40x50 , 200l standartowe

Szafka- projekt własny i wykonanie równiez pod kolor mebli

Pokrywa- własne wykonanie równiez w kolorze mebli

Oświetlenie- póki co zobacze jak obsada bedzie się komponowac:e_biggrin:, ale wrazie co sa; dwie świetlówki led imitacja groluxa , jedna świetlówka led imitacja power glo, T8 Marine glo

Ogrzewanie- Aquael 200w termostat ( nastawione 26c)

Filtracja- tu nie żałowałem;) Mechaniki Eheim 2211plus 2213(gąbki waty itp) biologia  Tetra Tec 1200 ( biobale ceramika zeolit) plus Eheim 2213( ceramika) chyba starczy:biggrin: dodam wszystko działa w osobnych obiegach:cry: powciskałem wszystko w planach jeszcze hydroponika

Wystrój- około 120 kg serpentynitu plus korzenie plus anubiasy ( co się utrzyma zobaczymy:e_biggrin:)

Podłoże- 40 kg piasku(płukanego wielokrotnie:o:o

Parametry- póki co ,Ph 7.8, No2 wysokie, No3 5, czekamy spokojnie:biggrin:

To chyba tyle odnosnie projektu, co do obsady napewno Mbuna i tu odrazu pytanie do doswiadczonych Kolegów ,planuje napewno dwa haremy pseudotropheus saulusi co do tego by było kolorowo i w miare spokojnie???? prosze o porady nie tylko odnośnie obsady ale całosci:biggrin: z góry dziekuje, kilka fotek nie jestem fotografem uprzedzam

 

 

 

P_20171110_153433_vHDR_On.jpg

P_20171110_153442_vHDR_On.jpg

P_20171110_153456_vHDR_On.jpg

P_20171111_164333_vHDR_On.jpg

P_20171111_174858_vHDR_On.jpg

P_20171111_180422_vHDR_On.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie..akwa trochę mi przypomina  biotop Ameryki Południowej na pierwszy rzut oka. Ale podoba mi się.. ma potencjał..nawet jak nie utrzymają Ci się rośliny to kilka ruchów i dalej masz bardzo fajny zbiorniczek.

12 minut temu, mario01 napisał:

To chyba tyle odnosnie projektu, co do obsady napewno Mbuna i tu odrazu pytanie do doswiadczonych Kolegów ,planuje napewno dwa haremy pseudotropheus saulusi co do tego by było kolorowo i w miare spokojnie???? prosze o porady nie tylko odnośnie obsady ale całosci:biggrin: 

Jeżeli chodzi o obsadę to pytaj w dziale OBSADY.

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ tu się tylko przedstawiamy a o reszcie piszemy w działach tematycznych to mnie urzekły trzy sprawy:D

Wyposażenie sprzętowe  jak na półce sklepu zoologicznego:) a to tylko maleńkie 200l  ciekawe co byś  zrobił dla 600l

Niezwykły porządek w szafce trącący  zawodowym elektrykiem:)

Ilością uporządkowanych pstryczków w których ty się nie pogubiłeś :D

Ale to na plus.

Nie urzekł mnie wystrój akwarium ale jak tobie się podoba to nic nie zmieniaj.

Obsada i ten start w odpowiednich działach zacznij bo ciśnie się mi pytanie czy choć w jednym z tych kubłow jest stare złoże czy stara gąbka przełożona ze starego baniaka, ale o ty już gdzie indziej pisz.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fajny wystrój, faktycznie bardzo amazoński, ale dla pyszczakow od biedy też się nada. Nie podoba mi się światło - zbyt landrynkowe. Dałbym bardziej neutralne, nawet lekko żółte z racji wystroju - myślę że mieszanka 6500K z 4500K byłaby ok, ewentualne po prostu 5600K. Co do filtracji - powiem tak: dużo hałasu o nic ? sam miałem podobne zamiary na początku startu, ale w miarę czytania i rozumowania, z trzech filtrów zostały mi tylko dwa i to mniejsze. Akwarium 300L jakby co. Zostaw dwa najmocniejsze filtry, ze słabszego zrób biologa (najlepsza opcja to kubełek z samą ceramiką, a na wlot założony prefiltr Eheima z watą JBL - takie rozwiązanie gwarantuje brak obsługi kubełka przez rok, a przy okazji prefiltr pełni funkcję filtra mechanicznego), a z mocniejszego klasyczny mechanik. Wolne miejsce w szafce przeznacz na wiaderko i ustrojstwo do nalewania wody ?

Link to comment
Share on other sites

Witaj,wystrój bardzo ładny chociaż do malawi słabo pasuje,ale to twoje akwa i tobie ma się podobać.Co do rybek poszedł bym w jeden gatunek bo jak jest kilka samców tego samego gatunku to w akwarium jest ciekawiej.                                                                                                                        Ps.Nie masz czasem zbyt wysokiego poziomu wody?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za mile słowa:biggrin:wiem i wiedziałem od początku zakładania, że ten wystrój nie jest aż tak preferowany do pysiow, ale lubię zielsko i korzonki:Pmoże,to się utrzyma i Saulosi nie zjedzą bo już postanowiłem za radami kolegów jeden gatunek...co do oświetlenia jest kilka opcji włączyć wyłączyć zobaczę jak będą rybki i jakie najlepsze światło będzie pasowało...filtracji nie ruszam zawsze bylem zwolennikiem ze więcej na pewno nie zaszkodzi..

Cierpliwie czekam jak NO2 zleci..i jadę do Trzebini do Malawiana po saulosi..myślę,  że około 20 sztuk

 

Edited by AndrzejWalb
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.