Skocz do zawartości

parametry wody baniak 240 L


b&b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zalałem akwa 21 października, wpuściłem 3 neonki, w międzyczasie dawałem seachem stability.

Wczoraj zrobiłem pierwsze testy wody (skrzynka z testami JBL) :

NH4 < 0,05ppm

NO2 < 0,01 PPM

NO3 < 0,5

PO4 nie wykryto

pH ok 7,5-8 (sprawdzę jeszcze dokładnie elektronicznym pH-metrem)

kH 16 stopni niemieckich

Można zarybiać ? :)

Edytowane przez b&b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, b&b napisał:

NO3 < 0,5

Nie można zarybiać bo nie wzrosło NO3 a to oznacza że cykl nitryfikacji się nie zamknął.

Błąd popełniłeś  tak 22-23 pażdziernika nie mierząc  parametrów startowych ani przez cały czas by wiedzieć czy był wzrost NH4 a potem NO2 i czy oba przez ten okres nie drgnęły wcale czy był jednak wzrost a potem spadek obu.

Na obecną chwilę oba wskażniki udanej jazdy czyli  startu są na zero a licznik przejechanych kilometrów też nie wskazuje że odbyłeś jazdę.

Jak natomiast wyjaśnisz dlaczego NO3 nie wzrosło np z powodu obecnej tam bujnej roślinności, dodanych uzdatniaczy  to możliwe że zmienię zdanie:D

Tak jak to dziś opisujesz to zrobiłeś start na złotą rybkę i zegarek czyli możesz wpuścić obsadę po 744 godzinach licząc od 21 pażdziernika a i to z duszą na ramieniu czy tam na prawdę jest biologia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to co teraz?? Czekać aż NO3 pójdzie w górę??

Kożuch z bakterii na powieżchni gruby, ale nie wiadomo co to za bakterie ;)

Nie dawałem na początku wody amoniakalnej... Może wlać jutro i zobaczyć co się będzie działo??

Edytowane przez b&b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, b&b napisał:

No dobra to co teraz?? Czekać aż NO3 pójdzie w górę??

a z czego ono ma pójść w górę  bo z 3 neonek to nie pójdzie w 200l wody przez rok na tyle byś to wychwycił testami.

Teraz to wróć neonki tam skąd je wziąłeś by baniak był bez ryb.

A dopiero wtedy wlej  10 kropli Wody Amoniakalnej  WA  czyli 1/2ml  na 200l wody netto  i za 5 minut zmierz NH4 - powinno wyjść 0,2-0,6ppm

Po 12h zmierz tylko NO2 - powinno już wzrosnąć i to znacznie.

Po 3 dniach zmierz NH4, NO2, NO3  to zobaczymy czy i jaką masz biologię.

Film bakteryjny na powierzchni wody to nie nitryfikacja bo ta prowadzi osiadły tryb życia a nie pływa po wierzchu - tym zajmiemy się przed wpuszczeniem ryb . Możesz już włączyć deszczownię by  lała wodę na taflę.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy rób tylko przy świetle dziennym i powtorzylbym testy rano na NH3/4 żeby się zorientować na sto procent.

Testy rób według instrukcji. Słowo w słowo + stoper w ręce. To daje gwarancję poprawnych wyników.

Edytowane przez Wolfik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, b&b napisał:

NO2 < 0,01 ppm... chyba nie jest dobrze... Powtórzę test z rana.

Oto dowód jak nie pewny a nawet niebezpieczny jest start akwarium  na zegarek i złotą rybkę.:P

Minęło 3 tygodnie  i mimo lania bakterii nitryfikacyjnych i to najdroższych Seachem Stability  prosta próba wykazała że nie ma tam biologii i wątpię by po miesiącu tam była dojrzała  bo z 744 godzin pozostało jeszcze 240 godzin.:(

Gdyby nie nasza dociekliwość zapewne autor po miesiącu wpuścił by ryby uważając jak nawet tu wielu pisało że to wystarczający okres czasu nawet na samoistne bez lania bakterii  do dojrzałej biologii.

Jest to też odpowiedz tym co ich dziad nie używał testów jak ich ojciec też więc oni też testów wody nie kupią.;)

Nawet ten test w nocy  ( WA wlałeś bez zastanowienia by pomiar po 12h wypadł jednak po widoku czasami warto się nie śpieszyć i poczekać 8-12h )  co by i tak nie pokazał prawidłowego wyniku ale wykazał brak pracy nitryfikacji.

Nie ma co mierzyć  i kombinować .

Lejesz te Stability wg instrukcji albo nawet kupujesz Prodibio Biodigest i następny pomiar po 2-3 dniach NH4,NO2,NO3 i nic więcej.

Wniosek - nie masz dojrzałej biologii po 3 tygodniach niby dojrzewania - stracone 3 tygodnie.

Zapewne nurtuje cię pytanie a dlaczego  nie sprawdziła się ta metoda startu.

Bo żle zabrałeś się od początku za tą akwarystykę.

Nie poczytałeś o procesie technologicznym MPWiK Lublin i nie zacząłeś od budowania ustrojstwa tylko jak wielu od nalania wody do akwarium prosto z kranu.

Ja za ciebie to zrobiłem i nie wiem czy to był jedyny powód falstartu ale wklejam ku przestrodze co same twoje wodociągi o sobie piszą

"

Na stacji "Centralna" odżelazianie realizowane jest przez system czterech filtrów ciśnieniowych zamkniętych, z utlenianiem związków żelaza wodą chlorową z chlorowni. Zastosowane nowoczesne złoża filtracyjne pozwalają na stosowanie dużych prędkości filtracji.


 

Urzadzenie%20UV.JPG
Urządzenie do dezynfekcji wody promieniami UV
- Stacja Wodociągowa Dziesiąta
Ze względu na rozległy system wodociągowy, woda dostarczana do sieci poddawana jest ciągłej dezynfekcji chlorem bądź podchlorynem sodu. Stosowane dawki są minimalne i dozowane tak, aby stężenie chloru w wodzie pompowanej do sieci miejskiej wynosiło maksymalnie 0,3 mg Cl2/dm3. Dążąc do obniżenia dawek stosowanego chloru, sukcesywnie od roku 2001 wprowadza się dodatkowo procesy dezynfekcji wody promieniowaniem UV.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem - "prze****ne." I teraz tak się zastanawiam co jest gorsze, nieświadomość czy świadomość. Z jednej strony często i gęsto nieświadomie spokojnie i pomyślnie startujemy baniaki, a z drugiej strony świadomie zdajemy sobie sprawę jak daleko jesteśmy od celu i jak blisko czyha niebezpieczeństwo.

Dobra nauczka na przyszłość dla wszystkich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.