Jump to content

240L Saulosi oficjalnie wystartowało!


Artur67

Recommended Posts

Hej, w dniu dzisiejszym zakupiłem 22szt. młodych Saulosi. Chciałem 30szt. ale tylko tyle było... A nie pojadę dokupić byle gdzie tylko po to żeby były, wzrośnie ryzyko przytaszczenia choroby itd. Jeden osobnik zaczyna się już wybarwiać na samca (chyba że to inny gatunek, dlatego zamieszczam też zdjęcia :D).

pH w zbiorniku 8.0, NO2 niewykrywalne.

Zbiornik był zalany dłuższy czas, z dwoma kubłami Unimax 250 z dojrzałą lawą wulkaniczną, oświetlał je tylko jeden moduł Aquael leddy Tube retrofit 18W plant i kamole fajnie porosły glonami nitkowymi, a i na piachu się troszkę glonu zadomowiło.

Temp. w baniaku 24*C (tyle było w akwarium w którym przedtem pływały, jeśli jest to konieczne podniosę do 25*C).

Zdjęcia jeszcze z ,,worka" gdyż w akwarium trudno uchwycić domniemanego samca.

I jeszcze jedno pytanie, czy u samic (w czasie stresujących sytuacji jaką z pewnością są przenosiny) widać delikatnie ciemniejsze pasy pionowe na ciele? Bo jeśli nie to... praktycznie każda rybcia ma takie pasemka. Jak rybcie trochę dłużej popływają w baniaku to zrobię fotkę.
 

IMG_20171105_145535.jpg

IMG_20171105_145539.jpg

IMG_20171105_150712.jpg

IMG_20171105_150716_1.jpg

IMG_20171105_150719_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Artur67 napisał:

Hej, w dniu dzisiejszym zakupiłem 22szt. młodych Saulosi. Chciałem 30szt.

..jest duża szansa ,że i z tej ilości  wyodrębnisz planowaną obsadę. To są "zwykłe " czy "coral" ? Pytam bo są bardzo pomarańczowe ale mam też świadomość ,że może to być wina aparatu( balans  bieli).

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

Coral, w domyśle chciałem Saulosi ,,zwykłe", ale trafiła się szansa na zakup tych maluszków od hodowcy który jest 30km ode mnie. Pokazywał mi rodziców, samice Coral znacznie ładniejsze od zwykłych (w mojej opinii), a i samiec nie był jakoś super blady jak to wśród opinii słychać (że Coralowe są dużo brzydsze).

 

Kilka rybek już się przepycha w jaskiniach/grotach jak typowe pielęgnice... Bokiem do siebie i wyginam śmiało ciało.

Edited by Artur67
Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Artur67 napisał:

I jeszcze jedno pytanie, czy u samic (w czasie stresujących sytuacji jaką z pewnością są przenosiny) widać delikatnie ciemniejsze pasy pionowe na ciele? Bo jeśli nie to... praktycznie każda rybcia ma takie pasemka. Jak rybcie trochę dłużej popływają w baniaku to zrobię fotkę.

Jeśli chodzi o pasy na ciele ryb(nie tylko samic) to nie masz się czym martwić bo to całkiem normalne...

Stres związany z transportem jest tego wynikiem ale,również w późniejszym też to zauważysz jak ryby zaczną ustalać hierarchię w stadzie...

 

Co do corali to jesteś tego świadom że to sztuczna ryba wytworzona ręką człowieka jak i również nie występuję ona w naturalnym środowisku?

Link to comment
Share on other sites

Ciekawskie rybcie, nie ma co. I co dziwne (przynajmniej dla mnie) to to, że ryby po tak krótkim czasie od wpuszczenia do baniaka, nie są ani trochę płochliwe. Można przecierać szybę szmatką, otwierać pokrywę, siadać przed baniakiem a te nic. Co najwyżej podpłyną bliżej i będą pływać wzdłuż szyby przedniej.

IMG_20171105_185547.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eheim BioPower 240, robi jako mechanik (ot co). W tym miesiącu wpadnie Turbo 1500 lub 2000 od Aquael'a który będzie robił za cyrkulator i mechanika. Ot co Eheim daje radę przy pomocy 2x Unimax 250 ;) Wszystkie nieczystości fajnie płyną i wpadają do filterka. Przy większych rybach i odchodach może być gorzej więc wpadnie Turbo.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

..pytałem bo ja jako  prefiltr na zasysie i jako mechanik  mam  prefiltr Eheim.  Z tym ,że jako mechanik to mam go podpiętego do cyrkulatora Aquael 2000 . https://www.google.pl/search?q=prefiltr+eheim&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjZ2uP6hKjXAhViMJoKHQC3B7gQ_AUICigB&biw=1296&bih=679&dpr=1.11#imgrc=AIV-C2qbzkHbVM:

Zamiast gąbek mam watę akwarystyczną.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
  • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
  • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
  • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
  • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
  • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
  • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
  • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
  • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
  • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.