Skocz do zawartości

Fluval Eco Bright do Juwela RIO 240


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Mój baniak ma stockową listwę ze świetlówkami T5, 54W, które obecnie zajmują się głównie grzaniem wody bo większość jest owinięta folią. Czyli "bezsęsu", para idzie w gwizdek.

Chciałbym zostawić pokrywę z dwiema klapami bo jest estetyczna i wygodna  ale bezpośredni zamiennik LED belki Juwela kosztuje chory pieniądz. 

Przeczytałem i przemyślałem tematy o budowaniu własnej listwy i to nie dla mnie. Zmontowałbym a potem się zastanawiał w pracy czy czegoś nie spieprzyłem i czy mi się właśnie chałupa nie pali. :huh:

Kompromisem między chorą ceną a nerwami wydaje się być wymiana T5 na listwę LED, np na taką:

https://www.ebay.ie/itm/FLUVAL-AQUASKY-COLOUR-REMOTE-LED-LIGHTING-FISH-TANK-AQUARIUM-STRIP-WHITE-LIGHT/401078471138?hash=item5d6223c9e2:m:meM_OQ8s1D_SH12zzx4OjGg 

Jeśli to by zadziałało, to jak taka wymiana miałaby wyglądać? Wywalam obie świetlówki, wpinam LED w miejsce tej z przodu i gra muzyka?  

Edytowane przez hilux
Opublikowano (edytowane)

Trudno odpowiedzieć na twoje pytania bo poza opakowaniem nie widać nic. Nawet tego czy to są rury LED z mocowaniem jak dotychczasowe świetlówki czy inne mocowanie .

Z fotki wygląda jakby były mocowane nad akwarium jako belki  a wymiar zmienny świadczy że nie są to rury do bezpośredniej zamiany w miejsce świetlówek.

Ale zupełnie mnie zraziły do dalszych poszukiwań te ceny.

Do baniaka 120cm trzeba by kupić tą 25W  od 83,5 cm aż do 104,5 cm za 85 funtów czyli ok 430 zł na nasze bez sterownika i nie wiadomo jak z zasilaniem i chyba nie ma ściemniania . Jedyny plus że widać że to RGB + W więc na pewno wybarwia ryby.

 Tego co masz teraz z 2 x T5 na  zapewne elektronicznym starterze to nie da się wprost zastosować do rur LED a to co pokazałeś chyba nawet tym nie jest.

Przestań się mazgaić i uwierz w siebie.

10 godzin temu, hilux napisał:

Przeczytałem i przemyślałem tematy o budowaniu własnej listwy i to nie dla mnie. Zmontowałbym a potem się zastanawiał w pracy czy czegoś nie spieprzyłem i czy mi się właśnie chałupa nie pali. :huh:

Po pierwsze nie da się spalić chałupy własnym DIYświatełkiem nawet jak zrobisz zwarcie bo się zasilacz sam wyłączy one mają nie dosyć że niskie napięcie 12V więc prąd nie gryzie to wszystkie zabezpieczenia na zwarcie, przegrzanie, odwrotne podłaczenie czyli są głupio odporne.

Sam zrobisz na modułach Samsunga i nie da się tego schrzanić -  ile nie kupisz to masz 4 +2 kabelki do podłaczenia do sterownika .

Masz tu tematy modułów a dajesz moduły RGB + Białe zimne 10000K  i do tego sterownik Romka i zasilacz montażowy 12V  100W  i jak zrobisz zwarcie czy żle podłączysz to  nie będzie świeciło aż nie usuniesz - taka to teraz technika ;) .

Więc bierz się za robotę bo takie światełka to dzieci z podstawówki teraz są w stanie złożyć.

Moja niespełna dwuletnia  wnuczka doskonale obsługuje pralkę, zmywarkę i mikrofalę ( tu trzeba ją podnieść ) nie wspominając o TV czy satelicie.

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
  • Lubię to 1
Opublikowano

No tak, mogłem przewidzieć, że ciebie byle czym nie zbędę. :D Przydługawa wersja tego jak ja to widzę:

Przede wszystkim, jak już ci kiedyś pisałem, operujemy w różnych realiach. Wasz rynek jest niesamowicie rozwinięty i z długaśną tradycją DIY,  mój z grubsza sprowadza się do prawie profesjonalnych morszczaków z jednej strony,  welonków w kulach z drugiej i niewiele pośrodku. Kiedy ty montujesz coś do akwarium zamawiając części z różnych miejsc i cokolwiek pójdzie nie tak to zamiennik masz u siebie po dwóch dniach za równowartość czapki śliwek. Ja w takiej sytuacji za samą wysyłkę płacę kilka razy więcej a co gorsza czekam na nią jakiś tydzień, jeśli towar jedzie z UK. Z Polski regularnie zamawiam książki żeby języka nie zapomnieć, na ogół wędrują ze dwa-trzy tygodnie. Ja na książki mogę poczekać, rybki i rośliny na szpej do akwarium nie zawsze.

Druga sprawa to kwestia tzw "kosztów uzyskania efektu", które w tym wypadku są dwojakie: fiducjarny pieniądz i czas. Kupując gotowca wydaję ten pierwszy, oszczędzając drugi. Wiem ile godzin muszę przepracować żeby kupić gotowe LEDy i mi to nie przeszkadza, po prostu nie wydam tych pieniędzy na inne rzeczy; poczekają dopóki nowych pieniędzy nie zarobię. Nie szastam pieniędzmi (dlatego nie kupiłem belki Juwela) ale się do nich za bardzo nie  przywiązuję. Z zestawem DIY zaoszczędzam pieniądze ale poświęcam czas i szczerze mówiąc tego mi bardziej szkoda. Zamiast zgłębiać temat o budowie listwy ledowej wolę sobie teraz poczytać o obsadzie jaka pasowałaby do Bułków-Saulosków a zamiast montować listwę w weekend wolę wziąć rower i pojechać w góry. Coś za coś i oba wybory są równie dobre... gdyby moją pasją było majsterkowanie to szarpałbym ten wasz ledowy projekt jak Reksio szynkę. :D

Co do linka to rzeczywiście przegapiłem, że to cała belka a nie zamiennik świetlówki, dzięki że zerknąłeś. Popytam w weekend po zoologach, może coś doradzą, jeśli nie to wrócę do tematu. :) 

Opublikowano

Na razie temat zaparkowałem, odwinąłem folię ze świetlówek i hoduję glony. :D Ale dziś podjechałem do zoologa po watę do filtra i wpadło mi w oko coś takiego:

https://www.petstop.ie/fluval-eco-bright-led-strip-light-15w-99cm-130cm?gclid=CjwKCAiA3JrQBRBtEiwAN7cEGsaph1gUNJmYbEMV-w5sxZWz1IQCyzttmZ7sF3Xo2SIWSeALlS0V_hoCG5sQAvD_BwE 

Zerknąłem na opakowanie i jak wół stoi, że chociaż listwa ma zmienną szerokość to ma też zaczepy pasujące to T8/T5 ale nie miałem czasu dopytać sprzedawcy o detale. Wg opisu w zestawie jest też pilot i czasownik. Te 90W/h różnicy rachunku za prąd mi za bardzo nie zmniejszy bo i tak trafi do wody przez grzałki ;) ale opcja stopniowego wygaszania światła zamiast 0-1 wygląda świetnie. Jeśli parametry są OK to znalazłem św Graala do baniaka. :) 

Opublikowano
7 godzin temu, hilux napisał:

Jeśli parametry są OK to znalazłem św Graala do baniaka. :) 

Co prawda w internecie jest zbyt mało faktów ale znalazłeś nie św Graala tylko zwykłą  rurę z paskiem ledów białych prawdopodobnie diody 5050 6000K przeplecione co kilka diodą niebieską co w sumie daje światło 7500K na pilota.

Jak to jest mocowane w sposób regulowany i jakie ma zasilanie czy 230V czy stałe 12V nie wiadomo ale i zbyt dociekliwie nie szukałem., bo w moich relacjach zeświatełkami do baniaków Malawi od razu odpadło.

Wiadomo że ma moc 18W i świeci 1800lm.

Sterowanie ręczne pilotem na podczerwień  ( działa  3-5m od baniaka ) z funkcją on/off  białe i oddzielnie on/off niebieskie oraz płynną ręczną regulacją jasności w kanale białym i niebieskim oraz  4 poziomy jasności  pod zaprogramowanymi przyciskami.

Nie ma żadnego timera czyli czasówki .

Najważniejsze czy powraca do ostatniego ustawienia po zaniku napięcia ale tego nikt nie wie.

Z tego co napisałeś powyżej temat nie jest gardłowy i natentychmiast.;)

Pamiętam co mi napisałeś ale  radzę jednak  pogadać z Romkiem @RomanoLindano  i zamówić od niego sterownik  by ci wysłał do Irlandii DHLem  ale najpierw kup  ty po 10 szt modułów Samsunga  IP68  RGB + Białe Zimne 11000K  i Zasilacz montażowy 12V 50W wszystko z allegro z wysyłką do Romka a ten ci wszystko wyśle jako jedna paczka do ciebie.

Cała akcja będzie w tydzień u ciebie.

Moduły przykleisz na obecne tam taśmy dwustronne do pokrywy tu gdzie będziesz chciał  nic nie lutujesz nic nie hermetyzujesz - przykręcisz 6 przewodów do sterownika i dwa  do zasilacza  zaprogramujesz z kompa i wsiądziesz na rower  i pojedziesz w góry a ten system będzie sobie działał sam całą dobę 24/7 tak jak go dowolnie zaprogramujesz.

Od razu uprzedzam - programowanie jest na poziomie dzieci starszaków z przedszkola. Trzeba narysować myszą trapez na ekranie a potem Zapisz

To jest dopiero św. Graal bo po jednorazowej akcji zapominasz że masz oświetlenie w akwarium - ono samo sobie działa beż żadnej twojej ingerencji  i dokładnie w takim cyklu dobowym jaki tobie odpowiada bez pstryczków płynnie rozjaśniając i przyciemniając każdy z 4 kanałów oddzielnie od 0 do 100% a nawet jak tornado ci prąd wyłączy to  ustrojstwo Romka nie tylko wie która jest godzina ale i pamięta jakie są ustawienia na moment powrotu zasilania nawet po tygodniu braku prądu czego oczywiście ci nie życzę.

Całość chyba wyjdzie taniej niż ten Fluval.

Przemyśl sprawę a jak masz wątpliwości - pytaj.

 

 

 

 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Uciekł mi temat ale belkę z tematu nabyłem jakiś miesiąc temu to podzielę się wrażeniami. Poza fabrycznymi T5 nie miałem innych rodzajów oświetlenia, po prostu napiszę co belka robi. 

Zakłada się prosto, wyjmujesz świetlówki, zakładasz takie końcówki jakie pasują (u mnie T5), rozsuwasz, wpinasz do prądu i tyle. Czujnik ma kabel długi na tyle, żeby przykleić go z przeciwnej strony akwa. 

Ma cztery ustawienia światła dziennego (100/75/50/25), przy wyłączeniu zapamiętuje ostatnie czyli 25% z wczoraj wieczorem odpali się przy włączeniu dziś rano. Niebieskie LEDy nocne mają chyba 9 poziomów jasności. 

Całość jest sterowana pilotem i to dla mnie największa zaleta. Baniak stoi w salonie, gdzie spędzamy większość wieczorów a chodzimy spać o różnych porach. Bez wstawania z kanapy mogę ściemniać dzienne światło rybkom a potem patrzeć jak w nocnym powoli idą spać w miarę przygaszania. Rano schodzę do salonu, włączam pysiom 25% dziennego na pobudkę, idę do kuchni robić sobie śniadanie do kieratu i po paru minutach maluchy są gotowe do swojego śniadania. Karmię, pykam pilotem 75/100% i gra muzyka.

Jak dla mnie bomba. :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.