Jump to content

Malawi 500L


Recommended Posts

Witam wszystkich

Mam na imię Robert. Przygodę z Malawi zacząłem od akwarium 160L, które okazało się zbyt małym zbiornikiem. Niedawno postanowiłem zmienić akwarium na większe tj. 200x50x50cm i chciałbym je zaprezentować. W tej chwili jest tylko kilka ryb Saulosi, reszta obsady będzie sukcesywnie dodawana.

Od kilku lat czytam to forum, często korzystając z rozwiązań innych pasjonatów Malawi, a ostatnio pomysłów dotyczących wykonania pokrywy.

Akwarium 200x50x50cm, optiwhite

Filtracja: 2x Eheim 2217  (na razie jest jeden) + prefiltr

Ogrzewanie: 2x Eheim 250W

Oświetlenie: moduły LG Arena Lens 6500K, moc świecenia na zdjęciu to 63W. Moduły podzielone na 4 sekcje: środkowe i skrajne. Środek mocniej doświetlony, skrajne słabiej.

Pokrywa wykonana samodzielnie. (korzystałem z rozwiązań wielu akwarystów). Zewnętrzna część zrobiona ze srebnego dibondu, wnętrze wyłożone pcv gr. 10mm. Pokrywa opiera się na akwarium na pcv. Dodatkowo na krawędziach szyb dookoła została naklejona uszczelka. Zawiasy taśmowe nierdzewne. Z tyłu w części centralnej są cztery wentylatory fi. 60mm.

Piasek do piaskownic z OBI (30kg) + Serpentynit 95kg

 

DSC_6787.thumb.JPG.f5fd87bc783f0f6dd97c75fc38b3568a.JPG

DSC_6789.JPG

DSC_6788.JPG

DSC_6790.JPG

DSC_6791.JPG

Edited by chorus
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum!

Od razu widać że przygotowałeś się perfekcyjnie czytając i obserwując nasze forum...

Dziwi mnie jedno...szkoda że teraz dopiero się odezwałeś :D 

Mam nadzieję że nadrobisz stracony czas również się udzielając w wszystkich tematach,a jak chwycisz bakcyla to już zostało tylko tyle żeby zostać klubowiczem :);) 

 

Ps.jedno co zauważyłem to kujący w oczy sprzęt ( na zielone rurki możesz nałożyć czarne koszulki termokurczliwe ,prefiltr itp.)...

Myślę że ten temat tobie pomoże osiągnąć czarną głębię w zbiorniku :) 

Pozdrawiam :) 

Link to comment
Share on other sites

Witam imiennika... ? 

Wszystko fajnie dopracowane, akwarium prezentuje się bardzo ładnie, te rurki to mały szczegół, który zawsze można poprawić jak już wspomniał  egon44... Teraz tylko dobrze dobierz obsadę i będzie SUPER. Powodzenia w hodowli i obserwacji tych pięknych rybek... ?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i zwrócenie uwagi na zielone rurki. Rzeczywiście nie pomyślałem o tym.

Natomiast jeśli chodzi o wentylatory to w tej chwili nie pracują. Muszę dołożyć szeregowo rezystory by zmniejszyć obroty wentylatorów, gdyż pracują zbyt głośno jak dla mnie.

Może wtedy będzie mniej wody ?   ... tego nie wiem. One są bardziej przygotowane na letnie miesiące. Ale sprawdzę to.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.