Skocz do zawartości

Aranżacja 240l pod Saulosi (wapień)


Artur67

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyłeś temat  dekoracji - gratulacje

ale płynnie przeszedłeś do tematów z działu Start akwarium.

Podnieś temp do 25C i wpuszczaj ryby a nie syp karmy tylko co wsypałeś dokładnie wyzbieraj - masz dwa dojrzałe kubły pełne biologii - zarybiaj i nie czekaj.

pisz ewentualnie nowy temat w odpowiednim dziale a tu na zakończenie wklej fotkę nawet z mętną wodą - my zrozumiemy dlaczego jest taka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak że sypię kamry jak opętany :) Wpakowałem tam najpierw dwa małe płatki pokarmowe. Nawet teraz przy takiej cyrkulacji jaka jest - wpadło to prosto do mechanika, mimo że nie jest w miejscu z najwolniejszą cyrkulacją. Myslę że pełnoprawny mechanik, na lewej ściance, bliżej tyłu będzie podnosił nawet większy granulat. Uni 250 x2 same z siebie fajnie zamiatają baniakiem gdzie nie mają przeszkód gdyż kamole są na środku baniaka. Co dopiero wewnętrzny o przepływie 2000l/h (o ile producent nie kłamie). Piachu wydaje się że jest dużo bo... praktycznie cały jest z przodu, z tyłu są przebłyski maty, obiecuję że poprawię.

Z rybami wstrzymam się nie dlatego że obawiam się niedojrzałego baniaka, ale chcę sprawdzić jak będzie wyglądać kwestia ph, gh itd. Tu fotka, jest jeszcze lekka mgiełka, no i refleksje w szkle, ale musiałbym zdjęcie robić nocą ;)

tamta - piankę itp. daje się po to żeby:

- nie porysować szkła
- nacisk punktowy nie jest czymś porządanym w akwarystyce, a kamienie naciskają właśnie punktowo, mata izoluje ,,ostre" krawędzie kamieni od szkła
- kamienie na piance itp. stoją stabilniej, dodatkowo są przysypane lekko piachem
- no i najważniejsze - ryba gdy zacznie ,,kopać" nie podkopie/naruszy kamieni, a te dzięki temu nie runą.

Z tego co wiem to chyba tyle.


 

zalane.jpg

Edytowane przez Artur67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką przeróbką nie ma u mnie problemu, mam moduły Aquaela 18W które mogę dowolnie regulować. Wpakuję wersję plant (której będę używał, pozostałe dwa moduły 18W sunny będą niewykorzystane, zbyt jasno, gorsza barwa) bliżej tyłu zbiornika i skieruję w przód ;) Dzięki za podesłanie pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Uwaga uwaga. Dzieje się. Woda zlana do zera, zmiana aranżacji. Zmiana obsady. W sensie nadal będą Sauloski ale od Malawiana, moje dorosłe oddałem akwaryście ze Śląska.

Jak poukładam ze 80kg kamienia więcej postaram się pstryknąć i wrzucić fotkę.
Kamienie jak zawsze z opuszczonego kamieniołomu + wyparzanie. Ile to już kasy na samych kamolach zaoszczędziłem to głowa mała :D

Ogólnie aranż zmieniam bo odnosiłem wrażenie że używanych grot/kryjówek było stanowczo za mało, jakieś 3, z czego były tak ustawione że samiec alfa płynąc z lewej do prawej potrafił przepłoszyć wszystko inne w środku bo tak gdzie jedna się kończyła, druga się zaczynała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot co baniak wygląda tak. Zostało mi ze 30kg wapieni które są zbyt masywne by coś z nich zbudować innego niż podstawa, a tę już mam.
Idę raczej w klimaty gruzowiska - poprzednio Saulosi miały niedobór kryjówek.
Co poprawić? Dodać kamieni? Jak już pisałem zapas i wybór mam niczym nieograniczony (opuszczony kamieniołom), mogę skoczyć jutro po więcej wapienia, bardziej płaskiego do budowania grot itp.
Czy może coś odjąć?
Kamienie poklejone silikonem akwarystycznym (dosyć słabo łapie kamienie, poprzednia aranżacja (jej część) łatwa do zdemontowania), dlatego zamówiłem klej akwarystyczny na bazie silikonów, który polecany jest do klejenia skałek, teł strukturalnych itd.
Szyba baniaka będzie czyszczona po zalaniu. Ot co naliczyć można 10 osobnych/odseparowanych od siebie kryjówek.
[EDIT] Osobiście korci mnie trochę podnieść strukturę po lewej stronie kolejnymi skałkami. Raz że ładniej by się to komponowało, dwa, zakryłbym Turbofilter 2000 (ot co poza akwarium).

Szafka powinna wytrzymać, od góry, z przodu, z tyłu i w środku płyta 18mm.

IMG_20190302_162420.jpg

 

Edytowane przez Artur67
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Falcowski napisał:

Zawsze powtarzane stwierdzenie: ważne, żeby ci się podobało.

Dla mnie to raczej nie gruzowisko, a budowla stworzona przez człowieka, taki stonehenge.

Sęk w tym że poprzednia aranżacja bardziej cieszyła moje oko.
Tu, chciałem stworzyć jak najlepsze środowisko dla Saulosi - jak najwięcej odseparowanych od siebie kryjówek, które mają ,,drogę ucieczki" z drugiej strony. Gdybym zrobił to tak, by wyglądało jak najbardziej naturalnie, wtenczas na tak malej powierzchni dna (120x40) zrobiłbym maksymalnie 4 kryjówki. Może 5.
Postaram się przywieźć więcej płaskich wapieni, może gdy ułożę je przed kompozycją i ukryję poziomie kamienie ułożone jeden na drugim efekt będzie lepszy - bo tak jak już mówiłem - też nie jestem fanem tego wyglądu, Ale za to funkcjonalności - jak najbardziej :) Tak czy siak, dzięki za opinię.🍻

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.