Jump to content

Aranżacja 240l pod Saulosi (wapień)


Recommended Posts

Hej, mam nadzieję że to dobry dział.

W tym tygodniu chciałbym zrobić pełną aranżację w moim akwarium 240l. Dotychczasowa drobnica (danio itp.) idzie jutro do 112l  która dojrzewa ponad 3 tygodnie. NO2 niewykrywalne, wszelkie inne parametry takie same jak w 240l.
Jutro również planuję spuścić wodę z 240l (aktualnie jest tam kilka otoczaków, piach i woda), wybrać cały piasek, na dno dać podkład pod panele (nie zmienia parametrów), tylko teraz się zastanawiam czy 3mm starczą (bo taką ma grubość), czy może wsadzić podwójną warstwę 6mm?(1)
Potem poukładam wapienie które wczoraj przytaszczyłem do domu (jakieś 40kg, całości pewnie nie wykorzystam bo planuję raczej skąpy układ), ale teraz pytanie czy taki układ jak na zdjęciu będzie ok?(2)
Czytałem że saulosi pływają w okolicach kamieni, dlatego powinno się je dawać tak by były również i bliżej tafli wody. Na środku natomiast planuję zrobić pewnego rodzaju wnękę/jaskinię. Różne szczeliny będą również między kamieniami po bokach zbiornika. Kamienie poukładam tak by już na starcie stały stabilnie bez wspomagania, ale połączę je dodatkowo ze sobą silikonem akwarystycznym. 
Filtry w tym czasie(zanim skończę układanie, zanim silikon wyschnie itd.) będą mieszały wodą spuszczoną z 240l w 54l żeby utrzymać przy życiu jak najwięcej bakterii. 
Gdy silikon ,,wyschnie" już w 100% zasypię kamienie uprzednio wypłukanym piaskiem (żeby pozbyć się ewentualnego syfu, chociaż jest on raczej w miarę czysty, a nadwyżki się pozbyć. Teraz kolejne pytanie - ile cm piasku powinno się dawać w tym biotopie?(3)
Na koniec zaleję wodą, podłączę filtry żeby kręciły wodą i ustawię grzałki na...? 26*C?(4)

Z pytań to na razie tyle. Po każdym pytaniu dałem cyferkę, dodatkowo użyłem pogrubienia by pytania były łatwe do zlokalizowania.

Bez tytułu.jpg

Link to comment
Share on other sites

witaj, zasadniczo to źródło największej cyrkulacji powinno być po tej stronie gdzie sasys. Tam jest najspokojniejszy ruch wody i zasys może spokojnie wybierać nieczystości z wody. Będziesz ten sam piasek pakował który wybierzesz ? Bo może to być główne złoże nitryfikacji w zbiorniku i gdy go usuniesz to może być lipa. 3mm spokojnie wystarczy, ja mam spienione pcv 3mm i leży na tym penwie koło 100kg kamienia. Co do samej aranżacji to ciężko stwierzić, ułóż kamienie gdzieś na podłodze z obrysem zbiornika i wtedy się ktoś wypowie. Czy kupy będą zalegać to tylko metoda prób i błędów wykaże (jaka bedzie cyrkulacja wody w akwarium).

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Artur67 napisał:

Z pytań to na razie tyle. Po każdym pytaniu dałem cyferkę, dodatkowo użyłem pogrubienia by pytania były łatwe do zlokalizowania.

W moim odczuciu czytelniej było by dać tradycyjnie - punktację przed pytaniem :) No ale jak wolisz od tyłu to nich i tak będzie...

Odpowiem Ci na 3 pytanie:
Piasek wypłucz w wodzie ze starego baniaka, a kamieni to tak za mocno nie klej, bo będziesz miał potem problem z wyjęciem ich, poukładaj tak aby stały stablinie, nie twórz nie wiadomo jakich konstrukcji, najlepiej wrzuć zdjęcie na forum z ustawionymi na kartonie, ludzie podpowiedzą co i jak, sam tak robię i uważam, że to najbardziej konstruktywna metoda.
Co do pływania wokół kamieni... chyba nie :) pływają gdzie mają rewiry, ale możesz dać sporo kryjówek, będziesz miał więcej maluchów. Zresztą z tego projektu to wcale nie wygląda na skromny wystrój :) także zrób nam wizualizację na kartonie i się wypowiemy.

No i miło mi że kolejny jednogatunkowiec będzie i to Saulosowy ;) 

Link to comment
Share on other sites

Filtr wewnętrzny (mechanik+cyrkulacja) bądź cyrkulator dam po lewej stronie, przed wlotem do lewego Unimax'a 250, gdyż tam woda jest najspokojniejsza ;)
Nie wiem czy dodatkowy mechanik będzie potrzebny bo każdy z kubłów ma swój prefiltr narurowy, ale przezorny zawsze ubezpieczony, więc pewnie zamiast cyrkulatora będzie duża gąbka i jakieś turbo 2000.

Główne źródło nitryfikacyjne raczej znajduje się w dwóch kubłach Unimax 250, każdy z lawą wulkaniczną w środku, na każdym z wlotów prefiltr narurowy z gęstą gąbką.
Jeśli nie będą wyrabiały przy Pyśkach wymienię na jakieś Fluvale 306 czy coś bo mają te 400-500l większy przepływ.
Pyszczaków dodatkowo nie będę wpuszczał od razu, będę sprawdzał jak zachowuje się zbiornik. Jeśli to będzie konieczne będzie stał i spokojnie dojrzewał.
Z tym klejeniem może rzeczywiście masz rację. No i dałeś mi teraz zagwozdkę czy budować konstrukcje w górę, czy umiarkowanie, do jakiejś połowy wysokości (50cm).

Postaram się jutro z samego rana poukładać kamienie tak jak doradzacie na katonie czy czymś innym o wymiarach dna mojego baniaka. Aktualnie się ,,wyparzają" ;)
 

Link to comment
Share on other sites

Arturze to nie jest twoje pierwsze akwarium .

Zacznij od wnikliwego przeczytania tego

Masz wspaniale opracowany wykład jak układać i czym się kierować przez @pozner - i nie pytaj nas czy ładnie tylko ułóż sam co tobie albo i żonie czyli wam  będzie się podobał.

A my to potem skrytykujemy:D że za nisko , że za mało no wiesz coś trzeba pisać.:D

Zawitałeś do nas już z bagażem doświadczenia i jakąś wiedzą o roślinniakach czy tzn ogólnych .

A może na bazie swojej wiedzy spróbuj pokazać Pleziemu jak wygląda Sauloskarium z Roślinnym Malawi.

Ostatnio z @AndrzejWalb dużo na ten temat planujemy. tzn ja pytam a on mi podpowiada co i jak.

Zamiast pcv 3mm czy 6mm albo kratek do zlewozmywaka . Kup 1-2-3 worki do prania staników w AGD albo biały kaptur z agrowłókniny ( oba białe i oba świetnie przepuszczają wodę - nasyp tam  DrakTerrDrakon albo JBL AquaBasiss Plus + JBL Florapol i na szkle dna ułóż z tego matę grubości 1-2cm nie więcej i na tym ustaw te kamienie.  Po 2-3  niewielkie  kamienie możesz kleić by wyszło stabilnie i wysoko.

Potem natnij worki siatkowe  i zaflancuj w tym substracie co tam masz z roślinek tych a na końcu zasyp piaskiem wsio ryba jakim byle coś ok 1mm gradacji - absolutnie nie żwirem . Biologię masz w tym kuble więc od razu możesz wpuszczać ryby a one wyrwą co 

zaflancujesz:D

Vallisneria

Microsorum pteropus  to pod samym światłem na jakimś korzeniu  ( masz zdjęcia a polecanym wątku)

Hygrophila corymbosa

Echindorus amazonicus

Cryptocoryne wendtii

nie wspominam o Anubiasie bo to standard.

Będziemy dwaj próbowali Roślinnego Malawi jak ryby pozwolą a mam opracowaną strategię by rośliny pokonały ryby .

Mam tam jakieś doświadczenia i z Roślinnej Tanganiki i z Roślinnego Malawi więc się dzielę.

By Plezi nie miał w sauloskarium obłupanego krzaczka nurzańca:D ale i tak on upiększa ten cudowny baniaczek - jak widać nie musi być największy może być małe i piękne.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Co do roślin - jeszcze nie wiem czy coś tam wpakuję. Jeśli tak, to dopiero po tym jak będą już tam ryby (oczywiście po uprzedniej kwarantannie (rosliny)). Żadnego substratu nie ładuję, sam piach. Nurzańce i krytokoryny rosną mi tak w innym baniaku jak na drożdżach.

Wtedy nurzaniec albo jakaś kryśka czy inny anubias ;) Myslałem nad ,,lucky bamboo" ale są sprzeczne informacje czy to się do akwarium nadaje.

 

Link to comment
Share on other sites

Ot co ,,stworzyłem coś takiego. Mam jeszcze ze 20kg kamienia, ale żadnego pomysłu gdzie można by to sensownie upchać. Ot co kamienie które stoją, ale którym nie ufam podparte i podklejone klejem na gorąco (gdy będę 100% pewny aranżacji skleję je silikonem akwarystycznym). Z lotu ptaka kamienie są na środku tak, że z tyłu, po bokach i z przodu jest luka dla ryb i krążącej wody. Wnęki tak poukładane by ,,wejście" było zakryte od tej strony od której leciał będzie prąd wody. Przynajmniej częściowo zapobiegnie to wpadaniu tam syfu. Mam nadzieję. Jest bardzo źle czy jako tako?

 

P.S. Gdy wpadnie piasek dam jeszcze kilka mniejszych kamieni żeby ,,granice" nie były tak nagłe.

P.S.1. Dodane dwa kolejne zdjęcia.

Więc po kolei: na pierwszym zdjęciu pierwszy szkic.
Drugie zdjęcie - zakryłem nieco największą ,,grotę/jamę" bo źle to wyglądało, dodałem także jeden kamień po prawej, żeby granica na pierwszym planie nie była tak nagła, dodatkowo dodałem kilka mniejszych kamieni dla uzyskania efektu ,,naturalności".

Na trzecim, ostatnim zdjęciu czerwone strzałki pokazuję groty, jamy, możliwe miejsca schronienia.

P.S.2. Obiecuję, ostatnia edycja tego posta i ostatnie zdjęcie w nim ;)

Czwarte zdjęcie, ostateczna aranżacja, więcej ja na własną rękę nie zmieniam, chyba że ktoś z was coś doradzi/odradzi.

Nie wiem czy ,,tak można" dawać dwa rodzaje kamienia, są 3 kawałki koloru szarego/grafitowego, reszta wapień - odcienie żółtego.

Mnie się podoba bo daje jakiś kontrast, głębię. Jam/grot nie ubyło, kolejny kawałek zakrywa po prostu tą najsztuczniej wyglądającą. Jedyne moje ,,ale" to wersji ostatecznej - czy po lewej stronie kamień (szary) nie jest za blisko szyb akwarium? Nie chodzi o to że rozwali szkło, o to się nie boję, martwię się tylko czy nie będzie się tam zbierał syf. Za nim będzie główne źródlo cyrkulacji (wewnętrzniak albo cyrkulator).

Silikon już wiem że w kilku miejscach będzie widać (bezbarwny), dlatego posypię go piaskiem. Coś mi świta że już kiedyś tak robiłem i zadziałało, ale nie mam pewności. Wyjdzie w praniu. Jak piach się silikonu nie uczepi to najwyżej będzie go (silikon) widać. Wolę mieć pewność że coś nie pierdyknie niż coś co ładnie wygląda a czego nie będę pewny. Ale zanim to - czekam na krytykę. Mam nadzieję nie aż tak surową. Konstruktywną, tak, ale proszę bez wieszania kotów :D

IMG_20171017_142647.jpg

IMG_20171017_145135.jpg

strzałki.jpg

newest.jpg

Edited by Artur67
Link to comment
Share on other sites

Jest ok. Ładnie się prezentuje. Te dwa kolory kamienia nawet nie przeszkadzają. Może dlatego, że mają taką samą fakturę...strukturę. Te mniejsze kamienie wrzuć do akwarium  jak nasypiesz piasek. Może ryby ich nie zakopią. Ale jeśli nawet, to przełożysz je tam, gdzie nie kopią. Nie dawaj za dużo piasku. 

Link to comment
Share on other sites

Mam 14KG piasku o nieco większej gradacji niż piasek do piaskownic ZEW. Myślę jakieś 2-3cm z tego wyjdą. A, no i dokupiłem moduł LED, Aquael Leddy Tube retro fit ,,plant" 18W. Zobaczę jak się będzie najlepiej baniak prezentował:

1x sunny
1x plant
2x sunny
1x sunny+1x plant
czy może 2x sunny i 1x plant, ale myślę że to już byłaby lekka przesada.

Edited by Artur67
Link to comment
Share on other sites

Dobra, kamole już poklejone (te największego ryzyka), baniak zalany wodą. Stwierdziłem że skoro mi się podoba, uzytkownik pozner też nie widzi jakichś problemów, a nikt więcej od wtorku nie pisze to... Co mi tam :)

W środku wodą mieszają teraz dwa Unimaxy 250 i Eheim BioPower 240 który aktualnie robi za mechanika bo w środku ma tylko włókninę. Dodatkowo w siateczce do akwarium wsadziłem 1l węgla aktywnego Aquael'a.

Ot co woda ma temp. pokojową, 22*C. Z rybami chyba się na jakiś czas wstrzymam, chcę mieć pewność że żadne NO2 czy inne badziewia nie skaczą, jak wygląda sprawa ph, gh itd. no i będę sprawdzał cyrkulację. Wpakuję na 99% Aquael Turbo 2000 z dużą gąbką i będę obserwował czy jakiś specjalnie przeze mnie wrzucony syfek (pokarm itp.) będzie się gdzieś zbierał czy wędrował prosto do gąbki. No i raczej baniak oświetlać będzie tylko jeden moduł 18W Aquael Leddy Tube retro fit, wersja Plant - daje ładne widmo, poświatę, jak zwał tak zwał ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ważne jest w tym temacie to  aby na jego zakończenie został podsumowany w kontekście tytułowego tematu.  Bo podejrzewam , że jak ktoś będzie tutaj szukał pomocy to w efekcie będzie miał problemy z odpowiedzią "czym leczyć bloat" . a szkoda bo temat bardzo ciekawy i pouczający. 
  • Ok, dlatego napisałem, że nie mam nic przeciwko. Jeśli ta metoda działa na bloat to spoko. Pomyśl, być może warto opisać to w nowym temacie jeśli ta metoda jest bardziej skuteczna, tańsza, leki są łatwiej dostępne... Nie wiem, ja się na tym nie znam, moje ryby nigdy nie chorowały na bloat, a mam styczność z Malawi od 2007 roku. Ten temat oczywiście podepnę zgodnie z Twoją sugestią. Taka metoda leczenia byłaby zapewne mniej problematyczna niż ta/te opisane na forum.
  • Wiesz na 100% oczywiście nie mogę być pewna. Ale samica i samiec, dokonały żywota spuchnięte. Dlatego finalnie uważam, że tak. Ale mogę oczywiście usunąć, dla mnie to nie ma już żadnego znaczenia. Myślę, że jak ktoś nie ma nic do stracenia, to może skorzystać i tyle. Gdybym ja miała taki post, uratowałabym ryby. Ale jak uważasz inaczej, spokojnie usuń. Zresztą to żadne eksperymentalne leczenie. O tym leczeniu można poczytać na forum Tanganiki. Plus substancja czynna z furaginy to bactopur direct. A to leczenie chyba nie wzbudza kontrowersji. Ba, każdy nieżyt jeli to bakterie. Jak nieżyt, to uaktywniają się wiciowce. 
  • @Ensa czy Ty jesteś na 100% pewna, że Twoje ryby chorują na bloat? Z innego tematu wiemy, że Twoje ryby zapchały się zbyt dużym, niemoczonym granulatem. Osobiście nie mam nic przeciwko i nic personalnie do Ciebie, ale skoro piszesz w temacie "Jak leczyć bloat" to musisz być tego absolutnie pewna aby nie wprowadzać innych w błąd.
  • Niestety nie pomogę w temacie dolewki, ale coś tam podpowiem. Jak dosuniesz całość do samej ściany to na oko, do włącznika światła spokojnie wciśniesz 250cm Przemyśl to, bo potem będzie żal Na rurze wylotowej, nad pompą daj sobie trójnik i zawór spustowy, do którego podłączysz wąż. Nie będziesz musiał nic zasysać, wystarczy, że otworzysz zawór. Przy tej długości zbiornika sugeruję wylot pociągnąć na przeciwległą stronę w stosunku do komina. Ewentualnie komin zaprojektować na środku i wylot rozdzielić na dwie strony jak na fotce. Wycinek pochodzi z filmu z YouTube kolegi @Falcowski
  • Korzystał już ktoś z Hanna HI-782 do mierzenia NO3? Wiem że jest przeznaczony do solniczek ale po opiniach w necie można wywnioskować ze w słodkim również dziala
  • Witam,  Niebawem przymierzam się do wystartowania baniaka 235x70x70. Jak wszystko się poukłada po mojej myśli to wiosną. Filtrację chcę oprzeć na sumpie. W niedługim czasie w miejsce zbiornika będzie podciągnięta woda oraz wpięcie do drenu (deszczówka z rynien).   Moje pytanie jest następujące: jak w najprostszy/najlepszy sposób wyeliminować ręczną cotygodniową podmianę wody?   1. Wersja "stricte łopatologiczna":  Wodę podmienianą można normalnie zassać wężem z komory sumpa do spustu drenu. Potem najprostszym sposobem jest zrobienie kranu pod blatem z przejściem przez ustrojstwo i wlewanie ręczne do komory sumpa. Myślę, że tutaj nie ma nic skomplikowanego tylko, że jest to wersja ręczna...   2. Myślałem bardziej nad wersją zautomatyzowaną, podobnie tak jak rozwiązał w swoim baniaku  @triamondczyli za pomocą kroplowników, elektrozaworów, itp. Czy zastosować otwór boczny w sumpie do spływu? chyba grawitacyjnie, bez żadnej pompy najprościej? tylko z której strony, raczej najlepiej w komorze z pompą?     Na załączonym obrazku bardzo prowizorycznie nakreśliłem projekt jak to planuję zrobić.  Nie jestem grafikiem a dzieci pozwoliły tylko na tyle, więc miejcie litość:) Komin chcę umieścić z prawej strony zbiornika (kąt salonu) a cała reszta jest jeszcze w fazie projektowania. Gniazdka prądowe wiadomo do przeniesienia wyżej.   Byłbym bardzo wdzięczny z wszelkie sugestię/pomysły/podpowiedzi.  Z góry dzięki z zainteresowanie tematem,  Łukasz   
  • U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było. Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.   Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.
  • Na szczęście nie☺️ale byłam blisko, bo stwierdziłam że jak selektywnie pochłania no3, to luz, lekarstwa nie pochłania. Dopiero googlam substancję czynną, a ten reakcję i kościotrup!💀 W polskiej instrukcji tego nie ma, tylko u i węgiel wymieniony. Na oryginalnej niemieckiej, wyraźnie też napisane o wkładach pochłaniających azot
  • OK, dzięki. Myślałem, że na własnych rybach jakąś reakcję "przetestowałaś"...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.