Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz sobie esp8266 najlepiej 12e zebys nie miał problemow z programowaniem przez usb. Do tego Adafriut 16 chanel pwm i drivery w zaleznosci jakie diody. Jak moduły lub paski to mosfety, jak power ledy to jakies pwm napieciowe.
Jak poszukasz to znajdziesz jak i co. Za male pieniadze robisz sobie ze swiatlem co chcesz.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aurban6 napisał:

Zobacz sobie esp8266 najlepiej 12e zebys nie miał problemow z programowaniem przez usb. Do tego Adafriut 16 chanel pwm i drivery w zaleznosci jakie diody. Jak moduły lub paski to mosfety, jak power ledy to jakies pwm napieciowe.
Jak poszukasz to znajdziesz jak i co. Za male pieniadze robisz sobie ze swiatlem co chcesz.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

@aurban6 Nawet nie wiem jak zacząć. Więc może tak: na początek dzięki wielki za tą wypowiedź, bo po wstępnym googlaniu jakiś tam obraz się ukazał, ale jednak trzeba to powiedzieć wprost = żałuję, że nie szedłem w takim kierunku edukacji, bo to co napisałeś w 3 zdaniach wymagać będzie odemnie teraz 26 godzin przed komputerem, żeby liznąć wierzch zadanych zagadnień. I tu przyznaję się bez skrupułów. 

Fakt zrezygnowałbym ze znanego sterownika Romana, bo kosztuje niemało i bo obsługuje za małe prądy na kanał oraz z uwagi na fakt, że mam do obsłużenia 2 akwaria.

Więc nie pozostaje nic innego jak rozpocząć edukację. Niemniej dzięki serdeczne. Jakbyś rozszerzył wypowiedź jak wysterować ledy które już nabyłem Twoją metodą na arduino będę bardzo ciekaw. Albo chociaż szerzej wskazał kierunki poszukiwań. Na 38h przed googlem jestem gotów.

Edytowane przez makok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@makok jak widze to power ledy. Postaram się jutro zrobić rozpiske elementow. Do tego wszystkiego zapomnialem dodac jakis modul RTC (zegar) groszowe sprawy. Jakos to bedziesz musial oprogramowac, nie jest to takie straszne. W razie czego pomoge. Nawet wysle Ci kawalek kodu i sobie dopasujesz do siebie.
Ew jak bysmy wydzielili watek, to wspolnie mozemy to robić, jakies graty mi się walaja w biurku bym musial dokupic adafruita ale to nie problem bo i tak bede musial.
Policz sobie dobrze ile kanalow potrzebujesz, jak zostanie to wykorzystasz na chlodzenie (wiatraczki) a jak się skusisz jeszcze na ds18b20 to i temp się ogarnie.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

@Zygi nie moge otworzyc

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zygi z tego co jest napisane w linku to jest TC421 czyli sterownik TC420+wifi poszukaj info o TC420 nawet tu na forum i będziesz wszystko wiedział. Dodam że TC420 bez wifi jest na allegro za 158zł. Tyle wiem, więcej szukaj sam.

 

@aurban6Ja nie ogarniam elektroniki, ale za to jestem świetny w móżdżeniu softwerowej logiki i szybko łykam podstawy programowania nowych platform, więc jak mi powiesz co z czym zespawać, tak za rączkę, to ja napiszę do tego soft. Lecące chmury i przechodzący z lewej na prawą blady moonlight. Pomyślę nad kanałami i jutro dam znać.

A że większość to buduje na powerledach, choćby dlatego że mają głębokie baniaki, to świetny Romkowy sterownik dobrze że jest, ale ja jako laik chciałbym taki na powerledy ale plug & play. I to chyba powinno być podstawowe założenie poza moim programem chmur.

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo fajna alternatywa do sterownika Romka i tego chińskiego TC420 się rodzi.

Co prawda tu wam nie wiele pomogę ale będę mocno kibicował bo to będzie coś nowego na dodatek DIY więc zapewne tanie . Obawiam się tylko żeby nie pozostało tylko jedne jedyne oprogramowanie Makoka , bo laik na pewno nie napisze swojego.

Nawet jak ktoś napisze po co wam te chmury w Malawi - to fajna nowa sprawa.

Działajcie bo tak samo niektórzy piszą po co wam te niebieskie nocne - nigdy nie miałem i żyję.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno nosiłem się z zamiarem zabawy z Arduino. Z tego powodu że mam 11 latka, którego trzeba inspirować, żeby w przeszłości nie miał nudnej bezowocnej pracy, którą może zastąpić średnio rozgarnięta Siri z iPhona. W myśl zasady żeby mu coś pokazać, muszę wiedzieć co pokazuję.

Wysłane z telefonika, sorry za błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aurban6 Przespałem się z pomysłem i napiszę z jakimi problemami borykają się wydaję mi się wszyscy, którzy chcieliby zbudować sobie czadową lampę, ale którzy nie mają wiedzy, albo nie mieli styczności z elementami elektronicznymi.... na swoim przykładzie założeń kilka:

1. Kabelki - można się nauczyć lutować z youtuba, można rozszyfrować schematy, można podpatrzeć rozwiązania, ale w pewnym momencie przychodzi kurier i trzeba to wszystko ogarnąć - przykładowo mamy 4 sekcje po 3 pcb z 6 ledami każdy - do tego jeden zasilacz z wejściem i kilkoma portami wyjścia i tu pojawia się stres o to, czy nie popalimy sobie drogocennych elementów układanki, Dlatego widzę tu takie rozwiązanie:

a) ledy lutujemy nie w gwiazdeczkach pojedyńczo, tylko na długie płytki pcb w sekcje, np takie: http://allegro.pl/radiator-baza-280x30mm-na-6-diod-led-1-3w-0080-i6652179939.html?reco_id=99dda370-ab42-11e7-85d7-6c3be5bbf0c8&ars_rule_id=201

b ) każda taka płytka dostaje driver np taki: http://allegro.pl/zasilacz-driver-led-1-6-3w-600ma-12-24v-0859-i6690028942.html (tu akurat przykładowy dla moich 3W ledów) - odrazu pytanie, czy na tym etapie trzeba go zastąpić sterowanym z PWM np takim?: https://archiwum.allegro.pl/oferta/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-i6014080013.html

c) takimi sekcjami łatwiej operować i co ważniejsze dużo łatwiej je złożyć bez plątaniny kabli.

Oczywiście najoptymalniej byłoby mieć prostokątne pcb w które można by wlutować różne kolory diód i mieć tam jakiś driver do nich i gniazdo na wtyczkę, ale takie specjalistyczne płytki z 6-8 różnokolorowymi power ledami bywały w handlu za 100-150zł.

2. Chłodzenie - Tutaj trzba będzie powiedzieć wprost z naszej strony jakie temperatury na jakich radiatorach jakie diody na jakim prądzie dają, a nie w oparciu o teoretyczne wyliczenia - podejmę się tego wyzwania i wyniki porównam na kilku filmach. Oczywiście będzie to poparte liczbami, ale np z liczb nie wynika jakie są różnice z klejem a jakie ze srebrną pastą itp.

3. Koszta - te trzeba by utrzymać w ryzach, żeby całe DIY miało w ogóle sens. Niemniej jednak cześci muszą być dostępne w pl, bo niektórzy nie lubią czekać miesiąc na paczkę - pozostali sobie pogooglają.

4. Jeśli to ma być arduino to musi być proste - tu kompletnie nie wiem co kupić, więc potrzebuje linków, najlepiej nie do allegro bo aukcje potem stają się nieaktywne i za rok wątek będzie bezużyteczny. Te przykłady z tego posta z allegro to tylko przykłady na szybko. I pewnie i tak są nieodpowiednie do naszych potrzeb. Chciałbym poniżej jak już się wyklaruje co potrzeba, żeby lista była nie z allegro.

5. Skalowalność - musi być możliwa i w miarę prosta bo każdy ma inne zbiorniki, innej długości, inne potrzeby.

Np ja będę miał dwa zbiorniki, jeden 230cm głęboki na 40, drugi realnie 205 ale głęboki na 35 i przytym jestem wielbicielem silnych HQI. Czyli u mnie takie 3PCB (każdy inny kolor)*6LED*3W wysterowane na 80% max, trzeba powielić *4, u innych może będzie trzeba tylko *2, a ktoś może zechce zrezygnować z ledów niebieskich i da 2 PCB * 2 sekcje?

6. Oprócz powerledów w dzień chciałbym przetestować na tym arduino jedną taśmę led http://www.pixel-leds.com/products/252-5V-60-LED-SK6822-pixel-LED-stripe.html żeby delikatnie przechodził w nocy nad baniakiem srebrnoblady księżyc... taka druga fanaberia poza tymi chmurami.

7. Modułowość - nie kazdy może odrazu kupić ledy, radiatory, płytki, arduino, przetworniki, scalaki, ekraniki dotykowe i inne. W akwarystyce morskiej miałem ARM i ARX popularnej poleskiej produkcji DIY, która stała się komercyjna i bardzo podobało mi się że mogłem go kupić w kawałkach.

To tak na ten moment. Myślę dalej nad ilością wyjść.

Aha dla jasności - nie planuję tego produkować i odrazu mówię że cokolwiek tu zbudujemy jest do celów DIY, więc każdy robi sobie sam. Kod będzie publiczny otwarty do celów prywatnych, żeby ktokolwiek będzie chciał, mógł w nim grzebać.

Edytowane przez makok
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takiej "prostocie" mówię: https://www.youtube.com/watch?v=jbbnzNmOg9c

Jeśli taki Meanwell LDD-600H 9-56V@600mA za 18zł jest mi w stanie obsłużyć 15 ledów FS (u mnie 2*po 6 czyli dwa PCB). To fajnie bo bym go wsadził na takie poczwórne PCB jak na filmie i w sam raz obsłuży mi jedną z czterech sekcji FS dla obu akwariów. Dla tych którzy chcą o 6zł taniej rozwiązaniem są LDD-600L 9-36@600mA. Obsłużą mniej ledów, ale mają inną podstawkę, dlatego nie pasują ne te wygodne płytki PCB. 

Czyli w moim przypadku do samych ledów FS muszę mieć 4 LDD-600H na poczwórnej płytce i taki zestaw *3 dla pozostałych kolorów.

Pewnie powiecie drogo, ale raz, że tego nie trzeba kupić na raz czyli jest modułowość, nie trzeba aż tyle, czyli jest skalowalność, ale przede wszystkim jest wygoda i łatwość!

Edytowane przez makok
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
    • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
    • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
    • Zróbmy małe doświadczenie myślowe. Porównajmy 2 filtry… jeden ma 40% przepływu zbiornika na godzinę. Drugi ma 200% przepływu zbiornika na godzinę. Oba filtry są tak duże, że usuwają 100% zanieczyszczeń. Ryby produkują jednostkę zanieczyszczeń na godzinę (100%) Przyjmując, że do filtra trafia tylko brudna woda (nie miesza się z czystą) Zanieczyszczenia: Pierwszy: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 10% zostaje 22,5% po 30 minutach: 25%+ 22,5%, zostaje 42,75% po 45 minutach: 25% + 42,75%, zostaje 61% po 1 godzinie: 25% + 61%, zostaje 77,4% (czyli skuteczność filtracji to ok. 33%) itd.. (rośnie do 225% godzinowej produkcji zanieczyszczeń) Drugi: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 50%, zostało 12,5%; po 30 minutach: 25% + 12,5%, po filtracji: 18,75%; po 45 minutach: 25%+18,75%, po filtracji: 21,9%; po 1 godzinie: 25%+ 21,9%, po filtracji: 23,45% (czyli skuteczność filtracji to ok. 77%). itd. - dąży do 25%. Filtr drugi daje 10x bardziej czystą wodę. Uwzględniając, że do filtra trafia nie tylko woda brudna, ale mieszanka brudnej i czystej, że produkcja i usuwanie są procesami ciągłymi otrzymujemy: Skuteczność filtracji (maksymalna, rozumiana jako ile zanieczyszczeń zostaje usuniętych z wody przy ciągłej ich produkcji lub jaki procent wody brudnej przechodzi przez filtr). = 1-e^(-krotność przepływu). W tabelce: krotność przepływu / skuteczność filtracji 1  63,21% 2  86,47% 3  95,02% 4  98,17% 5  99,33% 6  99,75% 7  99,91% 8  99,97% 9  99,99% 10  99,995% Dla filtra @yaro przy przepływie 0,4 zbiornika na godzinę wyjdzie skuteczność filtracji ok. 33%.  Prawie 70% zanieczyszczeń zostaje w wodzie (produkowanych na bieżąco), bo ta część wody _statystycznie nie bywa w filtrze_ … Nawet jak filtr jest gigantyczny. Bez odpowiedniego przepływu nie ma wydajnej filtracji…, ale nie wystarczy zwiększyć tylko przepływ, potrzeba też odpowiedniej powierzchni dla bakterii. Zdanie „sump jest słabym machanikiem” należy rozumieć: sump o zbyt małym przepływie jest złym filtrem (i biologicznym i mechanicznym, jakkolwiek to rozumiemy). Przy dobrym przepływie będzie dobrym Zagadnienie jest dotykane w książce "Aquatic Systems Engineering: Devices and how They Function" Pedro Ramon Escobal. Polecam, choć trudna.  Z wzorów podanych w rozdziale 2 można wyprowadzić podany wcześniej wzór na skuteczność filtracji.   Przykład dotyczy akurat sterylizacji UV. Wzór 2.10 określa czas potrzebny na uzyskanie 99,99% sterylizacji. Fo - przepływ. G pojemność zbiornika. Dla krotności przepływu 9.2x to 1h. Wydaje mi się szaleństwem pchanie się w sump (stopień komplikacji) bez odpowiedniego przepływu...
    • Narybek skalara już pływa w mauzerach. p.Darek wyprzedaje stada zarodowe mniej chodliwych gatunków. Jak mówił to bierze to zagranica bo u nas nie ma chętnych pomimo niskich cen. Brałem maluchy po 12-15 pln Niestety padło zainteresowanie malawi a tanga to już w ogóle wymiera po hodowlach jak mówił. Dobrze sprzedają się żyworódki i skalary stąd zmiana gatunków na hodowli. Cześć bardziej popularnych gatunków malawi zostanie. To co się sprzedaje po sklepach. Ja specjalnie pojechałem po M. gold kawanga a on mi mówi że na ten gatunek nie ma chętnych i stado zarodowe właśnie odjeżdża Hodowle ustawią się po prostu pod klienta masowego. Z rarytasami zostanie np tan-mal ALE oni nie są hodowcami więc ceny wyższe  
    • Wracając jednak do tematu - co Moderator, myślę, pochwali 😜 - @Bojar Piotrze, czy p. Darek przerzuca się w sporej mierze na skalary już-zaraz, czy to dłuższy plan? Kupowałem u niego ryby tylko raz do swojego pierwszego akwarium, nie miałem z nim też wcześniej kontaktu; nie wiem też, czy na przestrzeni ostatniego czasu podnosił ceny. Porównałem pobieżnie 4 oferty Tan-Mal: 2/2020, 4/2023, 1/2024 i 2/2024. W pierwszej ceny są ze zrozumiałych powodów wyższe (covid, wstrzymane transporty z Afryki, itd.), ale w kolejnych nieco niższe (jak na Tan-Mal, hłe hłe), a przede wszystkim stabilne. Gdy podpytywałem p. Monikę o najświeższą ofertę, wspomniała tylko o tym, że jeśli nic nie wydarzy się z kursem € (leciał wtedy na pysk i obawiali się mocnego odbicia), to ceny powinny zostać bez zmian. No, ale zastrzegam, że nigdy nie robiłem tam zakupów, nie znam tych ludzi mniej lub bardziej osobiście - a dobrze byłoby też wiedzieć, na ile opisywana sytuacja kryzysu hodowli Malawi dotyczy również tej firmy. Może ma ktoś z Was takie informacje? W takim razie zastanawiam się nad tym, co opisywał @pulpet, skoro w jego regionie rynek akwarystyczny w ogólności ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze, to może nasz biotop ze względu na większą wrażliwość dalej odczuwa zawirowania związane z ostatnim kryzysem, zawirowaniami geopolitycznymi, covidem, wzrostem cen, itp.? Podaż owych skalarów na pewno nie odczuła tak bardzo restrykcji ostatnich kilku lat, jak ryb z Afryki, wydaje mi się. Z innej branży, ceny surowców jak stal, czy drewno i płyty wiórowe dopiero niedawno nieco spadły po rajdach ostatnich lat. A może rzecz w bardziej restrykcyjnym podejściu państw afrykańskich do odłowu ryb z jeziora Malawi?
    • @Bartek_De a gdzie ten dreszczyk emocji? Słyszałeś o randce w ciemno? To był oczywiście żart, żeby zwrócić uwagę, żeby błysnąć, żeby w końcu wprosić się do kogoś na piwo. Z tego forum to w ciągu tych prawie 20 lat poznałem osobiście tylko jedną osobę @PiotrQ, ale nie wiem czy on coś pamięta z tego spotkania  Przyjechał się uduchowiać na Jasną Górę, ale podróż go bardzo zmęczyła, a potem jeszcze zanim razem dotarliśmy... Jednak większość z Was traktuję tak jakbym się z Wami znał od lat. To też pokazuje, że fajni goście tutaj zaglądają. Przepraszam zapomniałem jeszcze o @timi-akwaria.pro, ale on był służbowo u mnie. Można powiedzieć, że przejazdem do @crav i @CoolPhone, a potem ślad po nim zaginął na parę dni 😂
    • @Andrzej Głuszyca Andrzeju, koledze chodziło o "drobne spotkania klubowiczów". Oczywiście, że również się z tym nie zgadzam. Jeśli umawiamy się na piwo w wąskim gronie przyjaciół to mamy to ogłaszać wszem i wobec i zapraszać osoby, których w życiu na oczy nie widziałem? Żaden temat czy forum nie zastąpi relacji nawiązanej na żywo, także kolego @ziemniak zapraszam do Pokrzywnej.
    • Ogólnie  trafiłeś tyle , że nie zgadzam się z tym co zacytowałem z Twojej wypowiedzi.  Na wspomniane spotkanie faktycznie nie ma personalnych zaproszeń ale zawsze w ogłoszeniach jest zaznaczone to , że dotyczą wszystkich chętnych bez względu na posiadany status . Nie jest ważne czy to klubowicz czy użytkownik. 
    • @Bartek_De tak, masz rację. Już mi Prezes przed chwilą wszystko wyjaśnił. Ja tylko nie chcę by była kolejna redukcja obsady na forum
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.