Skocz do zawartości

Pomocy - ryby padają


GERWO73

Rekomendowane odpowiedzi

To proszę o podpowiedź jakie testy kupić żeby sprawdzić wodę z mojego ujęcia, może wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Jak by się udało to teraz bym to jeszcze zakupił i w weekend wykonał pomiary.

Henryku, Ciebie jako specjalisty od wody prosze o informację jakie badania powinienem wykonać bo właśnie rozmawiałem z Panią z Laboratorium tutaj u mnie koło Zielonej Góry i jutro zawiózłbym im wodę do badania rano to na piatek miałbym wyniki tylko CO ja chcę zbadać dokładnie, czyli jakie pierwiastki czy związki oprócz oczywiście No2, No3

Edytowane przez GERWO73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy wiem i znam i mam standardową dla Malawi walizkę. Bardziej chodzi mi o dokupienie tylko na co: krzemiany, siarczany, potasy ... ??? Niestety nie jestem chemikiem. Chociaż nie wiem czy nie lepiej zbadać w laboratorium podstawowe parametry. A jak to dokładnie jakie Im zlecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, GERWO73 napisał:

To proszę o podpowiedź jakie testy kupić żeby sprawdzić wodę z mojego ujęcia, może wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Jak by się udało to teraz bym to jeszcze zakupił i w weekend wykonał pomiary.

Odczuwam dyskomfort pisania nie na temat ale pewno Andrzej jak zwykle jest na posterunku i wydzieli.:D

Napiszę jak ja bym się za ten temat dostosowania filtracji do warunków miejscowych zabrał.

Pierwsze to pomiary wody z kranu i wody z baniaka.

Kranówa - pomiar raz bezpośrednio po pobraniu i uprzednim spuszczeniu tak z 20-30l ( chodzi o wodę nie z rur i hydroforu i jego zbiornika ale taką z tych 40m głębokości bo wydaje się że podmieniasz ze 120l więc poleci bezpośrednio z tych 40m i taka zimna ?????  ) i drugi pomiar po odstaniu minimum doby w otwartym naczyniu  . To mam odpowie czy tylko woda beztlenowa z dużym poziomem CO2 czy jeszcze inne badziewia zawiera.

 Tu pomiar pH zakresem 3-10 i 7,4-9  , NO2 , NO3 , PO4

To samo woda z akwarium komplet pomiarów - wszystko testami kropelkowymi JBLa albo Saliferta.  Innych nie uznaję.

Zasadniczy problem że nie mamy testu na siarczany i nie dowiesz się ile tego masz chyba że zlecisz pomiar do sanepidu ale to droga impreza

Znacznie taniej jest pozostawić w jednym korpusie te 600ml Purolite A520E a w drugi korpus dać Microbe Lift Phos-Out4  - dlatego dobrze zmierzyć te PO4  bo ten absorber usuwa  sumaryczny poziom fosforany+krzemiany  + ale też siarczany  i powinien odetkać Purolite .

Nie mam aktualnej fotki baniaka ale na jedynej dostępnej widzę tak:

- wody nalane do wzmocnienia wdłużnego a nawet nad i na tym leżą te dwie plexy ze szparką po 2cm a między wodą i plexą chyba 1 cm przestrzeni - bez falowania wody zawsze powstanie tam poduszka dwutlenku węgla i niedotlenienie wody.

Radzę przykleić szeroką na 5cm taśmę z Lidla za 12zł 50m czarna lub srebrna i nalewać mniej wody wtedy nie widać falowania lustra wody na szybie przedniej i tlen atmosferyczny ma szansę się dostać pod plexę.  Jak chcesz a jesteś dociekliwy to masz do kupienia test kropelkowy JBLa na O2 i zmierzysz natlenienie wody w akwarium i w kranówie, ale to nie obowiązkowo.

To na początek by mieć punkt startu do optymalizacji twojego Malawi.

Te badania przez twoje wodociągi to wyjdzie kilka stów  lepiej odszukaj na allegro jest taki test za ponad 120 zł gdzie dostajesz od nich fiolkę i wysyłasz do nich próbkę swojej wody - ktoś tu na naszym forum kiedyś podesłał linka do tego ale nie mogę odszukać.

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, deccorativo napisał:

Te badania pzrez twoje wodociągi to wyjdzie kilka stów  lepiej odszukaj na alegro jes taki test za 120 zł gdzie wyssyłasz do nich próbkę swojej wody - ktoś tu podesłał linka do tego ale nie mogę odszukać.

Jeśli dobrze pamiętam to wodę do badania dawał kolega @crav 

Niestety nie mogę znaleźć tego tematu w którym podał linka do aukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/marinlab-test-wody-icp-oes-woda-akwariowa-i6692344170.html

dzięki Andrzejowi znalazłem

 

http://allegro.pl/marinlab-test-wody-icp-oes-woda-akwariowa-ro-i6692344109.html?reco_id=5a56d9e6-9792-11e7-ae10-6c3be5bb21e8&ars_rule_id=201

tu masz dwie fiolk jedna na wodę z 40m głebokości studni a druga z baniaka

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie po dobie:

Nie widać nic niepokojącego. Rybki zachowują się tak jak do niedzieli, reagują na wchodzącą osobę, widać, że są głodne, jest po prostu jak było oprócz tego, że dwie sztuki mniej.

Na 99,9% przyducha, brak tlenu ...

Ale nadal są rzeczy, których nie rozumiem. NO3 nie przekraczało nigdy 20, po podmianach 10, 10+. W niedzielę podmieniam wodę i nieszczęśliwie wyłączam cyrkulator. Po 21 godzinach ryby pływają przy powierzchni, dwie padają. O 16 wyłączam żywice i włączam cyrkulator.. O 19 pomiar NO3 i wychodzi 20-40 jest wieczór więc odczyt w takich widełkach. Podmieniam ok. 30% wody, dodaje dwie ampułki, cyrkulator oczywiście chodzi, włączam napowietrzanie i rurę z wylotu narurowca wyciągam ponad taflę wody.

Mija doba i teraz pomiar NO3 pokazuje 10, 10+. Włączam z powrotem korpusy z purolitem. 

Nawet jeśli ta wczorajsza podmiana zbiła NO3 z tych 20-40 na 10 i to by się zgadzało to skąd przez 20 godzin tak wzrosło, że wieczorem było takie duże? Tylko z powodu braku cyrkulacji , poruszania taflą wody, napowietrzania NO3 mogło tak podskoczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.