Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

To proszę o podpowiedź jakie testy kupić żeby sprawdzić wodę z mojego ujęcia, może wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Jak by się udało to teraz bym to jeszcze zakupił i w weekend wykonał pomiary.

Henryku, Ciebie jako specjalisty od wody prosze o informację jakie badania powinienem wykonać bo właśnie rozmawiałem z Panią z Laboratorium tutaj u mnie koło Zielonej Góry i jutro zawiózłbym im wodę do badania rano to na piatek miałbym wyniki tylko CO ja chcę zbadać dokładnie, czyli jakie pierwiastki czy związki oprócz oczywiście No2, No3

Edytowane przez GERWO73
Opublikowano

Firmy wiem i znam i mam standardową dla Malawi walizkę. Bardziej chodzi mi o dokupienie tylko na co: krzemiany, siarczany, potasy ... ??? Niestety nie jestem chemikiem. Chociaż nie wiem czy nie lepiej zbadać w laboratorium podstawowe parametry. A jak to dokładnie jakie Im zlecić.

Opublikowano (edytowane)
51 minut temu, GERWO73 napisał:

To proszę o podpowiedź jakie testy kupić żeby sprawdzić wodę z mojego ujęcia, może wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć. Jak by się udało to teraz bym to jeszcze zakupił i w weekend wykonał pomiary.

Odczuwam dyskomfort pisania nie na temat ale pewno Andrzej jak zwykle jest na posterunku i wydzieli.:D

Napiszę jak ja bym się za ten temat dostosowania filtracji do warunków miejscowych zabrał.

Pierwsze to pomiary wody z kranu i wody z baniaka.

Kranówa - pomiar raz bezpośrednio po pobraniu i uprzednim spuszczeniu tak z 20-30l ( chodzi o wodę nie z rur i hydroforu i jego zbiornika ale taką z tych 40m głębokości bo wydaje się że podmieniasz ze 120l więc poleci bezpośrednio z tych 40m i taka zimna ?????  ) i drugi pomiar po odstaniu minimum doby w otwartym naczyniu  . To mam odpowie czy tylko woda beztlenowa z dużym poziomem CO2 czy jeszcze inne badziewia zawiera.

 Tu pomiar pH zakresem 3-10 i 7,4-9  , NO2 , NO3 , PO4

To samo woda z akwarium komplet pomiarów - wszystko testami kropelkowymi JBLa albo Saliferta.  Innych nie uznaję.

Zasadniczy problem że nie mamy testu na siarczany i nie dowiesz się ile tego masz chyba że zlecisz pomiar do sanepidu ale to droga impreza

Znacznie taniej jest pozostawić w jednym korpusie te 600ml Purolite A520E a w drugi korpus dać Microbe Lift Phos-Out4  - dlatego dobrze zmierzyć te PO4  bo ten absorber usuwa  sumaryczny poziom fosforany+krzemiany  + ale też siarczany  i powinien odetkać Purolite .

Nie mam aktualnej fotki baniaka ale na jedynej dostępnej widzę tak:

- wody nalane do wzmocnienia wdłużnego a nawet nad i na tym leżą te dwie plexy ze szparką po 2cm a między wodą i plexą chyba 1 cm przestrzeni - bez falowania wody zawsze powstanie tam poduszka dwutlenku węgla i niedotlenienie wody.

Radzę przykleić szeroką na 5cm taśmę z Lidla za 12zł 50m czarna lub srebrna i nalewać mniej wody wtedy nie widać falowania lustra wody na szybie przedniej i tlen atmosferyczny ma szansę się dostać pod plexę.  Jak chcesz a jesteś dociekliwy to masz do kupienia test kropelkowy JBLa na O2 i zmierzysz natlenienie wody w akwarium i w kranówie, ale to nie obowiązkowo.

To na początek by mieć punkt startu do optymalizacji twojego Malawi.

Te badania przez twoje wodociągi to wyjdzie kilka stów  lepiej odszukaj na allegro jest taki test za ponad 120 zł gdzie dostajesz od nich fiolkę i wysyłasz do nich próbkę swojej wody - ktoś tu na naszym forum kiedyś podesłał linka do tego ale nie mogę odszukać.

 

 

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano
13 minut temu, deccorativo napisał:

Te badania pzrez twoje wodociągi to wyjdzie kilka stów  lepiej odszukaj na alegro jes taki test za 120 zł gdzie wyssyłasz do nich próbkę swojej wody - ktoś tu podesłał linka do tego ale nie mogę odszukać.

Jeśli dobrze pamiętam to wodę do badania dawał kolega @crav 

Niestety nie mogę znaleźć tego tematu w którym podał linka do aukcji...

Opublikowano (edytowane)

http://allegro.pl/marinlab-test-wody-icp-oes-woda-akwariowa-i6692344170.html

dzięki Andrzejowi znalazłem

 

http://allegro.pl/marinlab-test-wody-icp-oes-woda-akwariowa-ro-i6692344109.html?reco_id=5a56d9e6-9792-11e7-ae10-6c3be5bb21e8&ars_rule_id=201

tu masz dwie fiolk jedna na wodę z 40m głebokości studni a druga z baniaka

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Podsumowanie po dobie:

Nie widać nic niepokojącego. Rybki zachowują się tak jak do niedzieli, reagują na wchodzącą osobę, widać, że są głodne, jest po prostu jak było oprócz tego, że dwie sztuki mniej.

Na 99,9% przyducha, brak tlenu ...

Ale nadal są rzeczy, których nie rozumiem. NO3 nie przekraczało nigdy 20, po podmianach 10, 10+. W niedzielę podmieniam wodę i nieszczęśliwie wyłączam cyrkulator. Po 21 godzinach ryby pływają przy powierzchni, dwie padają. O 16 wyłączam żywice i włączam cyrkulator.. O 19 pomiar NO3 i wychodzi 20-40 jest wieczór więc odczyt w takich widełkach. Podmieniam ok. 30% wody, dodaje dwie ampułki, cyrkulator oczywiście chodzi, włączam napowietrzanie i rurę z wylotu narurowca wyciągam ponad taflę wody.

Mija doba i teraz pomiar NO3 pokazuje 10, 10+. Włączam z powrotem korpusy z purolitem. 

Nawet jeśli ta wczorajsza podmiana zbiła NO3 z tych 20-40 na 10 i to by się zgadzało to skąd przez 20 godzin tak wzrosło, że wieczorem było takie duże? Tylko z powodu braku cyrkulacji , poruszania taflą wody, napowietrzania NO3 mogło tak podskoczyć?

Opublikowano

Nigdy nie mierz NO3 JBLa  wieczorem - nie pamiętam już kto też na tym forum tak się "pomylił " w odczycie. Potem sam napisał że jest w szoku jaka była różnica.

Zapewne NO3 było i jest 10-20 ppm.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.