Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Po wielu różnych doświadczeniach (od żyworódek przez gurami, skalary, pielęgnice zebra czy ostatnio tęczanki) zamierzam zostać „malawistą” po tym jak urzekły mnie te rybki przeglądając waszą stronę, forum oraz odwiedzając sklepy z tymi rybkami. W wiązkzu z tym byłbym bardzo wdzięczny za trochę podpowiedzi z Waszej strony. Przeczytałem wiele artykułów i tematów na forach ale wciąż mam trochę wątpliwości. Posiadam akwarium 240 l (120*40*50) i biorąc pod uwagę wszystko co się dowiedziałem to mój pomysł jest następujący:
1.    W  akwarium piasek kwarcowy na dole (https://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/piasek-keramzyt/piasek-kwarcowy-25-kg-kreisel,p28947,l347.html). I pierwsza wątpliwość czy dla mojego akwarium (120*40) – 25kg wystarczy czy trzeba kupić dwa worki?
2.    Druga sprawa to co położyć na dno – skłaniam się ku tym kratkom malarskim. Rozumiem, że one samo powinny wystarczyć nie trzeba ani styropianu ani żadnych mat?
3.    Dekoracje to kamienie (serpentynit do zdobycia w składzie z kamieniami) oraz tło strukturalne. Na razie znalazłem takie (http://allegro.pl/tlo-strukturalne-3d-do-akwarium-120x50cm-skala-i5853898576.html?fromVariant=5849345199) ale zastanawiam się, czy będzie współgrać z seprentynitem, który jest przecież trochę zielonkawy? Czy też próbować szukać jakiegoś innego tła, ewentualnie innych kamieni (może zwykłych otoczaków)?
4.    Jeśli chodzi o obsadę to myślałem  o Chindongo saulosi/Pseudotropheus Saulosi (może forma barwna „coral” )2+6, Iodotropheus sprengerae 2+6. No i kusiłoby mnie aby dodać jeszcze Labidochromis Caeruleus 1+3. Jak czytam fora to w większości wypadków optujecie za 2 gatunkami w takiej wielkości akwarium ale 3 też nie są wykluczone. Jest to dobry pomysł? Oczywiście zapewne reaguję standardowo jak na początkującego malawistę czyli chcę mieć jak najwięcej różnych gatunków w jednym akwarium .
5.    Jeśli chodzi  filtrowanie to mam Fluval 306 i chcę go traktować jako biologiczny + wewnętrzny bym dokupił AquaEl Turbo Filter 2000. To rozumiem powinno mi zapewnić porządną filtrację, mam nadzieję.
6.    Co do oświetlenia to jeszcze nie myślałem. Mam stara standardową pokrywę WWromak (T8) i pewno jedna niebieska a jedna jeszcze nie wiem jaka. Może tutaj byście doradzili.
Będę wdzięczny za każdy komentarz abym nie popełnił jakiś kardynalnych błędów.
pozdrawiam

Przemek

Opublikowano (edytowane)

Witaj :) 

cieszy Twoje rozsądne podejście do tematu ;) odnośnie pytań...:

1. Jeden worek moim zdaniem w zupełności starczy i to niekoniecznie cały ;) 

2. Kratki będą ok, możesz też na całe dno położyć spienione pcv o grubości 3mm, to załatwi sprawę.

3. Kamienie mogą być praktycznie każde, dobierz takie żeby pasowały Ci do tła i pamiętaj, że akwarium ma się podobać Tobie, nie nam ;) kamienie staraj się po prostu ułożyć w miarę naturalnie, a nie w sztuczne "garaże", ryby i tak znajda dla siebie miejsce i swoje rewiry.

4. Na początek to świetny wybór. Polecałbym dwa gatunki, jeśli jednak chciałbyś mieć trzy, dołożyłbym może jakiś niebieski ze względu na żółtą barwę samic Saulosi, których będzie więcej niż niebieskich samców. Albo może pomyśl o Cynotilapia Zebroides Cobue? Samice są mniej urodziwe, ale mają swój urok, za to samiec wniesie bardzo dużo życia i koloru do akwarium.

5. Taka filtracja zda egzamin, jeśli Ci pasuje taki klocek jak Aquael w środku to nie widzę przeszkód.

6. Jedna świetlówka w zupełności wystarczy. Ze względu na brak roślin nie jest wymagana duża ilość światła. Dwie świetlówki to moim zdaniem może być za dużo, ale jeśli nie ma możliwości świecenia jedną to zrób tak jak kombinujesz, z jedną niebieską, a drugą np. Hagen PowerGlo. Wtedy ewentualnie możesz częściowo okręcić świetlówki folią aluminiową w celu zniwelowania zbyt dużej ilości światła.

 

Trzymam kciuki i czekam na rozwój wydarzeń. Powodzenia! ;) 

Edytowane przez MatiK
  • Dziękuję 1
Opublikowano

dzięki wielkie za szybką odpowiedź :)

2. Spienione PCV rozumiem jako alternatywa do kratek a nie obydwie rzeczy? Bo kratek nie muszę przycinać więc chyba lepiej :)

3. Z kamieniami to chcę w tym tygodniu jechać do składu i zobaczę co mają. No i właśnie na razie szukałem jakiegoś tła z takim lekkim zielonym zabarwieniem ale nie moge znaleźć. Będę szukał dalej.

4. Szczerze mówiąc to chciałbym 3 o ile to oczywiście nie jest rpzegięcie i realizacja moich zachcianek. O tych żółtych kolorach to też myślałem, ze dużo będzie ale z drugiej strony jesli bym wziął formę "coral" to one są jak rozumiem takie bardziej pomarańczowe (tak przynajmniej wyglądają na zdjęciach). No ale poczytam jeszcze o tych Cynotilapia Zebroides Cobue bo na zdjęciu wyglądają interesująco. Co do ryb to tez mam praktyczne wątpliwości. jeśli kupię małe osobniki to płeć jest nieznana i co potem jak się okaże że zamiast 2+6 mam 4+4? Wymieniacie się jakoś rybami czy jak? Mam szukać kogoś w Poznaniu kto będzie chciał samce zabrać (pewno więcej jest takich ;) ) A potem dokupienie młodszych/mniejszych rybek (w sensie samic to znwou ryzyko, że nie trafię w samice albo, że będzie ciężko z terytorializmem  A może przesadzam i niepotrzebnie się obawiam?

5. No zamierzam jeśli chodzi o wewnętrzny to go w pewien sposób trochę zasłonić poprzez kamienie jeśli da radę oczywiście.

6. Plan mam taki aby do końca września być gotowym z akwarium - w sensie zakupu kamieni, podłoza, tła, filtra, urzadzeniu akwarium i rozpoczęciu pracy zbiornika w oczekiwaniu na rybki :)

 

pozdrawiam

Przemek

 

Opublikowano

Zamiast kratek, czy styropianu dałem na dno podkładkę pod akwarium Aquaela pod rozmiar akwarium. Przyciąłem po 2 cm, z dwóch boków i mam ją na całe dno. Ma grubość ok. 5 mm i sprawdziła się idealnie. Ja mam u siebie podobną filtrację. Turbo 2000 zdaje egzamin w 100%. Poza tym plan ambitny poprawny.

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

2. Spienione pcv oczywiście zamiast kratek. Nic nie musisz przycinać, zamawiasz na rozmiar trochę mniejszy od dna za grosze i masz gotowy podkład, ale kratki też będą ok.

3. Tło samo zajdzie na zielono jak pojawią się glony ;) 

4. Jeśli trzy gatunki to zostałbym przy Cobue i "prawdziwych" Saulosi. Coral to odmiana sztucznie wyselekcjonowana, nie występuje w naturze więc nie polecam ;) kup więcej młodych (po 10 sztuk), jeśli ryby same nie dobiorą haremów to nadmiar osobników oddasz albo sprzedasz (jak już dorosną i będzie wiadomo jakie są układy). Obserwowanie ryb od małego i to jak się układają w haremy jest najlepszym co może być.

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
51 minut temu, pstaniszewski napisał:

6.    Co do oświetlenia to jeszcze nie myślałem. Mam stara standardową pokrywę WWromak (T8) i pewno jedna niebieska a jedna jeszcze nie wiem jaka. Może tutaj byście doradzili.

...jeżeli masz możliwość zastosowania  tylko jednej świetlówki ( ja mam Wromak exclusive w tym samym litrażu  i  mam taka możliwość) to polecam tylko jedną Power Glo Hagen. Jeżeli chcesz dwie albo nie możesz odłączyć tej drugiej to jako drugą możesz dać Aqua - Glo Hagen .Power z przodu a Aqua z tyłu. W świetle Power Glo Hagen  nasze pysie wyglądają świetnie.

 

57 minut temu, pstaniszewski napisał:

4.    Jeśli chodzi o obsadę to myślałem  o Chindongo saulosi/Pseudotropheus Saulosi (może forma barwna „coral” )2+6, Iodotropheus sprengerae 2+6. No i kusiłoby mnie aby dodać jeszcze Labidochromis Caeruleus 1+3.

...Saulosi Coral  jest sztuczną odmianą..mnie osobiście nie podoba się jej kolor. Natomiast Chindongo Saulosi jest po prostu piękna. Iodotropheus sprengerae  i Chindongo Saulosi jako dwa haremy  dadzą Ci piękny efekt wizualny ( oczywiście żywieniowo i charakterem są ok). Jako trzeci harem Labidochromis Caeruleus  też jest ok pod każdym względem z tym  ,że jak połączysz Chindongo Saulosi i  Labidochromis Caeruleus będziesz miał zbyt żółto. Możesz  też wybrać tylko jeden z tych dwóch gatunków. Jako trzeci  polecam Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano. Dojdzie Ci piękny niebiesko czarny kolor..Do wcześniej wymienionych haremów też będzie ok. To tyle co do obsady ..Jeżeli będziesz chciał więcej informacji o obsadach to załóż nowy temat w dziale " obsady".

 

32 minuty temu, pstaniszewski napisał:

Co do ryb to tez mam praktyczne wątpliwości. jeśli kupię małe osobniki to płeć jest nieznana i co potem jak się okaże że zamiast 2+6 mam 4+4?

..kupując młode - małe osobniki kup po 10 sztuk  i później zredukujesz. No chyba ,że kupisz dorosłe...ale wtedy umknie Tobie wiele ciekawych obserwacji

 

34 minuty temu, pstaniszewski napisał:

Wymieniacie się jakoś rybami czy jak? Mam szukać kogoś w Poznaniu kto będzie chciał samce zabrać (pewno więcej jest takich ;) )

..możesz się wymienić, możesz skorzystać z naszej giełdy , możesz po prostu oddać do sklepu.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

1. Też miałem 240 i wydaje mi się jeden worek 25kg starczy chociaż mogę się mylić po to było dawno... pamiętaj, że najpierw układasz kamienie a później sypiesz piach.

2. Jestem za spienione PCV.

3. Na temat tła się nie wypowiadam bo nigdy nie miałem, zawsze czarna folia ale kamienie (serpentynit) ok.

4. Ja zaryzykowałbym z tym 3 gatunkiem tylko nie łącz Chindongo saulosi z Labidochromis Caeruleus bo będzie bardzo żółto.

5. Filtracja zda egzamin.

6. Jedna świetlówka Power Glo z przodu wystarczy w zupełności.

Opublikowano

Witaj na forum!

10 godzin temu, pstaniszewski napisał:

6.    Co do oświetlenia to jeszcze nie myślałem. Mam stara standardową pokrywę WWromak (T8) i pewno jedna niebieska a jedna jeszcze nie wiem jaka. Może tutaj byście doradzili.
Będę wdzięczny za każdy komentarz abym nie popełnił jakiś kardynalnych błędów.
pozdrawiam

W kwestii oświetlenia możesz też zamiast świetlówki pójść w oświetlenie oparte na modułach Led...

Masz standardową pokrywę więc możesz do niej przykleić moduły a w parze z sterownikiem świtu i zmierzchu będzie tworzyło zgrany duet ;) 

Nie namawiam ale jak chcesz to poczytaj sobie na ten temat tutaj 

 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
40 minutes ago, egon44 said:

Witaj na forum!

W kwestii oświetlenia możesz też zamiast świetlówki pójść w oświetlenie oparte na modułach Led...

Masz standardową pokrywę więc możesz do niej przykleić moduły a w parze z sterownikiem świtu i zmierzchu będzie tworzyło zgrany duet ;) 

Nie namawiam ale jak chcesz to poczytaj sobie na ten temat tutaj 

dzięki za linka poczytam na pewno. Choć ja jestem niestety "kompletna noga" jeśli chodzi o kwestie techniczne i samemu to boję się ruszać i coś zmieniać, niestety. Jak oglądam na youtube akwaria z pysiami to widzę, że mimo, że oświetlenie nie jest mocne i dlatego w domyśle "nieważne" to jednak może w bardzo fajny sposób podkreślać urok akwarium i to na pewno ważny temat :).

 

 

1 hour ago, formeliusz said:

1. Też miałem 240 i wydaje mi się jeden worek 25kg starczy chociaż mogę się mylić po to było dawno... pamiętaj, że najpierw układasz kamienie a później sypiesz piach.

2. Jestem za spienione PCV.

3. Na temat tła się nie wypowiadam bo nigdy nie miałem, zawsze czarna folia ale kamienie (serpentynit) ok.

4. Ja zaryzykowałbym z tym 3 gatunkiem tylko nie łącz Chindongo saulosi z Labidochromis Caeruleus bo będzie bardzo żółto.

5. Filtracja zda egzamin.

6. Jedna świetlówka Power Glo z przodu wystarczy w zupełności.

widzę, że wszyscy jak jeden mąż odradzają saulosi z Caeruleus i faktycznie jak sobie rozpisałem kolory to byłoby 2/3 żółci a co do wersji coral to też prawda - ma być naturalnie a nie sztucznie. Generalnie otworzę nowy wątek jeśli chodzi o obsadę aby tutaj nie zaśmiecać bo nadal mam trochę wątpliwości. Ale najpierw doczytam trochę raz jeszcze o tych gatunkach co proponujecie aby nie zadawać oczywistych pytań i zabierać Wam niepotrzebnie czasu. Jadę teraz na działkę - biorę książki, wydruki z netu i będę się dokształcać a wieczorem założę nowy temat w obsadzie i poproszę o kolejne wsparcie :)

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi - są dla mnie dużym wsparciem i cennymi radami

Opublikowano

jeszcze jedno "głupie" pytanie. Wiem, ze piasek trzeba przepłukać i tak długo się płucze aż będzie woda klarowna w misce. Natomiast tak z Waszego doświadczenia - takie 25kg to ile czasu zabiera płukanie - godzinę? dwie? czy więcej? Pytanie głównie zmierza do tego, czy w jedno popołudnie będę w stanie wypłukać piasek, rozłożyć kamienie, piasek, zamontować filtry i zalać wodą - czy to trzeba rozłożyć na dwa popołudnia?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.