Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 godzinę temu, suricade napisał:

Może to za daleko idące wnioski ale mam wrażenie, że zasys filtra musi być mocniejszy niż cyrkulacja.

Masz rację zbyt mocna cyrkulacja powoduje to że najmniejsze drobinki omijają gąbki czy wloty do filtrów, nie mniej z czasem powinno wszystko tam trafić (chyba że coś nam te drobinki produkuje non stop np. pokarm).

Tak pół żartem pół serio, nieraz trzeba częściej przeczyścić szyby bo niby czyste ale nie do końca ;).

Opublikowano

I tutaj muszę przyznać 100% racji koleżance @suricade oraz koledze @eljot. Może to zabrzmi jak oczywista oczywistość ale to naprawdę działa. Po przeczytaniu dwóch powyższych postów myślę sobie a co mi tam - wyłączę cyrkulator i zobaczę. Mechanik tak jak był. Biolog również bez zmian. I co? No klękajcie narody. Ewidentnie w moim akwarium była pralka a nie prawidłowa cyrkulacja. Fakt, nie miałem zalegających odchodów bo te albo siedziały już w mechaniku albo fruwały po całym baniaku. Po wyłączeniu Tunze wszystko się uspokoiło a ostatecznie kupy jeżeli gdzieś leżą na dnie to po kilku minutach są podnoszone przez ryby i dalej płyną do mechanika. Muszę jeszcze raz przemyśleć prawidłowy obieg wody i poustawiać odpowiednio zasysy i wyloty.

Co się tyczy wody to ja na chwilę obecną odpuściłem. @luck83 poczekaj kilka dni i może tak jak radzą koleżanki i koledzy sytuacja się wyklaruje. Osobiście mnie moja woda też irytuje ale może to jest prawda co usłyszałem, że stan mojego baniaka jest na tyle świeży, że natura nie zabrała się za to wszystko. Bo patrząc z drugiej strony to co takiego masz źle, że woda ma odbiegać od ogólnych standardów? Filtracja? A co tutaj można więcej wymodzić? Parametry? Zgodnie z tym co piszesz to ideał. Obsada? Ryby małe więc do redukcji daleko. Woda? Nalewana przez ustrojstwo więc nic innego nie wymyślisz. No co takiego źle robisz, że woda ma taki a nie inny odcień? Jest jedna rzecz. Cierpliwość. Jak pewnie doskonale wiesz mnie również jej zabrakło i utworzyłem temat w podobnym stylu. Płucz gąbki, wymieniaj watę, rób podmiany i ciesz się rybami a nie zadręczaj barwą wody. Toć to hobby a nie szukanie na siłę problemów. ;) Wiem, że łatwo powiedzieć a trudniej zrobić jednak znam Twój ból doskonale bo sam się z nim borykam. Zgodnie z tym co napisałem kilka zdań temu. Ja odpuszczam na jakiś i gdy nic się nie zmieni to będę męczył userów aby pomogli. ;)

Opublikowano
Dnia 27.06.2017 o 20:57, egon44 napisał:

Spróbuj w prefiltrze zostawić tylko jedną najgęstszą gąbkę+ 1 warstwę waty i zobacz czy będzie jakaś poprawa...

Powinno być lepiej z przepływem ale na cuda nie licz ;)

Zgodnie z poradą kolegi Andrzeja @egon44 , w  posiadanym HW603a zamontowałem gąbkę ppi45 gr. 3cm oraz watolinę gr 1cm (kupiłem płaty wkładu ppi45 o wym 50x50cm do samodzielnego cięcia, wychodziło znacznie taniej, niż gotowe cięte w krążki).
Jest poprawa co do optyki wody. Daleko temu do ideału, ale zgodnie z powyższymi spójnymi sugestiami, zostawiam to tak jak jest, aż samo się wyklaruje. 
Zresztą, akwarium stoi tak, że gdy chcę zobaczyć przestrzał po jego długości, muszę przykucnąć, a na kucaka w mieszkaniu na ogół nie chodzi się więc... ;)
Ponadto przestrzał widać tylko z jednego konkretnego miejsca w salonie, które jest "miejscem przechodnim" więc tym bardziej przestaję się już czepiać tej klarowności.

Odnośnie przepływu w zestawie Unipump1500+HW603A, z uprzednich 480 litrów na godzinę wzrosło do 500 litrów na godzinę. Wspomagam się cyrkulatorem RW4 na piątym biegu w trybie pracy ciągłej, z ośmiu biegów możliwych. Jest dobrze, zamiata, nic nie zalega, zatem póki co pochodzi to u mnie dłuższą chwilę.

Równolegle czytam i zbieram informacje "pod narurowca" - przymierzam się do tego rozwiązania.

Myślę, że temat niniejszy można zamknąć. 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.