Skocz do zawartości

240 l - bolss007 początki.


bolss007

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie,

Wróciłem z urlopu i pierwsze co to badania wody. Od ostatniego pomiaru czyli od 24.05 minęło 9 dni.

Przez ten czas filtracja pracowała a zbiornik stał sobie zaciemniony. Spodziewałem się że będę mógł w przyszłym togodniu może wprowadzać rybki, tymczasem wyniki mnie zaskoczyły....

Oto one, wprowadzone także w post z wszystkimi wynikami - przeniosłem je do pierwszego postu w temacie żeby nie trzeba było szukać....

Jak to interpretować? Mi nawet ciężko w skalę JBL wpasować kolory NO2 i NO3 - zupełnie nie pasujące odcienie. - poniżej zdjęcia...

NO2= 0,8? 1,0? więcej niż 1,0??

20170602_123115_resized.thumb.jpg.062c43387e718096c2957c6674d56229.jpg

 

NO3 = 40 ppm ??!

20170602_123201_resized.thumb.jpg.64c24f1997b7b6eaaf358fc8b5c435a6.jpg

 

NH4 <0,05 ppm

Czyżby NH4 został zjedzony przez bakterie, teraz NO2 i NO3 zacznie spadać do poziomu który pozwoli na wpuszczenie ryb?

Ile może jeszcze proces potrwać jeśli to prawda? 

Z góry dziękuję bardzo za podpowiedzi.

PS. Czy zna może ktoś jakąś hodowlę w pomorskim i kujawsko- pomorskim którą można polecić lub skąd kupić? Ponawiam pytanie dot. ilości ryb które mam kupić? 

Po 10 hara, rdzawe, saulosi? Poważnie zastanawiam się czy nie zmniejszyć ilości gatunków do 1 -2 ... czy może znacie jakieś ciekawe do obserwacji i interesujące gatunki które można by wpuścic w mój baniak?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 masz poza skalą > 1.0 (witaj w klubie). NO3 może i w okolicy 40 ppm, ja generalnie porównuję sobie barwę dla testu NO3 bez tego stojaka. Aktualnie leci Ci II etap, w którym powinno spadać NO2 i rosnąć NO3. W momencie jak spadnie NO2 praktycznie do ) i urośnie NO3 masz dojrzały baniak i będzie Cię czekać jeszcze podmiana wody.

Ile potrwa ten proces? Nie wiadomo. Jednym krócej, jednym dłużej lub całkiem stanie (tak jak u mnie teraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2017 o 23:18, bolss007 napisał:

Wyniki:

Start (13.05 ): pH= 7,6 KH=19, GH=19, NO2= 0,1 ppm, NO3= 5ppm, NH4= 1,0ppm

Pomiar po 3 dniach (16.05): NO2= 0,35 ppm ; NO3 = 6-7 ppm ; NH4 = 1,0 ppm

Pomiar po kolejnych 4 dniach (20.05)  czyli 7 dni od staru czyli tydzień 5 dni roboczych i 2 weekendu :P = NO2= 0,55 ppm ; NO3 = między 10-15 ppm ; NH4 = 0,5 ppm

Po kolejnych 4 dniach (24.05) czyli 11 dni od startu: NO2= między 0,4-0,5 ppm, NO3 = między 5-10 ppm, NH4= 0,5 ppm 

Po kolejnych 9 dniach (02.06) czyli 20 dni od startu: NO2= między 0,8-1,0 ppm, NO3= 40 ppm ? , NH4<0,05 ppm

Patrząc po dzisiejszym wyniku parametrów wody zrobił bym 30-40% podmiankę wody...

Za dwa dni pomiar i podane wyniki w 1 poście i jak NO2 spadło by do poziomu 0,025- 0,05ppm to bym zarybiał zbiornik...Pomiar NO3 ,NO2 ,NH4 obowiązkowy...

Ale to moje zdanie i nie każdy może się z tym zgodzić ;) 

 

Co do obsady to zakup po 10szt maluchów z każdego gatunku a potem zrobisz redukcję no chyba że ryby cię uprzedzą :) 

Oczywiście możesz iść w dwa gatunki jak tam wolisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz dwie opcje:

opcja Matika  :)

albo opcja egona i od razu bez czekania podmiana ale minimum 50% wody przez ustrojstwo ( stara woda jest bezwartościowa bo w niej nie ma bakterii nitryfikacyjnych po takim czasie no może z 1% ) i zaraz po tym dodanie nowej porcji bakterii - nawet 2-3 ampułki Prodibio Biodigest oraz od razu pomiar NO2 i NO3 by mieć nowy punkt odniesienia.

Ogólnie dojrzewanie  idzie bardzo dobrze , choć znowu jakieś ogromne ilości pożywki się pojawiły bo start był z NO3 =5ppm i powinien się skończyć dawno temu na poziomie NO3 -15-20ppm a ty już masz NO3 znacznie powyżej 40ppm. a jeszcze azotyny NO2 poza skalą.

Nie mogę dojść skąd tyle pożywki się pojawia i to już któryś z kolei kolega startujący. Czyżby pojawiła się w handlu nowa WA 50% a koledzy nie czekają z odczytem NH4 15 minut - no nie wiem gdzie leży błąd.

Tak czy siak czeka cię duża podmiana wody albo i dwie duże więc moim zdaniem nie ma co zwlekać..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deccorativo powiem Ci, że ja startowałem na WA Chempura 25% http://allegro.pl/amoniak-woda-amoniakalna-r-r-25-250-ml-czysty-i6752874401.html

Kolega @luck83 z tego co czytałem również na WA tego samego producenta, tylko on podawał rozstrzał 24-28% amoniaku. Więc może coś jest na rzeczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jello napisał:

Kolega @luck83 z tego co czytałem również na WA tego samego producenta, tylko on podawał rozstrzał 24-28% amoniaku.

Taki przedział (24-28%) jest zawarty na etykiecie szczegółowej, nie mniej, producent  (Chempur) podaje na etykiecie głównej 25%.

 

Tu link do etykiet:

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WA z Leroja, 25%. Tyle że wlewałem powoli i dobijając NH4 do parametru jaki miał być dolewając po trochu.

NH4 czekam nawet dłużej niż 15 minut. 

Czyli zrobię tak: 50% podmiana wody. Pomiar parametrów + Seachem Stability. Piszą że najpierw nakrętka na 40l na świeżą wodę, a potem co tydzień nakrętka na 80l wody. Mam 225 l kubaturowo wody czyli prawie 3 nakrętki wleję.  Potem będę patrzył na wyniki.  Dzisiaj mam jeszcze akurat trochę czasu na to więc nie ma co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.