Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam,

Pierwsze akwarium. Doświadczenia jako takiego brak.

Czytam i jak w przysłowiu im więcej wiesz tym bardziej wiesz że nic nie wiesz.. Może nie do końca teorią na nartach się jeździć się nie nauczysz..

Więc prośba o pomoc w doborze. 

Baniak: długość 120 x szerokość 40 wysokość 50cm.

Baniak wysoki, serpentynit na h= 20-25 cm max, więcej się bałem ze względu na wagę i wąskie akwarium dawać. 

Myślałem o yellow, myślałem o rdzawych... to są standardy z tego co widzę...

ale to o co chcę spytać to czy i w jakiej kombinacji ew. mógłby się pojawić w środku gat. Metiaclima Zebra Red- Red (Red-Blue??) gdzieś czytałem że one do większych baniaków, gdzieś że wcale nie, gdzieś że pływają w toni więc tu wysokośc byłaby atutem...

Jakieś podpowiedzi. Wybicie z głowy bezedur?

Jakieś inne obsady z podobnymi kolorystycznie (biel z dodatkami), możiliwymi kombinacjami?  

Wdzięcznym za pomoc.

Pozdrawiam

 

WYNIKI: 

 

Tabelka.png

Edytowane przez bolss007
Opublikowano

Witaj na forum :) 

może na początek - 50 cm to wcale nie wysokie akwarium, raczej standard/minimum ;)

Redy są za duże do tego zbiornika.

Kamienie spokojnie możesz załadować większe i wyższe, byle miały solidną podstawę i nie stały na piachu, wtedy nie ma się czego obawiać.

Jak biel z dodatkami i do tego litrażu to Cynotilapia Hara Gallireya Reef. Do tego Chindongo Saulosi, Iodotropheus Sprengerae i będzie git. Możesz oczywiście kombinować, bo trochę tego jest jakby pokombinować. Labidochromis sp. Perlmutt na przykład. Może nie biel, ale perłowo/żółto/czarno. Do nich też spokojnie można dobrać Rzawe i Saulosi, albo Hary. No możliwości obsad jest wiele ;) 

A wątek przenoszę do podstaw bo nie zapowiada się na samą obsadę ;) 

Opublikowano
7 godzin temu, bolss007 napisał:

Baniak: długość 120 x szerokość 40 wysokość 50cm.

Baniak wysoki, serpentynit na h= 20-25 cm max, więcej się bałem ze względu na wagę i wąskie akwarium dawać. 

Myślałem o yellow, myślałem o rdzawych..

Serdecznie witam na forum ,

i korzystaj z rad. Masz od razu kilka wariantów obsady do wyboru.

Na ostateczny wybór obsady masz cały miesiąc na zastanawianie się  ale kamienie już ustawiłeś - czy na podkładkach - czy leżą wprost na szybie? albo na piasku? piach płukałeś?

Staraj się działać logicznie czyli po kolei i nie zaczynać od tematów które są na końcu pasa startowego.

Zacznij od wody w kranie ,  bo pH masz doskonałe ale poziom azotanów  przez 3 miesiące wzrósł  aż o 1ppm i niebezpiecznie zbliża się do 10ppm a to warunkuje o jakiej wersji ustrojstwa powinieneś w pierwszej kolejności pomyśleć, bo w zapale można nalać wody z chlorem nawet kubłem, a jonu amonowego i amoniaku też już nieco masz w tej kranówie..

Opublikowano

Piasek jest ok, pod kamieniami 2 x podkład pod panele przycięty po obrysie, kamienie wyszczotkowane wygrzane wrzątkiem, badałem wodę nim przyszła walizka innymi testami (Tropical) chlor wychodził nisko, azotany w zakresie - Ustrojstwo wersja 1 - i takie mam. Czytałem u Ciebie że typ warunkują NO3 nie NO2 - te rzeczywiście wyszły na poziomie 5-10 mg/l. Woda lana przez ustrojstwo mam nadzieję że nie za szybko, mierzyć czasu nie mierzyłem, ale na hurra nie było. Temat dot. obsady to wrzutka bo wiem że mam jeszcze czas na to. Stan na dziś to woda nalana do baniaka, lałem do nocy teraz trzeba do pracy. Wrócę to zrobię testy jeszcze raz z walizki JBL skoro już przyszła.

Sugerujesz wylać wodę zmienić ustr. + zalać od nowa? 

Opublikowano

Temat ci moderator przeniósł do "Podstawy"więc możemy pisać o wszystkim w twoim akwarium. O obsadzie już wiesz . Teraz po twojej odpowiedzi wiem że nie zrobiłeś żadnego błędu młodzianka czyli świeżaka.:D.

Nic nie sugeruję ino pytałem ;) nic więc nie wymieniaj tylko wklej fotę po całości to wtedy ci się zasugeruje co do zmiany j i startuj  baniak - nie sugeruję jaką metodą byle skuteczną.

powodzenia

  • MatiK zmienił(a) tytuł na 240 l - bolss007 początki.
Opublikowano (edytowane)

Dzięki za pomoc. 

hmm z testami czekam do rana, czytałem że światło lamp przekłamuje. 

Dzsiaj uruchomiłem wewnętrzny + grzałkę. Wewnętrzny rozumiem tylko na gąbce, bez ceramiki?

PS. Foto na razie chyba nie ma się czym chwalić :)

Ps.2. Filtry Aquaela: kubeł Unimax 500, wewnętrzny Turbo 2000.

Ps.3. Przy nalewaniu wody pod górną ramkę patrzyłem jeszcze czy nie ma nierówności lewo prawo. Delikatnie zakrzywienie lustra wody o 1mm było na długości. W sensie nie tak że wyraźnie lustro było krzywe ale menisk zniknął później z jednej strony. Jest zagrożenie złego wypoziomowania?

20170509_222042.thumb.jpg.0ff8eeb30fcdb877d435a6ee4d19f0fb.jpg

Edytowane przez bolss007
Opublikowano

@bolss007 mechanika bym dał niżej(około 5 cm nad piaskiem) w przerobił bym wylot z kubełka skierując go w stronę tafli wody tak aby nią poruszał...

No chyba że zamierzasz jeszcze dołożyć falownik to wylot z kubełka możesz zostawić jak jest teraz...

Aha wylot z kubełka skieruj na przednią szybę po skosie gdzieś na połowę długości zbiornika w ten sposób będziesz miał cyrkulację wody z zbiorniku...Potem ewentualnie jak dojdą ryby to skorygujesz...

Mechanik niżej jak pisałem wyżej tylko pozbył bym się tej białej rurki z napowietrzacza bo jest zbędna... 

Opublikowano
9 godzin temu, bolss007 napisał:

wewnętrzny Turbo 2000.

Patrząc na filtr w Twoim baniaku i porównując go ze zdjęciem z dowolnego sklepu, rozumiem, że można dowolnie zakładać moduły filtracyjne i nie montować pojemnika na biologię, a zostawić jedynie gąbkę? 

Opublikowano (edytowane)

Idąc dalej.

1. Mechanik zjechał 5 cm nad dno. Kierunek dyszy skorygowany, wężyk do napowietrzania usunięty.

2. Przyjąłem sam że skoro nie podłączam jeszcze kubła, nie rozpocząłem startu na WA to ceramiki też nie wkładam jeszcze i dlatego filtr jedzie na samej gąbce. Opinie? Błąd?

3. Umiejscowienie i sposób podłączenia dysz do i z kubła zgodny z instrukcją i intuicją. Nie wszystko widać na zdjęciu poniżej szkic. Rodzaje końcówek zmienię po zassaniu wody do kubła (jak w instrukcji). Jak są błędy nie bójcie się pisać :P

4. Zmierzone parametry wody, 

A. Kranówa: pH: 7,5-8,0, KH=19, GH=21, NO3= 4-5ppm, NO2<0,01 ppm

B. Woda z baniaka po 24h od nalania: pH: 7,5-8,0, KH=21, GH=19, NO3= 5ppm, NO2<0,01 ppm, NH4<0,05 ppm

Z odczynnikami nie bawiłem się od laborek 10 lat temu więc mogę mieć jakieś odchyłki (KH, GH?)

5. Wczoraj woda taka nie była, dzisiaj zrobiła się mętna zdziebko... sugestie?

Plan: o ile nie ma błędów to jutro WA + bakterie Sachem Stability + uruchomienie kubełka. 

5913790e3fa9e_NowyDokument107_1.thumb.jpg.8209fe7d0ffb9db23c1d05f38dbee26a.jpg

 

Szczałki z i do kubła oczywiście schematyczne, nie uruchomiony.

 

Edytowane przez bolss007
Opublikowano
8 godzin temu, bolss007 napisał:

Opinie? Błąd?

same błędy kolego:D

8 godzin temu, bolss007 napisał:

wężyk do napowietrzania usunięty.

usunąć cała dyszę venturiego czyli nie tylko wężyk ale i tą rurkę z fiutkiem na założenie wężyka  zobaczysz jakiego kopa filtr dostanie.

Ad2 - ty nawet nie myśl o założeniu turbo czyli tego kubka z ceramiką do AqC 2000 - złoże będzie tylko 1 litr w kuble Unimax500 a i on będzie prawie pusty.:D  Mnie tam razi już  to czarne wielkie w prawym rogu baniaka , grzałka jak kij do bejsbola ( połóż go na piasku za kamieniami) i ten termometr jakby nie było takich elektronicznych za 6 zł .

Ad3 - wszystko żle:D kubeł ma dwa zasysy ale tylko jeden powrót:D więc szkic zły i nie boję się tego napisać.

tak kombinuj z ustawieniem kubła w szafce i podłączeniami by węże były skrócone do maxa  szczególnie te dwa zasysowe.

Dwa zasysy powinny być nisko max 5cm nad piaskiem a jeden powrót  wysoko tuż pod powierzchnią wody by poruszał taflą wody a nawet spadał do wody wtedy film bakteryjny usuwa bo zaraz napiszesz co totto białe pływa po wierzchu.

Ad 4 wygląda że kupiłeś walizkę testów JBLa  więc masz skalę pH 7,4-9 - w przyszłości kup takie uzupełnienie ale woda ok jeśli lana przez ustrojstwo to startuj.

W czasie startu gasisz światło zupełnie zakładasz na baniak koc by nic absolutnie nie korciło ciebie do patrzenia na wodę i pchania łap do baniaka , temperatura na 30C i co 4-5 dni mierzysz tylko 3 parametry

NH4, NO2, NO3

Ad5 za patrzenie na wodę dostajesz duży minus kolego  -i to już  przed startem :D czekają cię inne plagi które jak zakryjesz baniak przejdą niepostrzeżenie;)

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.