Skocz do zawartości

Budowa szafki.


M_sobo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może przedstawię jak można łatwo, ładnie i tanio zrobić samemu szafkę o wymiarach 120/ 40/ 70h, na akwarium 240 litrów.

Do wykonania szafki potrzebne nam będą dobre chęci i umiejętność posługiwania się wiertarką i żelazkiem :D

Płyty można dociąć np. w Castoramie, resztę potrzebnych rzeczy też tam znajdziecie. pamiętać trzeba, docinając płyty, w jaki sposób mają iść słoje, czyli wzór na płycie, dla ułatwienia- pierwsze podane niżej wymiary (120cm, 70cm itd.) oznaczają pionowe słoje, lepiej poinformować gościa w sklepie bo zazwyczaj tną jak idzie i zbytnio tego nie kumają.


Szafka o wymiarach 120/ 40/ 70:

- blat 120 x 41,8

- boki 70 x 40 x 2 sztuki

- plecy 58,2 x 116,4

- spód 40 x 116, 4

- przegrody 58,2 x 38,2 x 2 sztuki

- cokoliki 10 x 116,4 x 2 sztuki

- drzwiczki 58 x 40

- półkę najlepiej odmierzyć i zamówić po skręceniu szafki, bo łatwo się pomylić.

- 2 opakowania obrzeża meblowego w sumie 10 metrów

- 50 sztuk konfirmatów na wiertło 6

- 12 sztuk stópek na gwoździach, by szafka nie stała bezpośrednio na podłodze

To nam wystarczy by szafka wyglądała tak-


image002id2.jpg


Za te płyty zapłacimy mniej więcej 95 zł, przy cenie 32 zł. za 1 metr2,

w sumie tych płyt wychodzi nie całe 3 m2, drzwiczki i półeczkę można dokupić zawsze i zamontować później, natomiast całkowity koszt szafki łącznie z drzwiczkami, półką, konfirmatami i obrzeżem meblowym, przyklejanym na gorąco żelazkiem nie przekroczy 150 zł. Skręcanie należy zacząć os skręcenia boków i cokolików, następnie przegrody i na końcu blat. Myślę, że warto zrobić taką szafkę samemu i zaoszczędzić parę groszy :wink:

Dodając drzwiczki i półkę szafka będzie wyglądać tak:

szafkamsve4.th.png


Mam nadzieję, że w miarę czytelnie to wyjaśniłem i opisałem :D

Życzę miłej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie to już w rękach wykonawcy :wink:


Wkleję swój projekcik trochę bardziej masywny :wink:


calazw6.th.jpg


frontkl2.th.jpg


bokqu2.th.jpg


Formatki (wymiary w mm):

530 x 1260 – 3szt. – spód i płyta pod blatem

600 x 1300 – 1szt. – blat kuchenny

600 x 530 – 4szt – boki

654 x 1260 – 1szt – plecy

530 x 518 – 2szt – półki

518 x 510 – 1szt. – półka


Do tego jeszcze nóżki 6-8 szt. Fronty i półki do szafek bocznych najlepiej dobrać po skręceniu całości, bo zależy na jakiego operatora piły się trafi, mi raz przyciął milimetr za dużo raz 2mm za mało, wskutek czego fronty i półki musiałem przycinać. Blat przykręcamy na końcu tak aby wystawał z każdej strony poza obrys szafki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że szafka gotowa to może opisze swoje wrażenia, na końcu dorzucając efekt w postaci zdjęcia. Pierwsza rzecz, że całkiem fajna zabawa takie majsterkowanie (pierwszy raz zdarzyło mi się tak coś składać samemu od podstaw :D). Niestety zmuszony byłem robić wszystko na szybko, jako, że w studenckim mieszkaniu nie mam prawie żadnych narzędzi i musiałem mocno streszczać się z pożyczoną wiertarką. Ale w sie wyrobiłem. Szafka jest, szafka stoi, szafka jak opoka skalna Norwegii :D

To może parę słów o kosztach, dla przyszłych chętnych, bo głównie ceny nowych szafek skłoniły mnie do działania na własną rękę. Więc wygląda to, Panie i Panowie tak:


- płyty wiórowe - koszt - 64 zł - najtaniej ze względu na kolor, ponieważ jest biała (i tak będzie stała między meblami, na blacie będzie akwa, a przód zakryję drzwiczkami w kolorze: buk lub orzech). W przypadku płyt z innych kolorów cena wzrasta o 30 zł wzwyż:))

- konfirmanty (6) - zużyłem 50 sztuk, chociaż jeszcze z 5 by się przydało :D) cena wraz z kluczykiem - 10,50

- obrzeże meblowe - 2 opakowania - 10 zł

- stopki na gwoździach (3 pudełka po 4 szt) 18 zł


Razem: 102 zł 50 gr (dla mnie to świetna cena za szafkę :D)

Wszystkie zakupy w Castoramie, poza konfirmantami, gdyż tam pan z obsługi twierdził, że te wkręty w rozmiarze 6 nie istnieją ;p


Jako, że jestem zupełnym laikiem w tworzeniu mebli, ich budowaniu oraz skręcaniu napisze kilka uwag, które, być może, przydadzą się innym laikom :)


- nie śpieszyć się, majsterkowicze, ja zmuszony do pospiechu dałem ciała przy kilku nawiertach, wprawdzie zakryję je bez problemu, ale po co mi to? :D powoli sobie wymiarować, znaczyć i wiercić.


- w pierwszym etapie składania szafki (cokoliki, boki, podstawa) przydatna jest pomocna dłoń, która przytrzyma, dociśnie i dopilnuję, żeby wszystko było jak od linijki. Ja robiłem wszytko sam i kombinowałem na różne sposoby z blokowaniem, opieraniem itd, aby podczas wiercenia nic się nie przesuwało. Okupiłem to paroma mm krzywizny w kilku miejscach, choć po skręceniu i tak wszystko ładnie się docisnęło.


- przy prasowaniu obrzeży ustawić płytę na sztywno (np między dwoma krzesłami) bo przy długich krawędziach taśma może się przesuwać. Zaczekać ze ścinaniem krawędzi dłużej niż 2 min, zalecane na opakowaniu (najlepiej 4-5 min). Zbyt świeża taśma kruszy sie na kątach. Nadwyżkę obrzeża można po prostu ściąć nożem. Ja zastosowałem sie do rady Marcina (M-sobo) i "zdarłem" to tępą strona noża kuchennego, równolegle to blatu, po czym przetarłem papierem ściernym. Więcej roboty, ale ładniej wygląda.


- nie ruszać, nie przestawiać szafki dopóki nie zamontujemy pleców i podstawy, które usztywnią boki i cokoliki, gdyż wkręty mogą sie wyrobić, wszystko nam sie pokaszani i trzeba będzie mierzyć i ustawiać od nowa


- jeszcze a propos zakupów: warto w castoramie, przy składaniu zamówienia na płyty powiedzieć sprzedawcy, że potrzebujecie naprawdę równych, inaczej będziecie reklamować. Może weźmie to pod uwagę. Żadna z moich płyt nie była bowiem idealna. Puknęli się właściwie wszędzie: od 2 do 6 mm. W efekcie np jeden cokolik musiałem dać nieco pod skosem, aby dokładnie przylegał do boków. Choć po zaaplikowaniu odpowiedniej ilości konfirmantów wszystko i tak się dociśnie, to ucierpi na takim niedomierzeniu estetyczna strona naszej szafki.



Podsumowując, całkiem fajna zabawa. Roboty dla nieznającego się na rzeczy oceniam na: 6-8 h. Podejrzewam, że z czyjąś pomocą da radę nawet i w 4 h. Materiały są ogólnie dostępne, przy czym należy przygotować sie na to, że castorama nie przytnie płyt na miejscu ( ja tak myślałem w swej naiwności :oops: ) i trzeba im złożyć wizytę 2 razy (ważne dla tych, którzy podobnie jak ja nie dysponują własnym autem. Żeby złożyć zamówienie, można śmignąć autobusem, nie trzeba nikogo angażować :wink: )


Poniżej efekty mojej pracy. Choć zdaję sobie sprawę, że można to było zrobić dokładniej i estetyczniej, to ten mebelek podoba mi się bardziej niż wszystkie aquaboro na allegro. Ponieważ zrobiłem go sam :)


Widoczna na zdjęciu jest prawie gotowa. Dojdzie jeszcze jedno obrzeże na prawy bok, podstawę, oraz białe zatyczki, które zakryją łebki konfirmantów oraz kilka nietrafionych nawiertów :)


Wstępna próbę wytrzymałościową już przeszła. Siadłem na niej ja oraz 5 dziewczyn z mojego mieszkania. Razem dobrze ponad 300 kg (podejrzewam, że około 350-360). W uroczej ciasnocie spaliliśmy na niej po marlboro, szafka nawet nie stęknęła, nigdzie nic nie wylazło, nic nie trzasnęło, nic się nie rozparło. Zdjęć z tejże próby niestety nie przedstawię, ponieważ dziewczynki popuściły wodze fantazji, zadziałała cenzura i otrzymałem jedynie zdjęcia samej szafki

:lol:


Na zakończenie fotki oraz podziękowania dla M_sobo. Dzięki Ci Marcinie za projekt, za rady i za telefon. Jesteś gość :)


Pozdrawiam

Zealota


obraz076oh3.th.jpg


obraz068ku3.th.jpg


obraz069ox6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.