Vitek Opublikowano 29 Kwietnia 2017 #1 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 (edytowane) Witam wszystkich malawistów. Nie jestem zółtodziobem jeśli chodzi o akwarystykę. Moja przygoda z akwarium zaczęła się kiedy miałem 6 lat od słoika litrowego i cierników wyłowionych z rowu. Moje doświadczenie rosło z czasem jak również z szeregiem innowacji jakie pojawiały się na rynku. Ręcznie robione pompki głośniejsze od chóru kościelnego, ramowe, klejone kitem i przeciekające akwaria zastąpione zostały nowoczesnym sprzętem akwarystycznym. Zmieniały się również moje preferencje co do biotopu. Nie zmieniło się jedno zamiłowanie do ryb akwariowych. Jednak dużo się zmieniło, gdy po raz pierwszy zobaczyłem pyszczaki z jeziora Malawi. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Zaczęło się ok, 2004 roku (skoryguję to) w akwarium 108 l, które b. szybko przeszło na 200 l, by w konsekwencji był zbiornik 375 l. 150x50x50. Rybcie kupowałem od Romana Pawlaka, Andrzeja Szulca i p. Sylwestra z Ozorkowa (zanany lokalnie hodowca), dbając zawsze o pochodzenie ryb. Po 6 latach przygody z malawi musiałem zlikwidować akwarium z przyczyn osobistych. Obecnie zakładam nowe malawi. Wszystko już mam, czekam na dostawę. Będzie to zbiornik 120x40x62 Aquael Opitiwhite Glossy w kolorze białym. Oszczędźcie sobie pytań dlaczego takie małe. Takie (na razie) będzie i koniec. Chcę zastosować tło wewnętrzne ale niezbyt grube by oszczędzić miejsca w akwarium, wykonam je sam lub kupię na portalu społecznościowym tło strukturalne. Problem mam z kamieniami lub skałami bo mam taki wybór ze nie wiem co ładniejsze i będzie lepiej wyglądało. Wiem czego chcę, ale największy problem może być z rybami bo nie wiem czy w moim regionie dostanę ładne egzemplarze. Pewnie będę was prosił o pomoc i porady związane z dalekim i długotrwałym transportem. Jak macie doświadczenia z takowym możecie już pisać. Transport z Polski może od kogoś z was do Oslo/Asker. Planowana obsada (w haremach 1-4): 1.Melanochromis auratus 2.Melanochromis cyaenorhabdos 3.Metriaclima estherea 4.Pseudotropheus demasoni 5.Labidochromis caeruleus 6. Pseudotropehus saulosi 7.Pseudotropheus socolofi Oczywiście nie wszystkie gatunki. Zdecyduję się na 4 rodziny. Edytowane 30 Kwietnia 2017 przez Vitek błąd literowy
egon44 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 #2 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 Witaj na forum! Widać z tego co piszesz że masz wszystko przemyślane co chcesz osiągnąć itp.(no może oprócz obsady ale to temat na inny dział ale moim zdaniem w takim zbiorniku nadają się max 3 gatunki)... Co do kamieni to jakie zamierzasz użyć?Masz jakieś fotki? Powodzenia życzę i czekam na fotki z zakładania zbiornika oraz efekt końcowy
Vitek Opublikowano 29 Kwietnia 2017 Autor #3 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 Postaram się dokumentować wszystko na bierząco. Zaraz wychodzę na pierwsze łowy kamieni i skałek. Do zwiedzenia mam 3 wybrzeża z różnymi kamieniami. Co do Obsady w swoim 375 l miałem 6 rodzin. Dzięki temu że było dużo kryjówek stworzonych z ponad 250 kg kamienia skały filitowej rybki miały się świetnie w super kondycji i wszystkie gatunki się rozmanażały bez problemowo.
egon44 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 #4 Opublikowano 29 Kwietnia 2017 1 minutę temu, Vitek napisał: Postaram się dokumentować wszystko na bierząco. Zaraz wychodzę na pierwsze łowy kamieni i skałek. Do zwiedzenia mam 3 wybrzeża z różnymi kamieniami. W takim razie wrzucaj fotki co tam ciekawego znalazłeś 2 minuty temu, Vitek napisał: Co do Obsady w swoim 375 l miałem 6 rodzin. Dzięki temu że było dużo kryjówek stworzonych z ponad 250 kg kamienia skały filitowej rybki miały się świetnie w super kondycji i wszystkie gatunki się rozmanażały bez problemowo. W kwestii obsady bardziej chodziło mi o to żeby zaobserwować jak najbardziej naturalne zachowania ryb... Ale to twój wybór i zrobisz co będziesz uważał za stosowne... Dobra kończymy OT w tym dziale bo za chwilę nas moderator pogoni No chyba że poprosisz go żeby twój temat przeniósł do działu ''podstawy''...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się