Skocz do zawartości

Dobór pokarmu do obsady


Zygi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Akwarium i cały sprzęt zamówiony, schodzi się wszystko powoli, obsada wybrana więc zakładam wątek o żywieniu jakie wybrałem  do mojej obsady:

- Chindongo saulosi

- Iodotropheus sprengerae

- Cynotilapia Hara Gallireya Reef

 

Ad1. I tu chciałbym zacząć od podstawowych pokarmów suchych jakie wybrałem tj.

- OSI SPIRULINA FLAKES 63g

- OSI CICHLID FLAKES 63g Płatki dla pielęgnic

- OSI HS Aqua VIVID COLOR FLAKES 35g/200ml

- Tropical D-ALLIO Plus czosnek dla paletek 100ml

- SUPER SPIRULINA FORTE MINI GRANULAT tropical 100g

Czy te pokarmy i ilości będą dobre do tej obsady? Jakie konfiguracje karmienia byście polecili? Wiem, o pokarmach na forum jest multum informacji ale nie każda obsada jest taka sama więc liczę na Wasze doświadczenie czy wszystko dobrze dobrałem.

Ad2. Jak jest z karmieniem pokarmem świeżym typu szpinak, ogórek, sałata itp. W opisach ryb jest to podane a na forum cisza jeśli chodzi o żywienie świeżym. Jakie jest wasze zdanie na ten temat, czy taka obsada może taki świeży pokarm dostawać?

Ad3. Podobne pytanie do poprzedniego tylko chodzi o mrożonki. Oczywiście nie mówię tu o ochotce, której nie powinno być, lecz o "mrożonej artemii i rozwielitce, ale także larwy wodzienia czy nawet mięczaki o przeznaczeniu kulinarnym"(cytat z opisu saulosi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Zygi napisał:

Ad1. I tu chciałbym zacząć od podstawowych pokarmów suchych jakie wybrałem tj.

- OSI SPIRULINA FLAKES 63g

- OSI CICHLID FLAKES 63g Płatki dla pielęgnic

- OSI HS Aqua VIVID COLOR FLAKES 35g/200ml

- Tropical D-ALLIO Plus czosnek dla paletek 100ml

- SUPER SPIRULINA FORTE MINI GRANULAT tropical 100g

 

Swoją drogą chyba jedna spirulina by wystarczyła , skoro zdecydowałeś się na OSI to tego tropicala chyba już nie będziesz potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zygi napisał:

Witam wszystkich.

Akwarium i cały sprzęt zamówiony, schodzi się wszystko powoli, obsada wybrana więc zakładam wątek o żywieniu jakie wybrałem  do mojej obsady:

- Chindongo saulosi

- Iodotropheus sprengerae

- Cynotilapia Hara Gallireya Reef

 

Ad1. I tu chciałbym zacząć od podstawowych pokarmów suchych jakie wybrałem tj.

- OSI SPIRULINA FLAKES 63g

- OSI CICHLID FLAKES 63g Płatki dla pielęgnic

- OSI HS Aqua VIVID COLOR FLAKES 35g/200ml

- Tropical D-ALLIO Plus czosnek dla paletek 100ml

- SUPER SPIRULINA FORTE MINI GRANULAT tropical 100g

Czy te pokarmy i ilości będą dobre do tej obsady? Jakie konfiguracje karmienia byście polecili? Wiem, o pokarmach na forum jest multum informacji ale nie każda obsada jest taka sama więc liczę na Wasze doświadczenie czy wszystko dobrze dobrałem.

Ad2. Jak jest z karmieniem pokarmem świeżym typu szpinak, ogórek, sałata itp. W opisach ryb jest to podane a na forum cisza jeśli chodzi o żywienie świeżym. Jakie jest wasze zdanie na ten temat, czy taka obsada może taki świeży pokarm dostawać?

Ad3. Podobne pytanie do poprzedniego tylko chodzi o mrożonki. Oczywiście nie mówię tu o ochotce, której nie powinno być, lecz o "mrożonej artemii i rozwielitce, ale także larwy wodzienia czy nawet mięczaki o przeznaczeniu kulinarnym"(cytat z opisu saulosi)

Tak jak Qubeku pisze jedną spirulinę sobie można darować. Moim zdaniem granulat sobie odpuść do puki ryby podrosną. 

Z pokarmami warzywnymi takimi jak opisujesz,  jak najbardziej można podawać. Najlepiej gdyby były z własnego ogródka, pozbawione różnej chemii itp rzeczy. Chociaż teraz kupując w warzywniku jest większa szansa, że trafisz na dobry produkt. Np ogórka sparzasz w gorącej wodzie nabijasz na patyk, widelec czy coś i do akwarium. Tylko nie wrzucaj pół ogórka, wystarczy mały kawałek na kilka minut bo zaraz warzywo na oknie i zrobi się breja.

Co do mrożonek, różnie ludzie piszą, że są złe, a to dobre, nigdy nie wiesz czy były rozmrożone i ponownie zamrożone co mogło doprowadzić do popsuć pokarmu. Jeśli się zdecydujesz na mrożonki, to rozmroź je by nie było granulek lodu, przepłukaj przed podaniem i najlepiej wrzuć do siatki, koszyczka by nie rozpłyneły się po akwarium. Z darów morza to polecana jest krewetka, małże tu też warto wiedzieć jak były przechowywane. Ważne jest by były bez przypraw, zwykłe surowe, można obłożyć czosnkiem kilka godz przed podaniem. Drobno posiekać małże czy krewetkę by ryba jej za bardzo nie memłała bo tu też zrobi się zmętnienie wody, zresztą przy tych owocach morza zawsze nastąpi zmętnienie. Po prostu jak będzie bardzo drobno posiekana to ryby nie będą się zapychać. Przy większym kawałku będzie to wyglądało jakby ssała landrynka. 

Na koniec puenta. Odpuść mrożonki dla młodych ryb. Odczekaj kilka miesięcy i wtedy jak będziesz chciał to podasz, tylko też raz na dwa tygodnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepne jako ze tez mam mlode 3-4cm rybki. zalecane jest karmienie warzywami w sensie ma to pozytywny wplyw na ryby czy nie ma znaczenia i jest to tylko urozmaicenie ik menu? Chodzi mi o to czy np. dobrze jest raz lub dwa w tygodniu wrzucac pokarmy z agrodka, czy jak zastapie to innym rodzajem granulatu, platkami to bedzie o samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mlody.czub napisał:

To ja się podepne jako ze tez mam mlode 3-4cm rybki. zalecane jest karmienie warzywami w sensie ma to pozytywny wplyw na ryby czy nie ma znaczenia i jest to tylko urozmaicenie ik menu? Chodzi mi o to czy np. dobrze jest raz lub dwa w tygodniu wrzucac pokarmy z agrodka

16 minut temu, mlody.czub napisał:

 

 

Warzywa to warzywa, pokarm w płatkach czy granulacie jest inaczej zbilansowany, ale jak najbardziej możesz warzywko podać jako urozmaicenie.

 

19 minut temu, mlody.czub napisał:

To ja się podepne jako ze tez mam mlode 3-4cm rybki. zalecane jest karmienie warzywami w sensie ma to pozytywny wplyw na ryby czy nie ma znaczenia i jest to tylko urozmaicenie ik menu? Chodzi mi o to czy np. dobrze jest raz lub dwa w tygodniu wrzucac pokarmy z agrodka, czy jak zastapie to innym rodzajem granulatu, platkami to bedzie o samo?

Nie rozumiem drugiej części postu o zastąpieniu granulatu. Chodzi Ci o zamianę na płatki czy warzywa zamiast granulatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mortis napisał:

Warzywa to warzywa, pokarm w płatkach czy granulacie jest inaczej zbilansowany, ale jak najbardziej możesz warzywko podać jako urozmaicenie.

 

Nie rozumiem drugiej części postu o zastąpieniu granulatu. Chodzi Ci o zamianę na płatki czy warzywa zamiast granulatu?

Chodzi mi np o to ze jak by  3-4 karmienia w tygodniu zastapic warzywami to czy niesie to za soba korzysci, czy nie ma to zadnego wplywu i jedynym czynnikiem jaki się zmienia to urozmaicenie. Wiadomo ze sa pokarmy wybarwiajace i energetyczne, jak się ma do tego warzywo - mniej wiecej obojetne?

Ludziom wpaja się ze warzywa to witaminy i bedzie się zdrowszym :lol:

Nie wiem np. zielony groszech na wybarwienie koloru zielonego a marchewka na czerwony :lol: (zart oczywiscie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mlody.czub napisał:

Chodzi mi np o to ze jak by  3-4 karmienia w tygodniu zastapic warzywami to czy niesie to za soba korzysci, czy nie ma to zadnego wplywu i jedynym czynnikiem jaki się zmienia to urozmaicenie. Wiadomo ze sa pokarmy wybarwiajace i energetyczne, jak się ma do tego warzywo - mniej wiecej obojetne?

Ludziom wpaja się ze warzywa to witaminy i bedzie się zdrowszym :lol:

Nie wiem np. zielony groszech na wybarwienie koloru zielonego a marchewka na czerwony :lol: (zart oczywiscie)

Marchewka na pewno ma wpływ na kolor bo ma w sobie karoteny.

Co do reszty to jednak pokarmy suche mają inne kompozycje składnikowe niż samo warzywo. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie czy warzywo jest mniej więcej obojętne,bo ryby potrzebują i białka i tłuszczy, są suszone glony i wiele innych składników, których w surowych warzywach raczej nie uświadczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania, że karmienie warzywami jest zbędne. Nie przesadzajmy z tym urozmaicaniem. Pokarmy premium typu OSI, NLS, NORTHFIN czy TROPICAL SOFT LINE są na tyle wartościowe i dobrze zbilansowane, że moim zdaniem można oprzeć dietę tylko na tych pokarmach.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.