Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
2 godziny temu, deccorativo napisał:

To teraz nie rozumiem ciebie.

Najpierw w poprzednim wpisie straszysz jakimś silnym kwasem który podnosi pH ??? a wszyscy wiemy że kwas = spadek pH  , teraz uważasz że to pic i na wodę fotomontaż oraz pseudonaukowy bełkot a oczekujesz że ktoś to sprawdzi.

Tak skutecznie zniechęciliście kolegę z jego kranówą w okolicach osmotycznych że na pewno nie sprawdzi. Taki filtr nie wymaga żadnej wiedzy młodzianka poza prawidłowym wykonywaniem testów kropelkowych. A wreszcie wiemy że ma pH 6,85  GH-5  a KH -7 czyli akurat woda Malawi poza tym pH.

A ja  ten filtr sprawdzę mimo że  mam w kranie pH 7,4 więc sprawa się częściowo choć wyjaśni i podłączę go na stałe do swojej osmozy zamiast mineralizatora  który tam siedzi . Mimo kwasu i bełkotu.

Wkłady FIR ze spiekanego turmalinu stosowane są od wielu lat w filtracji wody dla ludzi - jakiegoś FIR-demona stworzyliście. .

Wiem zaraz Staszek napisze że ludz to nie ryba i by nie porównywać ale gdyby ta woda co wylata z tego filtra była taka bee jak straszycie młodzianka to by już nikt nie stosował.

Tymczasem filtracja FIR rozwija się w najlepsze  mimo wątpliwości że pijemy czysty kwas jak tu napisano..

Ja też nie jestem chemikiem i nie znam się na naukowych wywodach o turmalinie ale na chłopski rozum biorąc - jak stosują dla ludzi by podnieść pH odkwasić organizm i zmineralizować wodę w mikro elementy to i rybom nie zaszkodzi szczególnie naszym które oczekują tego alkalicznego pH .

No widzę Henryku, że faktycznie zupełnie mnie nie zrozumiałeś.

Po pierwsze, to nie ja oczekuję, że ktoś to sprawdzi, tylko Ty poleciłeś koledze zakup takiego wkładu z turmalinem.

Po drugie, nie zrozumiałeś kwestii z kwasem. Napisałem, że w wodzie zamorzutnie i spontanicznie zachodzi rozkład: 2H2O= OH- + H3O+. Pierwszy z nich to jon hydroksylowy, jest silną zasadą. Drugi to jon hydroniowy, jest silnym kwasem. Powstają jednocześnie, w czystej wodzie ich stężenie jest bardzo małe i wzajemnie "znoszą" swoje działanie. Nie potrzeba do tego żadnych "cudownych" złóż turmalinowych. Stąd moje zdanie o pseudonaukowym bełkocie.

Po trzecie, nie możesz pisać, że woda z kranu jest poróownywalna do osmotyczne, bo pomimo prawie obojętnego pH i niskiej twardości ma jeszcze mnóstwo innych rzeczy w składzie.

Po czwarte, mam wrażenie, że ten wkład turmalinowy to takie magiczne wahadełko, nie zaszkodzi, nie pomoże, kasę w kieszeń producentowi wepchnie.

Po piąte, Henryku - czytaj ze zrozumieniem i okazuj innym użytkownikom forum szacunek, którego wymagasz dla siebie. Srebrna głowa nie upoważnia do traktowania z góry młodszych od Ciebie. Koniec OT. Pax.

1 godzinę temu, suricade napisał:

Wisz sorki nie jestem blondynką, nie podważam uzasadnionych przypadków używania RO, ale nie wszystkie ujęcia wody wymagają "filtrów ulepszaczy" a od jakiegoś czasu taką mamy forumowa tendencję. Ryby z Malawi naprawdę są mało wymagające jeśli chodzi o parametry wody.  Zresztą współczesne neonki czy inne kąsaczkowce  bez problemów żyją w kranówie dożywając sędziwego wieku. A jeszcze 20 lat temu wymagały wody miękkiej i kwaśnej.

Henryku spokojnie, nie wszystko co pijemy posłuży naszym rybciom, wiadomo rybka lubi pływać ;) ale nie koniecznie w wódce. Ja się zwyczajnie głośno zastanawiam nad faktycznymi właściwościami tej wody po przejściu przez ten filtr. Już dawno się zastanawiałam nad zastosowaniem go w akwarystyce, ale mam wątpliwości na ile podnosi PH. Natomiast hasła "dobroczynne właściwości" i "medycyna naturalna" budzą skojarzenia takie same jak u Wisza, może to zboczenie zawodowe.

Przepraszam Cię, absolutnie nie miałem zamiaru, żeby to tak zabrzmiało. Cieszę się, że obudwoje mamy podobne skojarzenia :)

Opublikowano
18 godzin temu, Zygi napisał:

Napisałem zapytanie do Osmozy o ten wkład do podnoszenia PH - zastosowanie w akwarystyce, ile i w jakim przepływie podnosi ph, karta specyfikacji, połączenie szeregowo z ustrojstwem, itp.
Zobaczymy czy mają taką wiedzę i czy odpiszą, jak się coś dowiem to się wiadomościami podzielę.

Dostałem odpowiedź:

"Witam,

 Wartość pH jest zależna od wody zasilającej i nie jestem w stanie określić jakie parametry wody uzyska Pan ostatecznie. Ponieważ nie jestem znawcą hodowli ryb akwariowych nie odpowiem również na pytanie czy można go zastosować w takim przeznaczeniu.

 Pozdrawiam,

 Magdalena Wójcik

Specjalista ds. obsługi klienta"

 

Tak więc nic ciekawego się nie dowiedziałem.

Opublikowano (edytowane)

Haha dziś rano na PW pogadaliśmy sobie po męsku z Witkiem Wisz  - przewidziałem taką odpowiedz.

Pogadałeś sobie z handlowcem a nie ze specem od filtrów  - oni mają takiego chłopa od technicznej strony filtrów.

Ja 3 lata temu jednak dotarłem telefonicznie do gościa i pytałem o zastosowanie w akwarystyce Purolite A520E - dostałem fachową instrukcję że nie wolno stosować w akwarystyce bo to jest wyłącznie do biologicznie czystej wody wodociągowej - podziękowałem i nie posłuchałem.:P

Efekt masz na naszym forum od ponad 2 lat , a napisane jest że nie wolno stosować w biologicznie skażonej wodzie - czyli w baniakach:(.

To samo może być z tym filtrem PH+ - kupiłem go i jutro powinienem otrzymać :D

Wszelkie sugestie badawcze mile widziane Wisz już mi zapodał na co zwrócić uwagę.

Dziś zrobiłem i skalibrowałem także Buffer/Stabilizer  PH+ i KH+ specjalnie do Malawi pod średnie polskie kranówy .

Podnosi pH o 0,2 a KH tylko o 1dH  i nie rusza GH.

jutro po skończonych próbach w trzech moich baniakach i tym z Tangą z rybami także - to opiszę.

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano
18 godzin temu, Wisz napisał:

Przepraszam Cię, absolutnie nie miałem zamiaru, żeby to tak zabrzmiało. Cieszę się, że obudwoje mamy podobne skojarzenia :)

:) mnie to lotto,przeprosiny niepotrzebne, niestety trzeba bardzo uważać pisząc i czytając fora, zbyt często niektóre wypowiedzi brane są osobiście przez czytajacych.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Z rzeczy zbytecznych  i kosztownych to  ten filtr pH+ robi z mojej kranówy lejąc przez ustrojstwo w wersji III ;) czyli taki zestaw z węglem + filtr pH+  to :D  ale filtr bezwiednie uszkodziłem i czekam na rozpatrzenie reklamacji przez  Global Water.  Woda po odstaniu 3 dni więc to stabilny parametr.

pH kranówy 7,6  a do baniaka leci pH 8,2

20170413_150507_001.thumb.jpg.e831c2a44fb2a8342f982ad9b17ca07a.jpg

Opublikowano

Czyli jednak podnosi pH całkiem sporo... A te krzemiany sprawdziłeś?

Edit
Wydaje mi się, że całą robotę robi tu jednak Corosex.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano
8 minut temu, Wisz napisał:

Czyli jednak podnosi pH całkiem sporo... A te krzemiany sprawdziłeś?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie będę cytował co o tym sądziłeś jeszcze kilka dni temu:D

Problem jest taki że moja kranówa ma SiO2 około 60ppm a test JBL ma skalę tylko do 6ppm . Nie zdążyłem podłączyć do swojej osmozy gdzie mi wylata SiO2 na poziomie 0,8ppm by porównać co z krzemianami.

Przez brak niezwykle istotnych informacji o złożach turmalinowych na stronie internetowej Global Water które są u konkurencji  migiem uszkodziłem ten filtr.

Jak go uszkodziłem to szybko znalazłem dlaczego go uszkodziłem, ale to mała satysfakcja.;)

Teraz czekam na rozpatrzenie reklamacji i nauczony niepowodzeniem już go drugi raz nie uszkodzę.

Mam za mało testów z tym filtrem by opisywać bo go uszkodziłem zaraz na początku jak przestawiałem z 3l/min na 6l/min  więcej pisać na razie nie chcę bo osmoza możliwe że czyta nasze forum ;)

Te wyniki mam z przepływu ok 3l/min ( nawet nie zdążyłem dokładnie ustawić)  - to za mało by już  polecać kolegom ale tylko tym 2-3 % akwarystów którzy mają wodę w kranie o pH poniżej 7 i trudno będzie im podciągnąć wodę w baniaku do 7,6 .

 

 

Opublikowano
Nie będę cytował co o tym sądziłeś jeszcze kilka dni temu

 


Jak słusznie zauważyłeś w dyskusji, zapomniałem o corosexie i skupiłem się tylko na turmalinie
Jakbyś miał czas i ochotę, to sprawdź to z wodą RO.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Opublikowano
9 godzin temu, deccorativo napisał:

Te wyniki mam z przepływu ok 3l/min ( nawet nie zdążyłem dokładnie ustawić)  - to za mało by już  polecać kolegom ale tylko tym 2-3 % akwarystów którzy mają wodę w kranie o pH poniżej 7 i trudno będzie im podciągnąć wodę w baniaku do 7,6 .

Ja jeszcze mam trochę czasu na start więc czekam z niecierpliwością na wyniki końcowe Twoich testów.

Czy uzyskam w baniaku wodę jak w jeziorze Malawi? Miekką z wysokim ph.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.