Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
11 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

Ja bym dał białe na przód aby nie mieć tęczy na pierwszym planie tylko jasny baniak. Tył RGB dla wybarwienia ryb.

Właśnie tak mam u siebie i żałuję że nie dałem modułów na przemian tak aby biały i RGB się wymieszało...

Edytowane przez egon44
Opublikowano

Andrzeju, a byłbyś uprzejmy wkleić foto z aktualnym efektem oświetlenia jakie uzyskałes z modułów z ustawieniami do LedDimmerPro umieszczonymi ostatnio w innym wątku do pobrania?

Opublikowano
8 godzin temu, egon44 napisał:

Właśnie tak mam u siebie i żałuję że nie dałem modułów na przemian tak aby biały i RRB się wymieszało...

A na czym polega przewaga ustawienia modułów na przemian? 

Przy włączeniu wszystkich modułów lepiej oświetlają baniak? Lepsze kolory itp.?

Opublikowano

Ostatnio dużo robię w takich modułach taśmowych czyli takich bez tych przewodów pomiędzy modułami.

Takie właśnie światełko było w baniaku na WDA.

Jeśli mogę radzić to zacznij od obsmarowania w koło silikonem wszystkich wyprowadzeń z każdego modułu - tubka silikonu kosztuje kilka zł a zapewniam cię że wydatek wart tej ceny patrząc na to ile wody jest na tym profilu. Chińskie IP68 to nie europejskie IP68.

Wszystkie moduły bez kolimatorów świecą bardzo szeroko pod kątem 120 st więc nawet obrócenie ich o 60 st do tła powoduje że podłoga przed baniakiem dalej jest oświetlona.

Podstawową zasadą fotografiki jest oświetlenie obiektu od przodu by pokazać ten obiekt i pokazać szczegóły i kolory. Jak chcesz wyeksponować tło a ryby mają być czarnymi bezbarwnymi cieniami na tym tle to daj światło z tyłu .

Ja zawsze więc wszystkie diody daję z przodu i to razem . Swiatło z diod białych zawsze przeważy i wydaje się że RGB zniknęło ale to nie prawda ono dalej wybarwia ryby wystarczy je nagle wyłączyć by zauważyć różnicę w wybarwieniu ryb.

Diody białe dają 3x silniejszy strumień światła jak diody RGB więc te RGB dajemy tylko by wybarwić ryby .  By RGB zaczęło być widoczne na tle silnego białego powinno być ich  3x więcej RGB niż W.

 

Jak dasz diody na przemian to na fotkach wyjdzie ci taki efekt - biały- biskupi - biały - biskupi jeśli RGB jest na full

Jak dasz diody białe i obok w drugim rzędzie na tej samej wysokości RGB to tego nie będzie widać . Zaznaczam że oko ludzkie tego nie widzi bo uśrednia światło ale fotka prawdę ci powie.

 

 

Opublikowano
55 minut temu, deccorativo napisał:

Ja zawsze więc wszystkie diody daję z przodu i to razem

Czyli rozsądnym wydaje się być przełożeniem elementów mojej pokrywy w taki sposób, aby ta aluminiowa listwa była bliżej przedniej szyby, a dwie klapy uchylne bliżej tylnej ściany akwarium. 

Opublikowano (edytowane)

O ile obecna fabryczna belka aluminiowa z planowanym na niej oświetleniem może znaleźć się w odległości ok. 10-11 cm od przedniej szyby (wystarczy, ze ją przełożę), to klapy do karmienia już niestety nie.
Chyba, że dołożę dodatkową, niezależną belkę aluminiową i zamontuje ją "w ramie" obecnej pokrywy pod klapami do karmienia, np. belka tego typu, polecanego przez Andrzeja @egon44 http://allegro.pl/profil-aluminiowy-led-100cm-x-16cm-belka-i6019457104.html  
Musiałbym to tylko jakoś sprytnie przykręcić, np. kątownikami, albo zrobić na zaczepy na zasadzie wsuwek odgórnych (nakładek), aby ta listwa z modułami led była łatwo wyjmowalna z zaczepów w razie konieczności.

Edytowane przez luck83
Opublikowano

No sam widzisz - niby poważna firma a podstawowe błędy konstrukcyjne.

Moduły IP68 zakupione więc się musisz z tym sam uporać ale preferował bym jednak belkę z przodu  kosztem karmienia z tyłu - :(

Te moduły się nie grzeją mocno więc nie musi być taka wielka ciężka alubelka bo trudno to zamocować pod pokrywą - łatwo się urwie jak nie na śruby złapane.

Moduły IP68 nie zostały wymyślone i nie są produkowane pod akwarystykę - to wyrób dla podświetlanych szyldów na zewnątrz ale to na pewno najprostsze w zastosowaniu oświetlenie led do baniaków.

Ostatnio robię taką "światełkopokrywę" do baniaka 200x60cm  na sterowniku Romka i jest to odpowiednik::D nie uwierzysz

80 szt modułów RGB  + 40 szt modułów białych 6500K + 80 szt modułów białych 8500K z tym że białe są na diodach 7020 które to diody do modułów wejdą dopiero w przyszłości a te 7020 świecą jak podwójne czyli 2x 5730

razem 200szt modułów 3-diodowych i też może być IP68 jak zalać silikonem odpowiednie kanały z obu stron

Ma moc 55W i świeci teraz na 60%  o tak

20170614_132450.thumb.jpg.1a4c873650a5609d682a8c146216eb32.jpg

Opublikowano
11 godzin temu, luck83 napisał:

Andrzeju, a byłbyś uprzejmy wkleić foto z aktualnym efektem oświetlenia jakie uzyskałes z modułów z ustawieniami do LedDimmerPro umieszczonymi ostatnio w innym wątku do pobrania?

Foto z wieczora pstrykane na szybko ale niestety bardzo złej jakości(telefon) oraz nie pokazuje ona to co widać w rzeczywistości patrząc na żywo...

19206596_1347543208674388_619728940_n.jpg.ce0799f347af2f6b9fda5291722f6468.jpg

 

2 godziny temu, Jerry_jerry napisał:

A na czym polega przewaga ustawienia modułów na przemian? 

Przy włączeniu wszystkich modułów lepiej oświetlają baniak? Lepsze kolory itp.?

Moim zdaniem jak dasz moduły na przemian to lepiej się kolory wymieszają ale przede wszystkim unikniesz efektu ''ufo'' zmiany koloru ryb gdzie ryby przepływając z przedniej szyby (gdzie mam białe moduły z przodu) na tył zbiornika (gdzie mam RGB) nie będą zmieniały kolorów...W moim przypadku samice saulosi po wpłynięciu w tył zbiornika zmieniają się na pomarańcz a w rzeczywistości są żółciutkie...

Także drugi raz gdybym mocował moduły to bym je naprzemiennie wymieszał tak żeby w każdej części zbiornika ryby były tak samo naturalnie wybarwione...

17911000_1283915178370525_1573173134_n.thumb.jpg.23c3058b1a76c5f77d7af565fc55c258.jpg

 

Opublikowano
8 minut temu, deccorativo napisał:

Te moduły się nie grzeją mocno więc nie musi być taka wielka ciężka alubelka bo trudno to zamocować pod pokrywą - łatwo się urwie jak nie na śruby złapane

@deccorativo wejdę delikatnie w OT. Chciałbym Cię podpytać o możliwość przyklejenia tych modułów bezpośrednio do pokrywy ABS typu Wromakowska. Czy na tyle się nie grzeją, że można tak zrobić bez obawy o plastik?

Przykład pokrywy:

d72d20d11f0f3efdefff629ddcd5bf25.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.