Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Dziś już nie stwierdze jednoznacznie co było powodem tragedii. Nawet mogło się zdarzyć, że do pcv jakie użyłem zastosowano szkodliwe barwniki itp.
Tak jak mówisz, wolałem dmuchać na zimne już teraz.

Edytowane przez luck83
Opublikowano
  W dniu 13.05.2017 o 15:07, Jerry_jerry napisał(a):

No właśnie patrzę na Twoje zdjęcia i też mi się wydaje, że jeszcze czegoś brakuje. Aktualnie jestem na etapie planowania światła u siebie dlatego też tak pytam. Miotam się między retrofitami a modułami led.

Rozwiń  

Myślę, że dołożę jedną świetlówkę Retrofit o barwie 8000k.
 

Opublikowano

Kup PCV wysyłkowo tam gdzie wszyscy kupują formatki na kaseciaki. Nie pamiętam teraz nazwy, ale jest w dziale sklepy-zakupy. Przynajmniej będziesz miał sprawdzone źródło.

Wysłane z telefonu

Opublikowano
  W dniu 14.05.2017 o 09:40, luck83 napisał(a):

Myślę, że dołożę jedną świetlówkę Retrofit o barwie 8000k.
 

Rozwiń  

A możesz napisać o tym retroficie 10000k tzn. ładnie to świeci? Warto w to inwestować? Cena w okolicy 120-130zł więc jest to warte swojej ceny? Jak oceniasz zakup z perspektywy czasu? Drugi raz też byś się skusił? Jak pewnie pamiętasz zamówiłem w jednym ze sklepów takową świetlówkę ale do dnia dzisiejszego do nich nie doszła (pewnie już nie przyjdzie tylko mnie zbywają) i nie mam gdzie ocenić jak świeci.

Opublikowano (edytowane)

Gdybym miał zakupić drugi raz oświetlenie i "celować" w gotowe rozwiązania, nie mając czas na dłubanie w moduły itp, to zakupiłbym ponownie tego Retrofita 10000k.
Fakt, jest drogi, a czy warty swojej ceny? - j.w., zakupiłbym ponownie, tylko że tak jak wspomniałem - ja nie mam czasu na zabawy w "zrób to sam" :)
Jak to świeci? - barwa biała, zimna,  efekt na żywo podoba mi się, ale muszę to "czymś" uzupełnić i pewnie będzie to drugi Retrofit, z tym, że  8000k na tył zbiornika.

Nie wykluczone natomiast, że gdybym miał czas, to zbudowałbym oświetlenie z modułów. Jeśli dobrze kojarzę, kolega @egon44 ma u siebie modułowe oświetlenie i efekt bardzo mi się podoba.

Edytowane przez luck83
Opublikowano

Ja też myślę (myślałem) o modułach jednak chyba pójdę w gotowca.

Moduły są ok. dobierasz sobie co Ci się żywnie podoba jednak jak to wszystko zacząłem liczyć to wcale tak różowo nie wygląda. Zacznę dłubać, kombinować, programować sterownik i wyjdzie na to, że zamiast siedzieć i cieszyć się z ryb to całe wieczory będę przestawiał to w lewo to w prawo. Sterownik swoje kosztuje, moduły również, zasilacz, kable i inne gadżety i patrzymy, że kwota też jest niemała.

To ma być hobby, które sprawia radość a nie wieczne dłubanie. Zmierzch i świt na dzień dzisiejszy są mi niepotrzebne.

Pewnie gdybym miał więcej czasu to bym zakupił większą liczbę modułów i testował, zmieniał, przestawiał wykresy. Biorąc jednak pod uwagę, że w domu mam małe dzieci to wolę ten czas przeznaczyć na relaks przed baniakiem i obserwowanie jak zachowują się ryby.

Sterownik Romka ma jeszcze jedną wadę. Posiadając dwa gotowce mogę sobie dwie belki włączać i wyłączać do woli. Sterownik ma tylko jedną strefę i nie mogę np. wyłączyć tyłu a zostawić jedynie przód. Sterować mogę jedynie poszczególnymi składowymi barw.

Podsumowując bardzo dziękuję za Twoje spostrzeżenia i na dzień dzisiejszy jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o oświetlenie baniaka. No chyba, że jeszcze pójdę w świetlówki T5 ale mam obawy czy nie podniosą one temperatury w akwarium.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.