Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Lenek, nie rozumiem, jak można zrobić tło samemu z cr i nie zrobić miejsca na osprzęt... przeglądnij jeszcze raz moje zdjęcia z tła, niestety dodatkowych Ci nie wyślę, spalił mi się komp :cry: korzystam z nieswojego.


Jeszcze wszystko możesz zmienić, póki nie wmontowałeś tła do akwa.

Opublikowano
Poza tym jak obkleje ścianki to gdzie przykleje grzałke i rurki od filtrów ??

Lenek może zrób coś takiego:

tlo.jpg

Będziesz mógł przykleić grzałkę, rurki itd. A jednocześnie wszystkie trzy boki będą zabudowane. Czy zabudowa filtrów będzie pod skosem, w kształcie prostokąta itp. to już twoja inwencja, ważne żeby ta zabudowa nie rzucała się w oczy i był w miarę łatwy dostęp do urządzeń. Budowanie tła wew. a potem zasłanianie czegoś na siłę roślinami moim zdaniem mija się z celem.

Opublikowano

A co z krążeniem wody po akwarium ? Trzeba będzie robić dziury ?


Pokombinuje i zobaczę - może coś wymyśle. :wink:


meth: właśnie mi chodzi o to, aby jeden bok był niezabudowany (prawy)

Opublikowano
A co z krążeniem wody po akwarium ? Trzeba będzie robić dziury ?


Pokombinuje i zobaczę - może coś wymyśle. :wink:


meth: właśnie mi chodzi o to, aby jeden bok był niezabudowany (prawy)


Rysuneczek można interpretować dowolnie, no ale proszę: :wink:

tlo2.jpg

dziury, otwory w zabudowie filtra oczywiście muszą być.

Opublikowano

Dziury musisz umieścić zarówno z dołu jak i z góry. Do dziury na dole dodaj oczywiście poziom piasku a na górze przelicz na jakiej wysokoci będzie filtr. Obieg wody ma być swobodny także dobrze pomierz zanim zaczniesz wycinać.


VDR zapomniałem na którym to było forum ale chłopak wypowiadał się, że po namaczaniu tła (2 dni ) strasznie się zdziwił budząc się z urwanym wzmocnieniem. Na szczęście akwarium więcej nie ucierpiało.

Zgadzam się więc, że styropian po czasie jest jak gąbka ale na początku gdy jest gruby trzeba go dość długo topić zanim włoży się do akwarium.

Opublikowano
VDR zapomniałem na którym to było forum ale chłopak wypowiadał się, że po namaczaniu tła (2 dni ) strasznie się zdziwił budząc się z urwanym wzmocnieniem.


Nic nie piszesz o tym jak ten styropian byl mocowany.


U mnie przed zalaniem scisle przylegal do tylniej szyby... siega az do samego dna... piach przykrywa czesc styropianu...inaczej mowiac - piach byl sypany po zamontowaniu tla. Skaly przyciskaja go dosc solidnie...blokujac przesuwanie sie do gory. Po zalaniu cisnienie dociska go jeszcze bardziej do tylniej szyby. Po zalaniu nie napieral na wzmocnienie - bylo i jest tam okolo milimetra luzu.


Tlo nie wyskoczylo z akwa, nawet jak musialem rozebrac skalki coby wylapac podrosniete mainganosy, ktore sie uchowaly w ogolnym...


Styropian ma duza wypornosc ale silikon rowniez ma duza wytrzymalosc...

Pytanie co ma wieksza, robil ktos jakies obliczenia aby faktycznie powiedziec ze sila wyporu styropianu jest wieksza niz wytrzymalosc spoiny silikonu ? A moze to wzmocnienie bylo jakos niezbyt dokladnie wklejone i dlatego polecialo ?


Ja niezdecydowalem sie na klejenie tla bo jak robilem akwa to bylo wielu takich, ktorzy takiego tla ze styropianu nie kleili i mieli je lat nascie.


Chcialem tylko pokazac, ze mozna i bez dodawania jakis obciaznikow, nie majac obciazenia Ceresitem, bez klejenia silikonem do tylniej szyby -- umocowac tlo. Owszem - tak jak pisalem, przyklejenie tla daje mozna powiedziec 99% pewnosc ze nie wyskoczy, ale jak widac mozna i bez klejenia. Czego moje akwa jest zywym dowodem ;]

Opublikowano

Nic nie piszesz o tym jak ten styropian byl mocowany.




To było dawno ale chyba sprawa wyglądała tak, że tło było włożone do akwarium, zasypane piaskiem i może dwa kamienie miały blokować go by się nie wysunęło od dołu. Efekt taki, że styropian był na tyle gruby (chciał uzyskać ładny efekt), że mimo namaczania choć zdecydowanie za krótkiego styropian poszedł jakoś pionowo w góre, pewnie od góry odsunął się trochę od szyby i rozwalił wzmocnienie.

Przypadek naprawde ekstremalny bo wina mogła być różna od źle sklejonego wzmocnienia po za gruby styropian i krótkie namaczanie. Co nie zmienia jednak faktu iż stało się co się stało.


Osobiście bałbym się włożyć tak grube tło do akwarium no chyb, że po długim namaczaniu. Sprawa u lenka tyle trudniejsza, że musi dorobić drugi kawałek na zabudowe i nie potrafie sobie wyobrazić jakim cudem to nie będzie pływać.




Nie mam doświadczenia z takimi tłami dlatego chętnie wysłuchał bym i Lenek także jak wygląda przygotowanie tła od wkładania ( z wytycznymi ) po zalewanie akwarium.

Opublikowano

coz moge dodac -- styropian o ile dobrze pamietam 5 cm grubosci... zryty tak jak widac na zdjeciu ponizej.


jedynie co to moczylo sie troche aby sprawdzic czy Faust nie zostawia jakiegos syfu w wodzie ;] ;] ;] Moze dzien, dwa -- raczej nie okupowalem wanny tydzien bo by mnie rodzina z domy wyrzucila ;) Choc juz nie pamietam ile faktycznie to tlo moczylem - trzeba by poszukac na forum :)

Dodam, ze styropian po tygodniu moczenia tez nie wchlonie zbyt duzo wody.


Tutaj wystroj akwa

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/vdrmalawi2.jpg


Ciezko wytlumaczyc -- ja jak montowalem tlo to nie mialem jakis wytycznych, ot po prostu staralem sie dobrze zaklinowac u dolu, aby nie mialo za bardzo mozliwosci latwego przesuwania sie do gory.


Wy jeszcze macie Ceresit -- ktory z jednej strony moze dociazyc tlo, z drugiej strony utrudnic dostep wody i styro nigdy jej moze nie wchlonac - wiec moze to sie zachowywac inaczej niz u mnie. Ja nie mam niestety doswiadczenia z takimi cementowymi tlami. Jak ktos bedzie wyjmowal tlo zrobione z Ceresitu to wtedy bedzie mogl powiedziec jak sie zmienilo po latach :P


P.s prosze nie komentowac wystroju -- to akwa sprzed 4 lat, zalozone po dosc znacznej przerwie z akwarystyka ;k

Opublikowano

Ja jakoś nie mogłem się przekonać do tego, żeby tło zostało wsadzone do akwa bez klejenia sylikonem. Nie mówię, że się nie da, bo jak napisał VDR, jego akwa jest żywym przykładem, że można.

Pomijam fakt, że moje tło jest zbudowane ze styropianu o grubości 10cm, ponieważ od tyłu jest wypalone, a i tak nie ma wielu miejsc, gdzie tło ma faktycznie taką grubość. Jednak w całej tej sytuacji mój strach był górą i sylikon poszedł w ruch. Myślę, że nie mam czego żałować :wink:


Ja Lenek proponuję Tobie wkleić tło, zwłaszcza, jeśli będziesz dorabiał bok tla w celu zakrycia osprzętu.


A jeśli doszedłem do kwestii zabudowy... Spokojnie możesz ją wykonać, biorąc pomiary z osprzętu i przenosząc je na tło. Ja to zrobilem w formie komina, w którym wykonałem wiele otworów, mniejszych bądź większych. Teraz widzę, że nie ma takich problemów z cyrkulacją wody, choć oczywiście różnicę widać. Ale nie ma tragedii :wink:

Opublikowano

Nic z zabudowy, nie mam już ceresitu - wszystko poszło na trzecią warstwę. Natomiast mam b. fajny kamień którym moge zakryć osprzęt. I tu moje pyt. jakie kamienie stosować ?? Otoczaki, czy może wapienie ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.