Skocz do zawartości

Zakup zbiornika – jednopostowe relacje forumowiczów po zakupie zbiornika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Patrząc jakie emocje wywołuje na forum zagadnienie zakupu zbiornika, postanowiłem założyć wątek oparty na prostych zasadach eliminujących (lub zmniejszających) stres użytkowników forum.

1/ Najważniejsza zasada: jeden zakup – jeden post kupującego zbiornik (rozumiany jako szkło).

2/ Post w momencie, gdy proces zakupu dobiegł końca (szkło stoi u forumowicza), powyższy proces nie musi obejmować tylko jednego wykonawcy zbiorników (może opisywać np. nieudane „próby” z jednym, a „finał” z drugim), powyższy moment zakupu mógł mieć miejsce nawet rok wstecz (nie dłużej), dlatego proszę o podanie orientacyjnej daty zakupu.

3/ W pierwszym poście wątku będę prowadził spis treści z podaniem, numerów postów dotyczących poszczególnych wykonawców zbiorników. By zwiększyć przejrzystość dla zainteresowanych nowym baniakiem czytelników, wszystkich autorów postów proszę o napisanie, że relacja dotyczy konkretnego wykonawcy np. Xińskiego z Yrekowa. Zgodnie z punktem nr 2, jeden post czasami może dotyczyć dwóch wykonawców.

4/ Relacje mogą być króciutkie jak i bardzo długie, post nie może zawierać słów obraźliwych i musi być zgodny z ogólnym regulaminem forum.

5/ Posty nie spełniające powyższych warunków, jak również forumowiczów o stażu krótszym niż 1 miesiąc - będę kasował lub moderował.

6/ Wykonawca zbiorników, chcący przedstawić swoją wersję może założyć nowy wątek. Wtedy w naszym wątku znajdzie się o tym informacja.  

7/ Autor wątku ma prawo do pisania incydentalnych postów organizacyjnych (nie oceniających wykonawców).

8/ Powyższe zasady obowiązują oczywiście jedynie w tym wątku, jeśli nie okażą się sensowne to wątek umrze śmiercią naturalną.

 

Relacje forumowiczów po zakupie zbiornika (rozumianego jako szkło) od wykonawców:

 

1/ Akwarium Szczecin  -  posty nr 2, ……….

2/ ………………………………………………………………..

3/ ………………………………………………………………..

 

PS.  Jednocześnie proszę o wygaszenie wszystkich obecnie trwających sporów w tym zakresie. Sądzę, że subiektywizm relacji będzie działał raz w jedną raz w drugą stronę - bilans powinien być bliski prawdy.

Edytowane przez tom77
wpis do listy
  • Dziękuję 4
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Relacja po zakupie zbiornika wykonanego przez Akwarium Szczecin.

Ponieważ moje zamówienie zostało właśnie zrealizowane, postanowiłem opisać krótko moje wrażenia ze współpracy z Akwarium Szczecin, uwzględniając terminowość, kontakt z klientem i wykonanie zestawu. Na pierwszego maila z zapytaniem o wycenę odpowiedź uzyskałem już po 33 minutach, a szczegółową wycenę przesłano mi następnego dnia. Oferta okazała się bardzo atrakcyjna, w tym uwzględniony został również rabat dla klubowicza. Dodam tylko, że na wycenę z innego - polecanego zakładu oczekiwałem 2 i pół dnia, a cena wraz z transportem okazała się prawie o 20% wyższa, w stosunku do oferty Akwarium Szczecin. Decydując się na złożenie zamówienia, uwzględniłem też fakt, że poprzedni zbiornik również wykonany został przez p. Przemka Wieczorka i spełnił wszystkie moje oczekiwania.

Uwzględniając dość często pojawiające się negatywne opinie dotyczące terminowego wywiązywania się z umów, postanowiłem złożyć zamówienie z dużym wyprzedzeniem. W międzyczasie zdecydowałem się również na wykonanie stelaża pod akwarium. Wstępnie termin realizacji wyznaczony został przez p. Przemka na połowę lutego br., co uznałem za szacowanie dość optymistyczne.. ;) W połowie lutego otrzymałem informację, że na dokończenie zestawu potrzebny jest jeszcze około tydzień (opóźnienie spowodowane chorobą), a planowana wysyłka to 28.02. W tym dniu dostałem maila, że jest "małe opóźnienie" z wysyłką zestawu i potrzeba jeszcze kilku dni. Ostatecznie z kilku dni zrobiło się w sumie 3 tygodnie i 1 dzień. Akwarium dojechało 22.03. br. O dacie dowozu dowiedziałem się dzień wcześniej – wszystko odbyło się zgodnie z ustaleniami, zestaw dotarł o wyznaczonej godzinie. Akwarium doskonale zabezpieczone na czas transportu (styropian od spodu, karton na narożnikach, całość zafoliowana i przytwierdzona pasami na samochodzie). Kierowca poczekał do czasu, aż zbiornik zostanie wniesiony do mieszkania i rozpakowany, odjechał dopiero po stwierdzeniu, że szkło nie ma żadnych wad.

Odnośnie kontaktu z klientem – zbytnio nie mogę narzekać, z reguły (poza 3 przypadkami w końcowej fazie realizacji zamówienia), otrzymywałem odpowiedzi na moje pytania zadawane mailem. O kluczowych kwestiach związanych z opóźnieniami byłem informowany, o wysyłce zostałem powiadomiony mailowo i telefonicznie.

Teraz moja opinia dot. wykonania zbiornika. Zamówiłem akwarium 160x50x60 z frontem opti, szyba 10 mm, wzmocnienia, krawędzie szlif trapezowy i poler, klejone transparentnie przezroczystym silikonem. Jestem pod tym względem z tych bardziej wymagających, ale mogę śmiało stwierdzić, że zbiornik wykonany został niemal perfekcyjnie. Sklejony równo, szyby spasowane idealnie, spoiny pełne, bez ubytków i pęcherzy (po bardzo dokładnym obejrzeniu, zauważyłem jeden mały pęcherzyk w silikonie łączącym wzmocnienie wzdłużne z poprzecznym), wszystkie krawędzie szlifowane – łącznie ze wzmocnieniami, brak najmniejszych nawet rys. Czysto i estetycznie. Do tego pisemna gwarancja na okres 60 miesięcy. Nie mam również zastrzeżeń do wykonania stelaża. Dodam, że po odbiorze otrzymałem jeszcze wyjaśnienia i porady odnośnie wykonania zabudowy.

Generalnie wykonanie oceniam na celujący, kontakt z klientem.. hm.. dobrze z minusem, terminowość.. na tym polu jest zdecydowanie najwięcej do poprawy. Gdyby mi się spieszyło i ścisłe dotrzymanie terminu wykonania było dla mnie kluczowe, ocena byłaby na pewno mniej pochlebna.

Ogólnie z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony. Jeszcze raz dziękuję Akwarium Szczecin za bardzo dobre warunki oferty i świetnie wykonany zestaw.

Dołączam kilka fotek zbiornika i stelaża.

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

  • Dziękuję 3
Opublikowano (edytowane)

Post organizacyjny.

Dziękuję za relację.

Na wszelki wypadek, przypominam o zasadach wątku (w poście nr 1) - w skrócie: jeden forumowicz, jeden post o swoich doświadczeniach.

PS. Dziękuję Heniu za filmik z przesłaniem "jeden kosz jabłek - jeden jeż". Mimo jego walorów artystycznych, musiałem go skasować jako OT. Pozdrawiam.:icon_smile:

      Zapraszam forumowiczów do podzielenia się swoimi wrażeniami z zakupu zbiorników.

Edytowane przez tom77
dodanie PS

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.