Skocz do zawartości

Projekt pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Pleziorro napisał:

Z ciekawości spytam, czym ciąłeś otwór do karmienia ? ja nie posiadając jeszcze tubondu, zastanawiałem się nad diaksem, ale może jest jakieś bardziej "humanitarne" urządzenie do tego delikatnego materiału ?

 

Polecam nic innego jak małe i przydatne urządzenie w postaci DREMELA Model 4000 (http://www.dremeleurope.com/pl/pl/dremel®4000-6014-ocs-c/) + do tego odpowiednie końcówki oraz przydatny giętkie przedłużenie... Mam, użytkuję i z czystym sumieniem odpowiem bez wahania - POLECAM.

Tak do cięcia, szlifowania, polerowania ale również do pierdół jak i do modelarskich prac idealny sprzęt...

Dzięki temu otwór nie będzie wyglądał jak od rzeźnika :) po cięciu diaksem...

A jeżeli nie posiada ktoś Dremela, to rozwiązanie też proste i każdy sobie poradzi, wiertarka = 4 otworki na rogach planowanego otworu do karmienia ryb + cięcie po linii za pomocą piłki włosowej i gotowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oki to w takim razie spróbuję kupić wieko w trzech częściach. Pytanie techniczne. Jeśli mam akwarium 200x70 cm i tyle miejsca na wieko na pokrywie to o ile mniejsze zamówić kawałki tubondu tak żeby dobrze się otwierało i jednocześnie aby zachować szczelność. Zależy mi na tym, żeby parowanie było jaknajmniejsze. Czy warto dodatkowo uszczelniac wieko? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz konstrukcję, ja u siebie mam szkielet z 10mm obity spienionym czarnym pcv wyższym od szkieletu o 5mm, na to idealnie dopasowane płyty z pcv 5mm, wchodzą niemalże na wcisk. Przy zdejmowaniu jednak nie ma problemu, podważasz paznokciem i elegancko się je zdejmuje.

Wieka nie uszczelniaj bo nie ma potrzeby, to nie batyskaf :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pleziorro napisał:

Z ciekawości spytam, czym ciąłeś otwór do karmienia ? ja nie posiadając jeszcze tubondu, zastanawiałem się nad diaksem, ale może jest jakieś bardziej "humanitarne" urządzenie do tego delikatnego materiału ?

 

A no szlifierką kątową:) i wcale źle nie wygląda. Dremel wiadomo lepszy ale nie posiadam. 

 

9 godzin temu, iquitos68 napisał:

 

Oki to w takim razie spróbuję kupić wieko w trzech częściach. Pytanie techniczne. Jeśli mam akwarium 200x70 cm i tyle miejsca na wieko na pokrywie to o ile mniejsze zamówić kawałki tubondu tak żeby dobrze się otwierało i jednocześnie aby zachować szczelność. Zależy mi na tym, żeby parowanie było jaknajmniejsze. Czy warto dodatkowo uszczelniac wieko? 

Żadnego luzu nie musisz mieć po prostu wymiar pokrywy podziel na 3. A luz potrzebny do łatwego otwierania zrobi się sam po przez warstwę kleju między konstrukcją korony a zewnętrzną okleiną.

9 godzin temu, Pleziorro napisał:

 Przy zdejmowaniu jednak nie ma problemu, podważasz paznokciem i elegancko się je zdejmuje.

 

Przy tubondzie to nie takie proste- jest o wiele cięższy niż PCV. Środkowa część bez problemu bo jest otwór do karmienia, za który można podnieść, w prawej części mam poprowadzone przewody w tylnym rogu- więc też jest ok.

Natomiast lewą stronę muszę czymś podważyć aby palucha wsadzić . Myślę nad wycięciem tylnego rogu tak jak mam z prawej strony- bo otwieranie jest trochę uciążliwe

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie otwory wycinaliście na kable / węże? Okrągłe czy prostokątne? Co jest praktyczniejsze? Jakie wymiary i ile sztuk?

I ktora uszczelka bedzie lepsza:

1) http://allegro.pl/uszczelka-do-okna-okien-okienna-sd-54-12x10-czarna-i6492117525.html

2) http://allegro.pl/uszczelka-do-okna-okien-okienna-drzwi-sd-57-12x3mm-i6512715810.html

Jestem na etapie projektowania pokrywy i to chyba ostatnie szczegół który zostały mi do dopracowania.

Edytowane przez d3sign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A planujesz wzmocnienia z ceownika aluminiowego ?

Pozwolę sobie tutaj zamieścić projekt kolei @d3sign mam nadzieję Łukaszu, że się nie obrazisz :)

Ja mam tak u siebie i jestem mega zadowolony, w konstrukcji nacinasz podłużne paseczki tak aby ceownik w nie wszedł i jednocześnie masz oświetlenie i bardzo solidne wzmocnienie pokryw. Ja dodatkowo Ceownik podpieram na spinkach poprzecznych, tak że mój lekko otyły kot swobodnie po tym skacze i nic się nie dzieje (poza moim nerwem, że sierść leci do baniaka).

Na rysunku widać, że kolega Łukasz opatentował wiele nacięć co da mu możliwość dowolnego umieszczania belek w skoku co 4cm. To jest bardzo słuszna koncepcja !unnamed.thumb.png.a2c874081364761738938e337b979088.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jaras napisał:

Otwory u siebie mam prostokątne w wieku mianowicie jeden otwór. A uszczelka musi być o przekroju E

Czyli lepsza bedzie uszczelka nr 2.

14 minut temu, Pleziorro napisał:

Na rysunku widać, że kolega Łukasz opatentował wiele nacięć co da mu możliwość dowolnego umieszczania belek w skoku co 4cm. To jest bardzo słuszna koncepcja !

Wlasciwie skoki sa co 2 cm :) Nie mam zadnego problemu z tym ze udostepniles projekt. Wczoraj posiedzialem 2 godzinki w sketchupie i cos takiego udalo mi się wykombinowac. W zasadzie jak już wezme się za montaz to zamierzam zrobic fotorelacje zaczynajac od projektu a konczac na zdjeciu finalnego produktu. Oczywiscie podziele się tym pozniej na forum. I serdecznie zapraszam Ciebie Rafale do pomocy przy klejeniu :)

 

Edytowane przez d3sign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
    • U mnie w 400 litrach fajnie funkcjonuje zestawienie Matriaclima Estherae Minos Reef i Pseudotrofeus cyaneorhabdos (Maingano). Jak poszukasz esterek w różnych morfach, to można całkiem fajny efekt uzyskać.  U mnie trochę trwało,  zanim się ułożyła obsada, bo niektóre osobniki się nawzajem nie tolerowaly. Zarówno samce jak i samice zrobiły sobie selekcję i został układ 2/5. Dla Maigano musi być dobra aranżacja, wtedy są spokojne w miarę. W źle poukładanych zbiornikach wstepuje w nie demon😜. Czyli kupa gruzu z mnóstwem zakamarków. Do tego na upartego dołożył bym Acei Luwala, chociaż wg mnie one fajnie działają od 200 cm długości. Ale kilka lat miałem w 160 cm i jakoś było. Acei rzadko wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, a wewnątrz gatunku raczej na układ z jednym samcem bym liczył. Nigdy mi się nie udało utrzymać kilku dorosłych samców. Wybijały się z czasem  i zostawał najsilniejszy. Gatunki dość popularne, więc pewnie do zdobycia.
    • Czołem!  Po latach od rezygnacji z pysiaków rozważam powrót do Mbuny. Akwarium to Juwel Vision 450, filtracja FX4 podłączony do kanalizacji z pomocniczym JBL e901 z podpiętą grzałką przepływową JBL 500W i lampą UV 36W. Oświetlenie Fluval 3.0 1000mm. Woda w kranie obojętna.  Aktualnie pływa tam Ameryka Południowa - severumy, akary, sumy i kiryski, ale severumy upodobały sobie rośliny i zielonego nie uchowa się nic a sztuczne rośliny mi kompletnie nie leżą. Bez roślin glony rosną jak głupie, świecę na 1/6 mocy a i tak rosną, a bez mocnego oświetlenia i przy spokojnych rybach szkło nie wygląda dekoracyjnie - a stoi w salonie, więc dekoracyjne byc powinno, tu się "skobito" zgadzam. Mam swoje dwa akwaria w biurze (w tym 450L z samymi kolcobrzuchami karłowatymi 😍), niech to w salonie będzie ładne, żeby gościom i żonie się podobało a nie nerdowate, bo sum czekoladowy wypłynął spod korzenia w dzień.  Nauczony doświadczeniem trzymałbym się maks trzech gatunków i koniecznie miał jakieś giętozęby do antykoncepcji, więc raczej ryby wszystko- i mięsożerne. Kobita nie lubi "śledzi", ale jeden gatunek z brzydkimi samicami jakoś przeżyje, zwłaszcza gdyby były w układzie wielosamcowym.    Patrzyłem na przykladowe obsady, ale irlandzka akwarystyka pod względem wyboru gatunków jest jakieś 20-30 lat do tyłu za polską. Wysyłka z Europy (w tym z UK) niby jest możliwa, ale moim zdaniem ryzykowna, źle bym się czuł gdybym odpakował trupki.   Mam dwa sklepy w okolicy, ten pierwszy jest największy na wyspie, ale ma słabą stronę internetową, na żywo mają większy wybór i dobrego fachowca od pielęgnic.  https://www.seahorseaquariums.com/cichlids https://www.aquatic-village.com/product-category/fish/tropical/african-cichlids-fish/lake-malawi/ Wiem, że o dużo proszę, ale może ktoś doradzi co z tego co tam jest w ofercie da się zmotać, żeby działało i cieszyło oko?         
    • Jestem na czasie. Dwa dni temu do krainy wiecznych łowów odszedł (zawsze uważałem, że to samiec choć nie było to takie oczywiste ze względów o jakich napiszę dalej) "samiec" Cyrtocara moorii. Rybę zabrałem z akwarium, w którym nigdy nie powinna się znaleźć - typowej 80'tki. Był to rok 2017, styczeń. Wtedy ryba według poprzedniego właściciela miała około dwóch lat. U mnie do akwarium została wpuszczona kiedy miała 12 cm, a przez kolejne prawie 8 lat urosła o ledwie 4 cm. Tak naprawdę wzrost miała zahamowany już dawno. Nigdy nie była awanturnicza, nigdy nie widziałem jej łapiącej się za pysk z inną rybą. Wiodła spokojny tryb życia, nawet kiedy zdychała rano jeszcze trzymałą się dna w głównym nurcie, a po pracy znalazłem są za kamieniem. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że był to pierwszy w moim okaz, który zdechł ze starości a nie w związku z odniesionymi ranami lub ze stresu spowodowanego przez innych współpływaczy.   Także myślę, że wiekiem dobijał już do okrągłej 10.   Jaki wpływ na rozwój miała początkowa faza życia w ciasnocie? Czy wydłużyła, a może skróciła długość życia?  
    • Witam, ja u siebie nie mam ale analizowałem kiedyś ten temat, bo chciałem mieć. Gdzieś widziałem proste testy i taka 3W dawała radę w akwarium rzędu 60l. Wychodziło że musiałbym mieć dużo mocniejszą a to znowu koszt większy i po użyciu kalkulatora temat upadł, bo okazał się nieco nieekonomiczny.  Chętnie też poczytam czyjeś przemyślenia, bo zastanawiam się czy przy Malawi ma to rację bytu? 
    • Przedmiotem sprzedaży stelaż wykonany na zamówienie o wymiarach 150x31x74 ( szerokosc/ głębokość/wysokość, który posiada regulowane nóżki do wypoziomowania. Loftowy styl nadaje elegancji w pomieszczeniu. U mnie służył jako miejsce na mniejsze akwaria. Zapraszam do kontaktu. Więcej informacji na priv  
    • Hej wszystkim,  zastanawiam się nad dołożeniem do zbiornika lampy UV-C. Wiem jaki efekt powinna dać w teorii, jakie są natomiast wasze odczucia w praktyce. Zauważyliście odczuwalne skutki używania w akwarium, czy "jest bo jest"? Domyślam się, że "mam i ryby żyją" oraz "nie mam i ryby żyją" ale być może ktoś ma większe doświadczenie w tej materii i swoje przemyślenia.  Ps. zastanawiam się nad Fluval UVC In-Line Clarifier o mocy 3W, da radę do zbiornika 240L? 
    • Ja wiem, że allegro nie produkuje, pytanie dotyczyło kwestii transportowych, a własciwie transportu kurierskiego. Co do wniesienia, to nie problem, miałem już większe akwaria. 
    • To ogólnikowe pytanie, bo Allegro nie produkuje akwariów i ich nie dostarcza.  Ja dwukrotnie zamawiałem "poprzez" Allegro, ale dokładnie raz od Plantica a raz od Trzmiela, bo tak znalazłem ich oferty. Akwarium przyjeżdżało na palecie i dwa razy bez uszkodzeń.  Zależy od kogo kupujesz. I jeśli kurier nie da plamy to nie widzę problemu.  Przygotowałem się i miałem własnej produkcji winko dla kuriera to mi ładnie na miejsce do garażu wjechał. A niektórzy sapią i wstawią Ci przesyłkę byle na teren i do widzenia.  Pomyśl tylko później jak je wstawić, zanieść na miejsce itd. Pod pachę się nie da Ja u siebie zamówiłem Panów od firmy "przeprowadzki" i dali radę. Wiedzieli jak się upchnąć na schodach, jak łapać, mieli swoje porządne przyssawki. Także jak i "tragarzy" będziesz mieć dobrych to kolejny element sukcesu. 
    • Witam po kilku latach. Mam pytanie odnośnie zakupu akwarium z Allegro. Czy kupował ktoś z przesyłką kurierską? Do tej pory zawsze brałem na miejscu , ale przyznam, że znalazłem ciekawą propozycję za komplet 300x80x60
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.