Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Trzy mechaniki na wlocie rownolegle i trzy rownolegle do biologi plus rozejscie na purolite i takie uklady razy dwa, czyli dwie pompy. Takie rozwiazanie mnie interesuje. Wszystko na rurach 32mm.  Pierwszy projekt zakladal biologie jak wyzej napisalem, tak jak Stan ma u siebie ale zastanawiam się czy nie zmienic. Kazdy uklad ma dwa zasysy rurkami 32mm na obu koncach akwarium. 

Opublikowano
22 minuty temu, JemioloSeba napisał:

Dlaczego aż dwa układy? Jakie masz akwarium i jakie pompy? 

Dlatego ze tak po prostu chcialem. Wiem wiem, naslucham się ze za duzo i niepotrzebnie ale wszystko kupione i tak zostanie. Lubie miec dobra filtracje. Dwie pompy 25-60 a baniak 1000l w teorii. 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Aktualnie używam już tylko narurowca. Woda nadal idealnie czysta więc tutaj bez zmian.

Powód zmian? Głównie to hałas pompy Jebao w kaseciaku i to, że żona zwolniła miejsce pod akwarium. Zawsze chciałem przetestować narurowca i wreszcie mam okazję.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Seba, mechaniki masz na owatolinie czy gąbkach ? Bo czytałem gdzieś że chciałeś gąbki kupić. Ciekaw jestem jak z ich zapychaniem i czyszczeniem jest.

  • 4 lata później...
Opublikowano

Witam, wiem że post o narurowcach ale ja również użyłem pompy Ibo Beta 25-60 180 tylko do kubełka własnej konstrukcji i mam kilka pytań.

Filtr własnej konstrukcji składający się z prefiltra o wkładzie sznurkowym zamkniętym w korpusie narurowym, pojemnika 25l wypełnionego ceramiką Aqua Nova i lawą 50/50, przy wylocie gąbki i mata drenażowa. Sercem filtra jest pompa Ibo Beta 25-60 180. Wlot aktualnie od tygodnia podpięty pod ruszt denny wylot bez przewężek. Zmierzone przeze mnie przepływy wynoszą odpowiednio I bieg 6W- 400L/H, II bieg 24W - 720L/h, III bieg 45W - 900L/h i tu pierwsze pytanie: czemu są takie małe? U was czytam o ponad 2000L/h. Ruraż, korpus, zawory mam 1/2" węże 22 mm, czy to jest powodem? Mogę porobić zdjęcia. Zamysł był taki żeby do Unimaxa 500 dołożyć drugi filtr o większej pojemności i przy tym chciałbym zostać. Akwarium 375L brutto holenderskie + 5 Paletek.

Drugi poważniejszy problem to zapowietrzanie pompy. Po 4 dniach prawidłowej pracy i po wcześniejszym odpowietrzeniu pompa co kilka minut zapowietrza się, jakby dostawała z zewnątrz powietrza, w korpusie i baniaku 25L nic nie chlupie, w wężach przed pompą też nie widać powietrza, a w wężu na wylocie z pompy wychodzą bąble, po samoistnym odpowietrzeniu mija kilka minut i znowu pompa pracuje głośno, pompuje powoli powietrze. Dzieje się tak na wszystkich biegach po za I 6W. Złączki sprawdzałem są dokręcone, nigdy nic nie ciekło. Zasys jest z dna to też bez dostępu do powietrza. Czy możliwe że w tym układzie pompa generuje takie podciśnienie że wytrąca się z wody powietrze powodując jej zapowietrzenie?

Opublikowano

Pompa się nie zapowietrza, a zachodzi w niej zjawisko kawitacji. Spowodowane jest to zbyt małym ciśnieniem wody po stronie napływu do pompy. W skrócie, do pompy dociera zbyt mało wody niż jest ona w stanie przepompować. Przyczyną są zbyt małe średnice rur/węży i ruszt denny który zapewne powoduje spory opór. W takiej konfiguracji ta i żadna inna pompa c. o. nie ma prawa prawidłowo pracować z pełną wydajnością. Sugeruję wymianę pompy na normalną, obiegową pompę akwarystyczną, lub przeróbkę zasysu na standardowy i doprowadzenie wody do pompy, rurami co najmniej 3/4". Za pompą jak zostawisz 1/2" to oczywiście poradzi sobie ona z tym, choć bardzo to stłumi jej wydajność, ale pozbędziesz się kawitacji.

  • Lubię to 3
Opublikowano

Dokładnie tak jak napisał Bartek. Miałem to samo u siebie jak robiłem test, ile czasu wytrzymają korpusy bez czyszczenia. Korpusy mam przed pompą. Po 1,5 miesiąca miałem dokładnie tak jak opisujesz, jakby pompa łapała gdzieś powietrze. Po wymianie wkładów wszystko ok.

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.