Skocz do zawartości

Cryptobia iubilans


Jakub

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję zająć się dość nowym i najbardziej dla malawijskich pielęgnic niebezpiecznym zagadnieniem. Jest nim pasożyt o nazwie Cryptobia iubilans. Może zanim rozwinę wątek proszę zainteresowanych o przeczytanie artykułu. Oto link - http://www.dallasdiscus.com/Cryptobia.htm

Niestety zagrożenie "prawdopodobnie dotyczy już także naszego kraju" aby potwierdzić ten stan jutro zajmę się badaniem ryb podejrzanych o nosicielstwo a będących w otwartym handlu na terenie Polski.

Badania mają na celu rzucenie odrobiny światła na mroczną patogenezę BLOAT. Na dzień dzisiejszy Cryptobia iubilans potrafi zabić w ciągu bardzo krótkiego czasu 50 % dziko żyjących populacji pielęgnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w naszym hobby angielski i niemiecki jest niestety przydatny...

poza jedna publikacja w rodzimym jezyku -- i mowie tu o BTN + ewentualnie Pielegnice moja pasja - ktora nalezy raczej traktowac ogolnie -- nie znam innej polskiej literatury, ktora by poruszala w dosc obszernym stopniu kwestie chowu czy hodowli pieleginic z Malawi.


Niestety taka jest prawda... wiekszosc informacji czerpie sie z obcojezycznych publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł, choć nie wszystko udało mi się zrozumieć (przetłumaczyć) dziwi mnie trochę to, że dość dawno Cryptobia została rozpoznana, a tak niewiele o niej wiadomo, tym bardziej, że takie ogromne zagrożenie za sobą niesie i wywołuje Bloat.

Jakub chętnie pobiorę parę lekcji o tej paskudzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale to topic o kryzysie wieku średniego czy o pasożycie? Widzę, że Jakub się stara, wnosi wiele do tego forum i ma spore możliwości jak widzę (ja osobiście nie we wszystkim się z nim zgadzam, ale to nie o to chodzi.) Dajmy mu rozwinąć wątek i opisania zagadnienia o którym większość z nas nie ma pojęcia. A yaro jestem pewien, że sobie doskonale poradzi (z językiem lub bez) :wink:

bez urazy Panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Niestety zagrożenie "prawdopodobnie dotyczy już także naszego kraju" aby potwierdzić ten stan jutro zajmę się badaniem ryb podejrzanych o nosicielstwo a będących w otwartym handlu na terenie Polski.



Super! Wiem, ze ten pasozyt byl juz identyfikowany u ryb importowanych do Polski. Jestes w stanie wykonac i podeslac fotki z badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.