Skocz do zawartości

Wielki dylemat


Merlot

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na szybko się odniosę w tym temacie. Film który Krzychu zapodał to rzeczywiście była to dosyć przejściowa sytuacja. Ale, już mam w swoim mbunarium tak mbune roślinożerną jak i planktonożerną ( teraz od kilku miesięcy młode drapieżniki które się mają bardzo dobrze). To trwa tak od ponad dwóch lat na zdjęciach jak i moich filmach widać, że nic im się nie dzieje ( jedne są za grube drugie za chude). Karmię ryby tylko i wyłącznie pokarmami premium ( wcześniej NLS i OSI teraz northfin veggie i Ocena nutrition spirulina) i nie widzę żadnych ale to żadnych przeciw wskazań przy tego typu pokarmu łączenia mbuny bez względu na preferencje żywieniowe w jeziorze. Myślę że non-mbune która zywi się robaczkami czy peryfitonem śmiało można łączyć długoterminowo z mbuną. Jedno na co moge wskazać to na to że jeżeli mam w akwarium strico roślinożerna mbune czyli trefcia, demason itp. to wybieram pokarmy premium typu veggie w ilości 70% i mieszam z pokarmami tzw cichlid formula ( troszkę więcej dodatków zwierzęcych) i mam gotowa karme dla pielęgnic z Malawi. Oczywiście wyłączając z tego drapieżniki czy non mbune gdzie oprócz robali bardzo wzbogacają swoja dietę rybami. 

P.S. Nawet młode predatory ( kupiłem koniec lipca 3-4cm teraz maja 7-9cm ) na tym pokarmię pieknie rosną , a mbuna sie nie pasie ( poniżej film ;-) ) 

 

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli łączyć non mbunę z mbuną to chyba w grę wchodzą między innymi; yellow czy red top likoma bo to takie bezpieczniejsze pod względem diety ale czy Mbuna nie będzie terroryzować spokojniejszej Non Mbuny. Robiąc obsadę mieszaną to nie tylko dieta, ale też agresywność, terytorialność, aranżacja zbiornika. Tak mi się wydaje, że pewnych zachowań raczej nie wyciągniemy mieszając gatunki pyszczaków. 

Chociaż mam wewnętrzne wrażenie, że jeśli będziemy doradzać obsady adeptom malawi, to moja tradycyjna wersja może przegrać. To co o czym piszecie może się udać osobom, które już mają doświadczenie, natomiast młodzi z takiej mieszanki mogą mieć kłopoty z utrzymaniem obsady, a co za tym idzie mogą się zniechęcić do Malawi. Zobaczcie ile osób pyta co dzieje się z rybom mimo, że mają samą mbunę, a co będzie przy mieszance gatunków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie takie połączenie powinno być zarezerwowane dla osób doświadczonych i z bardziej wyważoną ręką do karmienia niż ma z reguły początkujący...

Jeśli chodzi natomiast o rozłożenie agresji, czy żywiołowości jako takiej to myślę, że tu sporo zależy też od wielkości zbiornika, aranżacji i ilości miejsca, jakie będą miały dla siebie ryby...

Merlot planuje spore akwarium, jakimś świeżakiem też nie jest więc może zaryzykować... Mam jednak wątpliwości odnośnie połączenia tych Mdok i Saulosi, mianowicie Mdoka, jak pokazał przykład poznera, to ryba dość żywiołowa i z mocnym charakterem. Saulosi są niby zadziorne, małe i zwinne, ale nie wiem, czy Mdoki by ich nie zamęczyły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolałem ten temat założyć wcześniej :)

Tak jak Matik pisze, u Poznera Mdoki wypadły na terrorystów, o czym też z Poznerem kilka słów zamieniłem. Jednak Krzysiek podkreślał, że miały one sporą "konkurencję w postaci Protków, czyli już agresywniejszych ryb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zdominowanie saulosi przez mdoki bym się nie obawiał, raczej to saulosi może postrzępić płetwy mdokom jak będą się pchały w jego rewir ;) 

11 minut temu, Merlot napisał:

Poznera Mdoki wypadły na terrorystów, o czym też z Poznerem kilka słów zamieniłem. Jednak Krzysiek podkreślał, że miały one sporą "konkurencję w postaci Protków, czyli już agresywniejszych ryb.

Tu bym polemizował, u mnie placek jest dużo agresywniejszy od protka (obie ryby podobnej wielkości). Wszystko zależy od gatunku, wielkości i charakteru danego osobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eljot napisał:

Wszystko zależy od gatunku, wielkości i charakteru danego osobnika.

Oczywiście w 100% się zgadzam.

U mnie Mdoki nie terorryzują, innych gatunków. Fakt pływają po całym baniaku, ale ganianek nie widzę. Aczkolwiek zastanawiam się czy jednak "białe usta" nie blokują przez swoją żywiołowość wybarwiania się Copadichromis Chrysonotus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, eljot napisał:

U mnie dużo spokojniejszy Yellow jest w stanie pogonić znacznie większe ryby. Szybkość i zwrotność mbuniaka pozwala na wiele w starciu z takimi mało zwrotnymi klockami ;) 

To co w takim razie byś polecał do mojego przyszłego baniaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.