Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich :)

Jako pozostałość po zlikwidowanym akwarium 120x40x50 pozostała mi pokrywa oświetlenie firmy Wromak. W pokrywie tej umieszczone są dwie belki z 4x39 T5. Jestem w trakcie planowania budowy akwarium 840l 200x70x60. Między innymi muszę zaplanować oświetlenie. Mam dwie opcje:

1.Budowa pokrywy ze spienionego pcv i skonstruowanie oświetlenia LED

2. Budowa pokrywy ze spienionego pcv i adaptacja belek oświetleniowych ze starego akwarium.

Którą drogą pójść ? :)

Opublikowano

To zależy czy wolisz oświetlenie prądożerne czy ekonomiczne? ;)

Wszystko zależy od twojego gustu oraz oczekiwań...

Każda opcja dobra,jednak ja bym poszedł w ledy... :)

 

Opublikowano

Myślę, że to głównie kwestia tego, jakie światło bardziej Ci się podoba. Ja przerobiłem i świetlówki i LED-y i jeśli byłbym na Twoim miejscu, wybrałbym opcję nr 1, czyli pokrywa ze spienionego PCV i oświetlenie na modułach Samsunga białych zimnych i RGB + sterownik od Romka. :)

Opublikowano

to zależy:D

jak nie chcesz niebieskiego nocnego, regulacji barwy światła oraz jego płynnego natężenia jak również świtu i zmierzchu oraz cyklu dobowego by po ustawieniu zapomnieć o oświetleniu - to opcja 2

jak chcesz to mieć na dodatek nie za 160W ale tak za 16W mocy - to opcja 1

Opublikowano (edytowane)

ja też polecam od siebie LED'y

na modułach samsunga masz dodatkowo taką "grę światła" w wodzie jak przy HQI

na taśmie led nie masz "gry światła" w wodzie - po prostu się świeci (pisze ponieważ są osoby, które nie lubią "gry światła", ja odkąd miałem kiedyś otwartego roślinniaka na HQI uwielbiam takie właśnie oświetlenie)

na diodach COB - zapytaj Deccorativo, ale myślę, że też jest gra światła, ale trochę więcej roboty niż przy zastosowaniu modułów

dodatkowo na LED'ach ustawiasz kolory jakie chcesz, świty / zmierzchy i ciągnie kilkanaście W (na modułach Samsunga)

Edytowane przez michal_j
Opublikowano
2 godziny temu, michal_j napisał:

na modułach samsunga masz dodatkowo taką "grę światła" w wodzie jak przy HQI

na taśmie led nie masz "gry światła" w wodzie - po prostu się świeci (pisze ponieważ są osoby, które nie lubią "gry światła", ja odkąd miałem kiedyś otwartego roślinniaka na HQI uwielbiam takie właśnie oświetlenie)

na diodach COB - zapytaj Deccorativo, ale myślę, że też jest gra światła, ale trochę więcej roboty niż przy zastosowaniu modułów

Na diodach COB bliki ( bo tak to zjawisko się nazywa) są jeszcze większe niż na modułach bo to bardziej punktowe światło i wiele razy silniejsze niż taki moduł 0,7-1W daje.

Natomiast fakt-  taśmy nie dają blików lub bardzo maleńkie.

Więc trzeba wiedzieć co się chce - było wiele wpisów kolegów zaskoczonych po przejściu ze świetlówek na punktowe ledy np moduły Samsunga tymi blikami i chcieli by to usuwać.

 

Aktualnie robię dwa modele światełek:D

Z blikami belkę 150cm na 8 x RGBW COB 12W czyli razem 96W  i ok 3700lm strumienia świetlnego która nie będzie wymagała hermetyzacji bo znalazłem przeżroczyste pokrywy ,a nawet mleczne .

Drugie to bez blików - :)po 15 latach powracam do taśm led w nowej odsłonie z pełną hermetyzacją w przeżroczystej pokrywie baniaka z odprowadzeniem ciepła w takim układzie do baniaka 120cm erybka:

.4x 110cm taśma RGB 5050 led IP20  14,7W/m ( trzy paski z przodu a jeden z tyłu dokładnie nad tłem by je uwypuklić )

i do tego z przodu baniaka 2x 110cm taśma led 5630 białe 9000-10000K  Epistar  18w/m  1800lm/m  czyli ok 3900lm białego

Czekam na materiały i zobaczymy jak to świeci na sterowniku Romka.

 

Opublikowano

Jeszcze nurtuje mnie jedno pytanie. Czy w dużym akwarium jakie chcę zainstalować może wystąpić problem z nadmiernym grzaniem się ledów oraz nadmiernym się grzaniem wody akwariowej od oświetlenia? Planuję wstępnie, że pokrywa będzie w miarę szczelna a oświetlenie schowane wewnątrz niej.

Opublikowano

Problem grzania się ledów to jeden z podstawowych powodów ich uszkadzania.

Z mojego doświadczenia przy chińskich ledach nie powinno się ich obciążać więcej jak 80% i należy stosować radiatory odprowadzające ciepło.  Jak mamy sterownik Romka nie ma problemu - max dajesz nie 255 a 200 w każdym kanale i po kłopocie.

Drugim ważnym problemem jest hermetyczność w ich stosowaniu w akwarystyce - jak to zapewnisz to pracują bardzo długo.

Przy ledach raczej nie ma nadmiernego grzania wody przez oświetlenie.

26 minut temu, iquitos68 napisał:

Planuję wstępnie, że pokrywa będzie w miarę szczelna a oświetlenie schowane wewnątrz niej.

Ciekawe jak to chcesz zrobić bo ja właśnie takie coś też robię. U mnie trudno będzie znależć to oświetlenie.:D

Opublikowano

Pewnie będę chciał założyć moduły led Samsunga. Tu na forum widzę, że większość użytkowników je stosuje. Widziałem, że mają wysokie IP wiec czy hermetyczność powinna być zachowana?

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Ciekawe jak to chcesz zrobić bo ja właśnie takie coś też robię. U mnie trudno będzie znależć to oświetlenie

Myślę o tym, że moduły LED będą zainstalowane na aluminiowym profilu schowanym pod pokrywą akwariową tej ze spienionego PCV. Widzę, że to klasyczne rozwiązanie na tym forum (swoją drogą gdyby nie internet to akwarystykę chyba nadal byśmy mieli z epoki kamienia łupanego ;) ). Taka pokrywa będzie w miarę szczelna, żeby nie robić sauny w mieszkaniu i żeby woda skraplająca się pod pokrywą nie kapała na podłogę. Po pokrywą akwariową na pewno będzie sauna, a Moduły led będą skąpane w wilgoci.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.